2019.10.17. 07:58
„Kakukktojás” a vadászkutyák között
A bemutatott erdélyi kopót életmentésre képzi ki a gazdája.
Dr. Papp István Ikonnal, az erdélyi kopóval.
A vadászkutyák megyei napján Tiszadobon megjelent egy „kakukkfióka” is egy erdélyi kopó formájában. Már hogyan is lóghatna ki a vadászkutyák sorából egy ízig-vérig vadászó eb? – vetődik fel óhatatlanul a kérdés. A választ dr. Papp István főorvos, a Kelet-Magyarországi Speciális Mentő Egyesület tagja adta meg.
Nehéz a kiképzése
– Ez a kutya nem vadra, hanem emberekre „vadászik”, ugyanis életmentésre képezzük ki. Az erdélyi kopó ma már az egyik legritkább kutyafajta. A II. világháború után Romániában
majdnem kipusztult, az utolsó pillanatban sikerült megmenteni a fajtát és visszatenyészteni.
Egy nagyon önállóan dolgozó kutyafajta. Az eredeti funkciója természetesen a vadászat volt. Az erdélyi nagy hegyekben 2-3 kutya dolgozott együtt. Elengedték őket, felkutatták a nagyvadat, zömében a szarvast, a vaddisznót, de akár a medvét, régebben pedig a bölényt is. Hajtották a vadat, a vadászok pedig elállták a menekülőutakat, s a kitörni készülő vadat elejtették.
– Mint említettem, nagyon önállóan dolgoznak, ez is a nehézsége a kiképzésének, nem egy olyan fajta, mint egy juhászkutya vagy egy vizsla, hogy lesi a gazda gondolatát, és annak próbál megfelelni. Az erdélyi kopó tudja, mi a feladata – magyarázta a főorvos, aki a világ számos vidékén önként segítette az emberek mentését és gyógyítását a természeti katasztrófák után.
Hívás – hangos csaholással
Kíváncsiak voltunk arra, vajon milyen kiképzést kap ez a kutya.
– A mentőkutyázásnak három fajtája van. Van a romkutatás, amikor az összedőlt épületekben olyan személyeket kell keresnie, akiknek érzi a szagukat, de nem látja őket, a területkereső kutya egy adott területen belül keres, s ha olyan személyt talál, aki mozdulatlan, eszméletlen, sajátos testhelyzetben van, akkor hangos csaholással odahívja a gazdáját.
Több nappal az eltűnés után is
– A harmadik a „mantrailing”, amikor az eltűnt személy szagmintája alapján indítjuk a kutyát, s egy hosszú pórázon tartjuk. Kicsit olyan, mikor a rendőrök keresik kutyával a rossz embereket, azzal a különbséggel, hogy ezek a kutyák nem lépésről lépésre követik a nyomot, hanem a fa törzsére, a tereptárgyakra kicsapódó szagnyomokat is keresik. Emiatt
egy jó mentőkutya akár több nappal az eltűnés után is meg tudja találni az eltűnt személyt.
Ez a kutya decemberben lesz hároméves. Nyolchetes korától foglalkozom vele. Gyakran otthon a kertben tréningezünk.
Az egyesületnek a katasztrófavédelemmel van közös kiképzőpályája Kőlaposon, ott is szoktunk gyakorolni, illetve területen is dolgozunk. A kutyámnak még egy év képzés kell, mire élesben is bevethető lesz – tette hozzá dr. Papp István.
MML