2020.01.23. 08:07
A vizsga összetett, idegileg megterhelő
Csak a minden téren felkészült hallgatók veszik sikeresen az akadályt, nem elegendő csupán lőni tudni.
Az elmúlt heti Horgász, vadász rovatunkban a vadásztanfolyamok anyagáról számoltunk be. A tanfolyamok természetesen elméleti és gyakorlati vizsgákkal fejeződnek be, ezért arról kérdeztük meg Fazekas Gergelyt, a megyei vadászkamara titkárát, hogyan is rendeznek meg egy vadászvizsgát.
Gyakorlat és elmélet
– A vizsga szinte már a tanfolyam elvégzésével kezdődik, ugyanis enélkül nem lehet vizsgára sem jelentkezni. A tanfolyamra jelentkezéskor már kijelölt vizsgaalkalomra regisztráljuk a vadászjelöltet. A vizsga reggel 8 órakor kezdődik a Nyíregyházi Polgári Lövész Egyesületnél golyós fegyver kezelésével és lövészettel, majd következik a sörétes fegyver kezelése és a lövészet.
Aki itt megfelelt, 50 kérdéses teszttel folytatja, majd vadászati idényekből és vadfaj-ismeretből ad számot. A vizsgát 5 kérdéses szóbeli tétel zárja. A vizsga csak akkor sikeres, ha minden részt sikeresen teljesít a jelölt.
Ha valahol sikertelen, akkor a pótvizsgán onnan fogja folytatni – magyarázta a megyei titkár, akitől azt is megkérdeztük, milyen szokott lenni a vizsgázók felkészültsége.
– Ez bizony erősen változó, s ennek szerintem két oka van. Az egyik mindig a személyes attitűd. Egyrészt nem egyformán veszik komolyan a felkészülést a tanfolyamok résztvevői, másrészt létrejöttek olyan tanfolyamokat szervező cégek, amelyek szinte az ország egész területén tevékenykednek, és nem feltétlenül oda helyezik a képzés hangsúlyát, ahol azt a vizsgáztatók elvárnák.
A vizsga roppant összetett és idegileg is megterhelő, akárcsak a vadászat. A vizsgarend szigorú, nem enged meg nagyobb hibázást sehol. Csak a minden téren maximálisan felkészültek veszik sikeresen az akadályt, nem elegendő csupán lőni megtanítani a jelöltet.
Nekünk igen jó tapasztalataink vannak a megyei vadászszövetség tanfolyamait elvégzett hallgatókkal kapcsolatosan. Ugyanazon a lőtéren gyakorolnak, mint ahol a vizsga is zajlik, és a fegyverek is azonosak. Ez önmagában is nagy magabiztosságot ad a hallgatóknak.
Mindenki érdeke
– Az elméleti felkészítés szintén magas színvonalú, hiszen nem ritka a hibátlan tesztkitöltés, valamint a szép szóbeli felelet sem. Ennek az is oka lehet, hogy a szövetség időről időre kikéri a Vadászkamara véleményét, és ehhez igazítja az oktatási tematikát. A vizsgán úgy érzékeljük, hogy a vadászjelöltek is értékelik azt, hogy komoly szakembergárda készíti fel őket a vizsgára, és megfogadják a tanácsaikat.
A vizsgázott jelöltek elégedettsége és szaktudása mutatja, hogy jó úton járnak a tanfolyammal. A Vadászkamarának is érdeke, hogy felkészültek legyenek a vadászok, így ha szükséges, az előre meghirdetett napok mellett is lehetőséget teremtünk újabb vizsganapokra, ha a tanfolyami csoport létszáma azt indokolja.
MML