2015.08.15. 14:43
Akik gyorsan kapnak itthon munkát - hiányszakmák a megyében
Szabolcs-Szatmár-Bereg - Egyre több fiatal dönt úgy, hogy érettségi után szakmát tanul, és nem teszi ki magát további négy-ötéves biflázásnak. A háttérben nemcsak a növekvő felsőoktatási költségek állnak, hanem az a negatív tapasztalat is, amellyel sok friss diplomás szembesülni kénytelen: korántsem biztos, hogy kapnak majd a végzettségüknek megfelelő munkát. De melyek a hiányszakmák a megyében?
Szabolcs-Szatmár-Bereg - Egyre több fiatal dönt úgy, hogy érettségi után szakmát tanul, és nem teszi ki magát további négy-ötéves biflázásnak. A háttérben nemcsak a növekvő felsőoktatási költségek állnak, hanem az a negatív tapasztalat is, amellyel sok friss diplomás szembesülni kénytelen: korántsem biztos, hogy kapnak majd a végzettségüknek megfelelő munkát. De melyek a hiányszakmák a megyében?
Ácsok, szabók, pékek
A munkaerő-piaci helyzetet vizsgálva egyértelműen elmondható, hogy sok esetben éppen a szakmunka az, amire nagy szükség lenne, és bár szép számmal képezzük ki a diplomásokat, de az alacsonyabb végzettséget igénylő szakmákban mégis hiány tapasztalható. Érdemes tehát a választás során aszerint is gondolkodni, hogy mely szakterületeken mutatkozik manapság nagy kereslet.
A gazdaság igényelte szakképesítésekre a megyei fejlesztési és képzési bizottságok (MFKB) évente előterjesztik a szakmákat, és a minisztérium határozza meg a végleges szakképesítések listáját, amit határozatban tesz közzé a kormány.
– A 2015/2016. tanévben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a következő szakmákat határoztuk meg: ács, bádogos, épület- és szerkezetlakatos, gazda, gépi forgácsoló, hegesztő, ipari gépész, mezőgazdasági gépész, női szabó, pék, szerszámkészítő, szociális gondozó és ápoló – tájékoztatta lapunkat Sarkadi Zsolt MFKB-koordinátor.
A szakiskolai tanulmányi ösztöndíj elsődleges célja, hogy a szakiskolai képzésben részt vevő, a gazdaság igényelte szakmát (ún. hiányszakmát) tanuló diákok – tanulmányaik ideje alatt – pénzbeli támogatásban részesüljenek. Jövedelmi helyzettől függetlenül ösztöndíjat kaphatnak a közoktatási intézményben nappali rendszerű iskolai oktatásban, szakképzési évfolyamon, szakiskolai képzésben részt vevő, tanulói jogviszonyban lévő, az adott megyében szükséges szakképesítést tanuló diákok.
Sarkadi Zsolt emlékeztetett rá: a hiányszakmák jegyzéke évente módosulhat, de aki ösztöndíjas szakmában kezdett tanulni, tanulmányai végéig kapja a támogatást akkor is, ha az adott szakma később kikerül az ösztöndíjas képzések köréből. Fontos tudni: tanulószerződés esetén a tanulónak pénzbeli és természetbeni juttatás is jár. A tanulószerződés alapján kapott juttatás és az iskola folyósította szakmai tanulmányi ösztöndíj egymástól függetlenül jár, tehát mindkettő egyidejűleg megilleti a tanulót.
Új esély felnőtteknek is
– Az idén július 1-jén létrejött Nyíregyházi Szakképzési Centrum (NySzC) kiemelt feladata a térség munkaerő-piaci igényeinek maximális kiszolgálása, ennek fontos része, hogy a hiány-szakképesítésekre minél több fiatalt iskolázzanak be – mondta el lapunknak Gurbánné Papp Mária főigazgató.
A 2015/2016-os tanévben az NySzC Inczédy középiskolájában az ács, az épület- és szerkezetlakatos, a hegesztő, az ipari gépész és a szerszámkészítő, a Teleki Blanka szakközépiskolában a hegesztő, a tiszavasvári középiskolában a gépi forgácsoló, a hegesztő, a női szabó, valamint a szociális gondozó és ápoló, míg a Wesselényiben a női szabó szakképesítésekben tanulók kapnak szakmai tanulmányi ösztöndíjat – sorolta a főigazgató, és hangsúlyozta: az ösztöndíj összege elérheti havonta a 30 000 forintot is, melyet befolyásol a tanuló tanulmányi eredménye.
– Szorosabbá kívánjuk tenni a kapcsolatot a megyei kereskedelmi és iparkamarával, a megyei munkaügyi központtal, valamint a megyei, térségi nagyvállalatokkal, vállalkozásokkal, hogy olyan szakképesítéseket indítsunk, amelyekre valós munkaerő-piaci kereslet van – tette hozzá Gurbánné Papp Mária.
Kiderült, hogy a nemrég módosított szakképzési törvény módot ad további szakképesítés ingyenes megszerzésére, akár felnőttoktatás keretében is. Az új lehetőségeket kihasználva a tíz tagintézményt magába foglaló Nyíregyházi Szakképzési Centrum erőforrásait ezeknek a szakmáknak a képzésére, tárgyi feltételeinek javítására kívánja összpontosítani.
Keretszámok
A kormányrendelet keretszámai, melyek a megyében az adott szakmákra felvehető diákok számát mutatják:
ács – korlátlanul beiskolázható
bádogos – korlátlanul beiskolázható
épület- és szerkezetlakatos – korlátlanul beiskolázható
gazda – 66
gépi forgácsoló – korlátlanul beiskolázható
hegesztő – korlátlanul beiskolázható
ipari gépész – korlátlanul beiskolázható
mezőgazdasági gépész – 99
női szabó – 132
pék – 302
szerszámkészítő – korlátlanul beiskolázható
szociális gondozó és ápoló – 548
Biztos jövő a multiknál?
Hazánkban egyre több világvállalat telepedik meg, ahol szinte azonnal el lehet helyezkedni a hiányszakmákban, s ha valaki jól végzi munkáját, hosszú évekre biztos állást tudhat magáénak.
Nem csak a kétkezi munkák terén voltak az OKJ-s végzettséggel rendelkezők rendkívül keresettek. A sofőrök és könyvelők mellett az asszisztensi munkakör betöltésére sokszor nem találtak megfelelő munkaerőt a cégek. Ez esetben a személyes tulajdonságok legalább olyan fontosak, mint az üzletkötői munkakör kapcsán. Nem véletlen, hogy az állásportálokat böngészve lépten-nyomon üzletkötői álláshirdetésekbe lehet botlani.
KM