2017.07.28. 18:41
Honnan fúj a szél?
<em>Aki az M1-es autópálya Komárom-Esztergom és Győr-Moson-Sopron megyei szakaszán autókázik, az nem tudja nem észre venni a tekergő aszfaltkígyó mellett tornyosuló szélerőműveket.</em> <strong>Tarnavölgyi Gergely jegyzete.</strong>
Aki az M1-es autópálya Komárom-Esztergom és Győr-Moson-Sopron megyei szakaszán autókázik, az nem tudja nem észre venni a tekergő aszfaltkígyó mellett tornyosuló szélerőműveket. Tarnavölgyi Gergely jegyzete.
Ezek ha esik, s főként, ha fúj, rendületlen harcolnak az elemekkel, esetünkben a széllel, kitartó munkájuk gyümölcse pedig nem más, mint az elektromos árammá konvertálható szélenergia. A napokban engem is az ország azon szegletébe fújt a szél, s a felhőket ostromló kolosszusok láttán feltettem magamnak a kérdést: itt, a keleti végeken miért nincsenek ilyen erőművek? Tán nálunk még a szél se fúj?
Egy kicsit beleásva magam a témába egy 2016. szeptemberi rendeletmódosításra leltem, mely gyakorlatilag ellehetetleníti a szélerőművek csatasorba állítását, mondván, a települések 12 kilométeres környezetében nem lehetséges szélturbinát elhelyezni. Ehhez csak annyit: ha ezt a rendeletet már a 2000-es évek elején bevezetik, akkor nekem sem lett volna szerencsém a fent említett két megyében szemügyre venni azt a rengeteg szélerőművet. De ez még nem minden, ha mégis találna valaki alkalmas földterületet, az engedélyeztetés olyan nehézkes (az idevágó passzus szerint a szélturbina csökkenti a honvédelmi és katonai képességünket), hogy inkább senki sem próbál meg a széllel szemben pisilni…
- Tarnavölgyi Gergely -