Helyi közélet

2016.02.28. 10:21

"Ami számomra barbár dolog, az az út mellett eldobált szeméthalom"

Nyíregyháza - Dr. Kiss Ferenc a projektoron látható csimpánzanyuka (aki picinyke utódját ölelte éppen magához) gondolatait tolmácsolta a hallgatóságnak, amikor azt mondta: „légy nyugodt gyermekem, nem vagyunk rokonságban az emberrel”.

Nyíregyháza - Dr. Kiss Ferenc a projektoron látható csimpánzanyuka (aki picinyke utódját ölelte éppen magához) gondolatait tolmácsolta a hallgatóságnak, amikor azt mondta: „légy nyugodt gyermekem, nem vagyunk rokonságban az emberrel”.

A jó gyakorlatok bemutatása, a magyar fiatalok környezettudatos nevelése és az erdei iskolák hasznossága is terítékre került azon a szakmai fórumon, melyet az Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumban rendeztek meg pénteken.

Nem születtünk gonosznak

Dr. Kiss Ferenc a projektoron látható csimpánzanyuka (aki picinyke utódját ölelte éppen magához) gondolatait tolmácsolta a hallgatóságnak, amikor azt mondta: „légy nyugodt gyermekem, nem vagyunk rokonságban az emberrel”.

A Nyíregyházi Egyetem általános rektorhelyettese szerint az emberek alapvetően nem születnek gonosznak, de a hatalom és a pénzéhség sokszor rossz útra tereli őket.

– A mai fiatalok felé közvetítenünk kell a természet, így az erdő, s a fák szeretetét. Hisz gondoljunk csak bele! A fa a születéstől a halálig elkísér bennünket. Világra jöttünk után mint bölcső, az utolsó utunkon pedig mint koporsó funkcionál – fogalmazott dr. Kiss Ferenc, aki hallgatóival gyakorta fordul meg a Sóstói erdőben, s igyekszik tudatosítani bennük: „a részei vagyunk az egésznek, és változtatni kell a szemlétünkön azért, hogy az unokáink is tiszta vízben fürdőzhessenek, hogy szennyeződéstől mentes levegőt szippanthassanak be a tüdejükbe”.

A szakmai fórumon bemutatkozó Harangodi Erdészeti Erdei Iskolát működtető cég vezetője, Támba Miklós lapunknak elmondta: az óvodásoktól egészen az egyetemistákig minden korosztályt várnak.

– A kicsik egy napra, a nagyobbak öt napra jönnek hozzánk. Ami számomra barbár dolog, az az út mellett eldobált szeméthalom. Örülök, ha ezt a foglalkozások végén az ifjú vendégeink is így látják, ilyenkor már biztosan nem volt haszontalan a nálunk eltöltött idő. A kicsiket és nagyokat igyekszünk bevezetni az erdő világába, szeretnénk felnyitni a szemüket, hogy a környezetet nem rombolni, hanem okosan építeni, s tudatosan használni kell – mondta lapunknak Támba Miklós. A hatodikos Babicz Ágoston már kétszer volt a vendége a harangodi erdei iskolának.

– Állatokat etettünk, íjászkodtunk, nagyon jól éreztük magunkat. Kimondottan élveztem, de szerintem az osztálytársaim is. Mi otthon odafigyelünk a szelektív hulladékgyűjtésre, egyébként sem szemetelek soha – mondta lapunk érdeklődésére Ágoston.

A bemutatkozók

A konferencián bemutatkozó programszolgáltatók:

Csiperke Erdei Iskola és Tábor; Harangodi Erdészeti Erdei Iskola; Pál Miklós Erdészeti Erdei Iskola; Vadvízország Erdei Iskola és Tábor; Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság; Nyíregyházi Állatpark

Jó volna, ha támogatnák

– Iskolánk nagyon jó kapcsolatot ápol a harangodi erdei iskolával, az én osztályom az elmúlt hat évben már kétszer járt ott. Sok gyerek az Eötvös-iskola környékén, azaz panelban lakik, ha nem működne ez kapcsolat, sokan soha nem jutnának el a természetbe, főként nem több napra. Azt hozzá kell tennem, gyerekek szüleinek is a zsebükbe kell nyúlniuk egy ilyen kirándulás érdekében, ezért jó lenne, ha az állam központilag létrehozna egy támogatási formát azért, hogy minden megyebeli iskolás eljuthasson az erdei iskolák egyikébe – fogalmazott lapunknak az Eötvös-iskola egyik pedagógusa, Bereczky-Magyar Katalin.

KM-TG

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában