2017.03.25. 09:29
Vissza az offline világba
Kisvárda - A legégetőbb feladat az, hogy a fiatalokat visszavezessék a valós közösségekbe.
Kisvárda - A legégetőbb feladat az, hogy a fiatalokat visszavezessék a valós közösségekbe.
– Édesapám egy Lada Niván tanított meg vezetni. Azt mondta, ha ezzel az autóval elboldogulok, akkor később a modernebb, nyugati kocsikkal sem gyűlik meg a bajom. Úgy gondolom, ugyanez a helyzet az ifjúságpolitikával is: aki ebben a térségben megoldást talál a fiatalok helyzetére és problémáira, annak az ország más részein élőknek is segíthet majd – mutatott rá dr. Illés Boglárka ifjúságpolitikáért és esélyteremtésért felelős helyettes államtitkár pénteken az Itthon, Fiatalon elnevezésű projekt nyitórendezvényén Kisvárdán.
Segíteni kell a céljaik kitűzésében és megvalósításában.
Dr. Seszták Miklós
A hároméves, 25 millió forintos támogatásból a Hierotheosz Egyesület koordinálásával megvalósuló program célja, hogy megerősítse a hazai és határon túli fiatalokban a közösségi szerepvállalás és az önkéntesség fontosságát, a keresztény magyar identitás érzését személyes találkozások, szemináriumok, tréningek és képzések, önkéntes programok segítségével.
A projekt a három év során eljut a megye tizenhárom járásközpontjába és néhány kisebb településre, hogy a 2016-os Magyar Ifjúság Kutatás során feltárt problémákra felhívja a 15 és 29 év közöttiek figyelmét. Dr. Illés Boglárka szerint a legégetőbb feladat az, hogy a fiatalokat visszavezessék az internetes érintkezés, kapcsolattartás világából a valós közösségekbe, ennek pedig egyik módja az önkéntesség, a társadalmi szerepvállalás.
Önkéntesség, empátia
Dr. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter az Edda zenekar dalszövegét példaként említve hozzátette: ahhoz, hogy sikerrel járjanak, meg kell tanítani a fiatalokat arra, hogy merjenek álmodni egy világot maguknak, ami ebben az esetben azt jelenti, segíteni kell őket a céljaik kitűzésében és azok megvalósításában.
Leleszi Tibor kisvárdai polgármester üdvözölte a ifjúság megtartását, képzését célzó és magyarságtudatát erősítő projektet. Véleménye szerint az önkéntesség, a feltétel nélküli segítségnyújtás a fiatalok empátiáját fejleszti, ami egy olyan biztos emberi érték, amit továbbadhatnak az utánuk következő generációknak.
- KM-CsA -
Itthon, Fiatalon: Ifjúság, Önkéntesség, Közösség projekt
Megvalósítási időszak: 2016. december 19-étől 2020. január 31-éig
Kiemelt helyszín: Kisvárda, Máriapócs, további helyszínek: Beregdaróc, Vásárosnamény, Fehérgyarmat, Ibrány, Nyírbátor, Tarpa, Zajta, Mátészalka, Sényő, Demecser, Ajak, Nyíregyháza, Ibrány, Baktalórántháza, Tiszavasvári, Csenger
Programok
Tíz szeminárium: ennek keretében a fiatalok kötetlenül tudnak szórakozni és beszélni saját közösségük ügyeiről. Minden évben szerveznek három tematikus szakmai hétvégét, amikor egy-egy tematika alapján áttekintik a megyei, kárpátaljai, felvidéki és partiumi magyar fiatalokat érintő kérdéseket.
Harminckilenc ifjúsági találkozó: minden hónapban a megye egy adott járásában mutatkozna be ez az ifjúsági program, és alkalom lenne a helyi közösség problémáit, a fiatalokat érdeklő kérdések megvitatására. Az eseményekre ismert személyiségeket hívnak, törekedve arra, hogy mind a kortárs, mind az idősebb generáció képviselje magát.
Négyalkalmas tréning, képzés: évente 25 olyan fiatalt képeznek, akik közösségszervező és -fejlesztő aktorként lépnek fel a helyi és megyei szintű ifjúsági és közösségi életben.
Harminckilenc önkéntes program a járásszékhelyeken: a projekt egyik fő pillére az önkéntesség népszerűsítése, támogatása, ennek érdekében szervezik meg évente egyszer „a fiatalok az önkéntesség jegyében” programsorozatot.