2015.01.12. 08:44
Egészségesebb, de ehetőbb?
Nyíregyháza - Az iskolai menzán és a kórházi étkeztetésben is az egészséges táplálkozás irányelveit veszik alapul.
Nyíregyháza - Az iskolai menzán és a kórházi étkeztetésben is az egészséges táplálkozás irányelveit veszik alapul.
A közétkeztetésről szóló rendelet hatályba lépésének napján a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház a jogszabályhoz igazodó új étlapokat vezetett be.
Arra a kérdésünkre, hogy miként lehet megfelelni a követelményeknek, amelyek vonatkoznak a só- és cukortartalomra, továbbá előírják, hogy több zöldséget és gyümölcsöt, valamint teljes kiőrlésű terméket kell adni az étkezőknek, Horváth Judit vezető dietetikus azt válaszolta: ez a termékek beszerezhetőségétől, költségétől és szezonalitástól is függ.
Eddig is zsírszegényen főztek
– Meg lehet felelni az előírásoknak, mégpedig a megfelelő élelmiszerek beszerzésével és a szükséges ételkészítési technológia alkalmazásával – folytatta a táplálkozástudományi szakember, majd példákat is említett.
Megoldás, ha levesporok helyett több zöldséget adnak az ételhez, az ételek ízesítésénél a fűszersót és a sót szárított fűszernövényekkel helyettesítik, ha a húsoknál a zsírszegény húsrészeket (comb, karaj, mell) zsírszegény ételkészítési technológiával (párolás, főzés, roston sütés) készítik el.
Kiderült, hogy az egészségügyi intézményeinkben a diétás élelmezés miatt eddig is a zsírszegény ételkészítési technológiát alkalmaztak. Így például a Jósa András Oktatókórházban, ahol a betegszámtól függően naponta 1800–2100 főre főznek, olyan a konyha felszereltsége, amellyel megfelelnek a rendeletben foglalt ételkészítési változásoknak is.
– Egy laikus számára az iskolai menza és a kórházi étkeztetés jelentősen eltér egymástól, hiszen egy gyógyító intézményben számos olyan szempontot kell figyelembe venni, amit egy iskolában nem – vetettem fel Horváth Juditnak, mire a vezető dietetikus elmondta: mindkettő az egészséges táplálkozás irányelveit veszi alapul, így a gyermekétkeztetés nem tér el jelentősen a fekvőbeteg intézeti étkeztetéstől.
– A rendelet a különböző korcsoportok élettani igényeinek megfelelő élelmiszerek és konyhatechnológia alkalmazását írja elő – fogalmazott a vezető dietetikus.
Speciális étrend alapján
– A kórházakban a különböző diéták paraméterei eltérőek, és a betegek többsége nem a gyógyintézeti alapétrendet, hanem a betegségének megfelelő orvos által meghatározott speciális étrendet kap – tette hozzá.
– Ha a rendeletben meghatározott követelményeket az étlapok teljesítik, akkor a változatosság sem marad el, hiszen a rendelet pontosan meghatározza, hogy mely élelmiszercsoport milyen gyakran, és milyen mennyiségben adható, valamint kitér az ételkészítés módjára is – felelte a változatosságra vonatkozó felvetésre Horváth Judit.
„Két tűz között” főznek a sulikonyhán
Zöldséges tarhonyaleves, tejfölös hús tésztával, zellerkrémleves, paprikás krumpli, lencsefőzelék csibefasírttal, káposztás bableves, krumplis tészta… – mutatja a múlt heti étlapot kérdésemre
– „Mi kerül a diákok tányérjába délidőben?” – Varga Éva élelmezésvezető, akinek a Nyíregyházi Főiskola gyakorlóiskoláiban mintegy 1800 tanuló és dolgozó megfelelő étkeztetéséről kell nap mint nap gondoskodnia.
– Az elvárások szélesek, a lehetőségek szűkösek, szóval nem könnyű, de nem is lehetetlen megfelelni a tízóraizók, ebédelők, illetve uzsonnázók kívánságainak és a rendeletbe foglalt – egyébként nem túl népszerű és ésszerű – új előírásoknak. A törekvésünk a szeptemberig tartó „türelmi időszak” előtt és után is az lesz a két nyíregyházi intézményben, hogy friss alapanyagokból, korszerű technológiával készített, változatos, egészséges és finom ételek kerüljenek a gyerekek asztalára, hiszen csak így érhető el, hogy egyre többen szavazzanak bizalmat a sulimenzának – összegzett az élelmezésvezető.
KM-BM,PI