Munkahelyi baleset

2 órája

Baleset a munkahelyen: az építőipar a legveszélyesebb

Az építőipar különösen balesetveszélyes terület, a szabályok betartása szükséges a biztonságos munkavégzéshez. Szigorú kivizsgálás követ egy munkahelyi balesetet, ahol a felelősséget is megállapítják.

Szon.hu

Szigorúak a szabályok az építkezéseken is

Fotó: Illusztráció: Shutterstock

Ahogyan arról már beszámoltunk, kedden napközben Nyíregyházán a Debreceni úton egy társasház építése közben egy építőmunkás három métert zuhant egy födémre, súlyosan megsérült. A tűzoltók mellett a rendőrség is a helyszínre érkezett a balesethez.

A balesetek elkerülése érdekében kötelező a védőfelszerelés
A balesetek elkerülése érdekében kötelező a védőfelszerelés
Fotó: Illusztráció: Shutterstock

A munkavédelmi törvény szerint a munkáltatónak általános felelőssége van abban, hogy egészséges és biztonságos munkakörülményeket biztosítson a munkavállaló számára, akinek azonban kötelező lenne betartani a munkavédelmi előírásokat. Már a tervezés szakaszában is meg kell lennie a munkavédelmi előírások sorozatának, de az általános felelősség mindig azé a munkáltatóé, akinek az alkalmazásában áll az a személy, aki dolgozik az építési területen.

– Minden tevékenységre fokozottan kell ügyelni egy építkezésen. A baleseti statisztikák azt mutatják, hogy a legtöbb halálos baleset az építőiparban következik be, a legtöbb súlyos baleset szintén, és a kisebb, könnyebb sérülések is nagy valószínűséggel, de ezeket nem kötelező bejelenteni, csak a nyolc napot meghaladó munkaképtelenséggel járó eseteket – részletezte Mandrik István, az Országos Munkavédelmi Bizottság ügyvivője, és hozzátette: minden építkezésen van egy munkavédelmi koordinátor, aki egy biztonsági és egészségügyi tervnek (BET) megfelelően dolgozik, és ennek a végrehajtásáért felelős. Ezt a tervet már a legelején elkészítik. 

Baleset kivizsgálása

A nyíregyházi szakértő elmondta, hogy a munkahelyi balesetek kivizsgálása munkabiztonsági szaktevékenység, amennyiben súlyos eset történt, akkor emellett munkaegészségügyi szaktevékenységgé is válik. Minden esetben munkabaleseti jegyzőkönyvet kell felvenni, dokumentálni kell mindenfajta sérülést a későbbi jogviták elkerülésért, és utána minősítik a balesetet, hogy kinek a felelőssége: munkahelyi vagy nem munkahelyi a baleset. 

Munkáltató felelőssége: 

  • ha a nem adja ki a védőeszközt
  • vagy hogyha kiadta, de nem követeli meg a használatát

– Abban az esetben viszont, ha a munkáltató biztosít védőeszközt, és a viselésére kötelezi a munkavállalót, majd ellenőrzi annak megfelelő használatát, de a munkavállaló közben leveszi a védőeszközt, akkor az már a munkavállaló személyes felelőssége. A munkáltatónak kell ezt bebizonyítania egy esetleges eljárás során, amennyiben ez sikerül, akkor a munkavállalót akár közigazgatási bírsággal is lehet sújtani – fejtette ki Mandrik István, és felhívta a figyelmet: ilyen esetben, nem jár a 100 százalékos táppénz sem. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában