2019.03.22. 15:53
Ingázott a hegycsúcsok között
Nyíregyháza - A világhírű magyar tudós nevét egy hegycsúcs is őrzi.
Nyíregyháza - A világhírű magyar tudós nevét egy hegycsúcs is őrzi.
– Annyi bennünk a közös, hogy én is szeretem a hegyeket – ezzel vezette be az Eötvös Lorándról tartott előadását a megyei könyvtárban dr. Kiss Csaba háziorvos, aki a híres fizikus kevésbé ismert oldalát is bemutatta a középiskolásoknak.
– Eötvös Loránd, aki 1848-ban született, bárói címet örökölt édesapjától, Eötvös Józseftől, az első felelős magyar kormány vallás- és közoktatásügyi miniszterétől. Tanulmányait a piaristáknál kezdte, majd a pesti egyetem jogi karán folytatta, de természettudományi fakultásokra is beiratkozott. Atyai jóváhagyással végül a fizikusi pálya mellett döntött, és beiratkozott a természettudományok fellegvárába, a heidelbergi egyetemre, ahol summa cum laude végzett. Hazatérve kutatott, tanított, harmincévesen már a kísérleti fizikai tanszék vezetője lett. A Magyar Tudományos Akadémia levelező, majd rendes tagja lett, 1889-től pedig 16 éven át az akadémia elnöke volt.
Vallás- és közoktatási miniszterként 400 népiskolát alapított, fontosnak tartotta a pedagógusok jutalmazását, és azt vallotta, hogy a vallási meggyőződésből fakadó problémákat rendeletekkel lehetetlen megoldani, ehhez tapintatra és megértésre van szükség. Tudományos pályája kezdetén a felületi feszültséget vizsgálta, később érdeklődése a gravitáció felé fordult. Torziós ingája segítségével tárták fel az USA első kőolajmezőit – évtizedeken át az volt az egyetlen gyakorlatban is használt eszköz, amivel ki tudták mutatni a föld mélyén fekvő érceket.
Lóháton járt dolgozni
Kiss Csaba előadásából kiderült: Eötvös, bár rengeteget dolgozott, a szenvedélyeire mindig szakított időt. Rendszeresen lovagolt – pestszentlőrinci házából lóháton járt be az egyetemre –, imádta a természetet, nem véletlenül lett a Magyar Turista Egyesület elnöke. Úgy fogalmazott: „Turista az, aki útra kel azért, mert foglalkozásának egyformasága, gondjainak sokasága közepett álmaiban feltünik előtte egy olyan szebb világ…”. Szenvedélyes hegymászó volt, alig volt tizennyolc éves, amikor feljutott Európa második legmagasabb csúcsára, a 4638 méter magas Monte Rosára. Útjain rengeteg fotót készített, felvételei érdekes kortörténeti dokumentumok.
A nevét viseli
– Már fiatalon olyan csúcsokat hódított meg, amelyekről korábban azt hitték: megmászhatatlanok. Legalább ötszáz magashegyi túrán vett részt, száztíz csúcson járt, ezek között pedig volt legalább 25–30 olyan, amelyen ő állt először. A nevéhez fűződik a Dolomitok Cadin csoportjának feltárása – e csoport minden csúcsát és hágóját megmászta, a második legmagasabb csúcs pedig az ő nevét viseli. Volt olyan csúcs, amit tizenötször is meghódított, a Monte Cristallót pedig 19-szer – mondta el dr. Kiss Csaba, hozzátéve: abban az időben nem voltak serpák, sem tökéletes minőségű felszerelés, ami még tovább növeli teljesítménye értékét. Nevét nemcsak a róla elnevezett törvény vagy inga őrzi, de egy holdkráter is.
A világhírű tudós szoros kapcsolatban állt a lányaival, Ilonával és Rolandával – egy gyermekük 1 évesen meghalt –, gyakran magával vitte őket a túráira is, a lányok pedig imádtak hegyet mászni. Igaz, a kor szokásainak megfelelően ők ezt hosszú ruhában tették.
SZA