2017.10.30. 15:56
Két emberöltő, egy munkahely - 45 év a vízügynél
Nyíregyháza, Nagykálló - Negyvenöt év nagyon sok idő egy ember életében, különösen ha egyetlen munkahelyen tölti el. Varga István épp ennyit dolgozott a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (FETIVIZIG) kötelékében – tizennyolc éves korától egészen a nyugdíjazásáig, de szakmai gyakorlatain és diákmunkásként is itt szorgoskodott.
Nyíregyháza, Nagykálló - Negyvenöt év nagyon sok idő egy ember életében, különösen ha egyetlen munkahelyen tölti el. Varga István épp ennyit dolgozott a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (FETIVIZIG) kötelékében – tizennyolc éves korától egészen a nyugdíjazásáig, de szakmai gyakorlatain és diákmunkásként is itt szorgoskodott.
Ópályinál dobták a „mély vízbe”
– A pályaválasztásomat elsősorban építkezésen szerzett tapasztalatok és szülővárosom, Nagykálló vízügyi felügyelőjének ajánlása befolyásolták – emlékezett vissza az immár nyugdíjas szakember, aki 1972-ben középfokú vízmesteri képesítéssel lépett ki az ÉVISZ kapuján, egy évvel később pedig ugyanott technikusi vizsgát tett.
A középiskola után a vízügynél kezdtem dolgozni, az első feladatom a Kállai-főfolyás és egy mellékág állapotfelmérése volt. A „mély- vízbe” 1974-ben dobtak be: Ópályiba rendeltek ki, amikor a harmadfokú árvízvédelmi készültség volt a Krasznán. Jó tanulóidőszak volt, szakmai kérdésekben később, irodistaként sem tudtak „falhoz állítani”."
– A munkaügyi osztályra ’75-ben kerültem, normás lettem: elsősorban a munkaidő-kihasználás vizsgálata volt a feladatom, de a kocsordi betonelemgyártó üzem normáit is én készítettem el munkatársammal – tért rá a következő feladatára, hozzátéve: a sorkatonai szolgálatából is profitált, ugyanis kiképző volt, ekkor tanulta meg, hogyan bánjon az emberekkel.
Bár a terveivel ellentétben nem lett meliorációs mérnök, a tanulással nem hagyott fel: először a középfokú munkaelemző, majd a felsőfokú munka- és üzemszervező tanfolyamot végezte el. A következő váltás 1984-ben következett, amikor a bércsoportvezetői állást kapta meg, ’93-ban pedig munkaügyi osztályvezető helyettessé lépett elő.
– Nagy feladat volt eligazodni a számviteli, munkaügyi ismeretek között, megismerkedni a társadalombiztosítási jogszabályokkal, zökkenőmentesen levezényelni a bérbruttósítást. A tizenkét igazgatóság közül nálunk elsőként kezdődött meg a közmunkaprogram"
– idézett fel néhány kihívást a veterán vízügyes, aki az irodai feladatok mellett a gáton is helytállt, ha a szükség úgy hozta: ’95 karácsonyán Aranyosapátiban hat zsilip folyamatos ellenőrzése volt a feladata a harmadfokú készültség idején, míg a 2001-es tarpai töltésszakadáskor a társigazgatóságoktól érkezők elhelyezését, étkeztetését koordinálta.
Bíztak benne a munkatársak
– Aki a vízügyhöz került, szinte meg sem tudott szabadulni tőle. Sokat köszönhetek a vezetőimnek, jómagam mindenben segítettem az igazgatóságot, a munkatársak bizalommal fordultak hozzám – summázta röviden négy és fél évtizedes pályafutását.
KM-HP
A Kelettel indul a napja
Varga István nős – felesége a nagykállói kórházban ápolónő –, egy fiú és egy lány édesapja.
– Remélem, hogy a nyugdíjas éveimet unokák fogják kitölteni, emellett a kiskert és az olvasás a legkedvesebb időtöltéseim – árulta el, s végezetül hozzáfűzte: elsősorban interneten habzsolja a híreket, de a reggele mindig a Kelet-Magyarországgal indul.