2012.07.08. 14:33
Bírság helyett közmunkára menne
Nyíregyháza - S. Pétert ötezer forintra büntették, mert a város végét jelző tábla után száz méterrel elfelejtette felkapcsolni a fényszóróját. Úgy döntött nem fizet, inkább ledolgozza.
Nyíregyháza - S. Pétert ötezer forintra büntették, mert a város végét jelző tábla után száz méterrel elfelejtette felkapcsolni a fényszóróját. Úgy döntött nem fizet, inkább ledolgozza.
S. Péter felháborodva mesélte történetét: – Nem hiszem, hogy akkora bűnt követtem el, hogy azonnal meg kéne büntetni. Alig hagytam el a Nyíregyháza vége táblát és már szinte rám is törtek a rendőrök. Megmondom őszintén, nem vagyok hajlandó kifizetni a bírságot, inkább ledolgozom társadalmi munkában – mondta. Esete azonban több kérdést is felvetett, hisz amióta – az új szabálysértési törvény mintegy két hónapja lépett hatályba – erre lehetőség van, nem sokan választották még a szabálysértés ledolgozását.
Dr. Nyakó Zsuzsanna, a Nyíregyházi Törvényszék elnökhelyettese válaszol a miértekre és a hogyanokra. Kérdésünkre, hogy bírság esetén, ha az érintett szeretné közérdekű munkaként ledolgoznia büntetését, mi az eljárás menete (hol, hogyan és kinél kell mindezt jelezni, mennyi időn belül) így válaszolt: – A szabálysértési hatóság (kormányhivatal, rendőrség, NAV, bíróság) határozatában tájékoztatja az eljárás alá vont személyt a meg nem fizetett pénzbírság közérdekű munkával történő megváltásáról.
A pénzbírságot kiszabó határozat jogerőre emelkedését követően 30 nap fizetési határidő áll rendelkezésre. Amennyiben ez idő alatt nem tudja megfizetni a pénzbírságot a bírságolt, a határidő utolsó napjától számított 3 napon belül jelentkezhet a lakóhelye szerinti munkaügyi központban. Ennek hiányában a bíróság elzárásra változtatja át pénzbírságot. A közérdekű munkát adó munkahelyeket a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat tartja nyilván, és a kormányhivatal keretén belül működő munkaügyi központokon keresztül történik az alkalmas foglalkoztató kijelölése – tájékoztatta lapunkat.
- A foglalkoztatót az országos, aktualizált adatokat tartalmazó nyilvántartásból jelöli ki a kirendeltség - tudtuk meg a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjában. - A közérdekű munka végrehajtása érdekében a kirendeltség elsősorban az elkövető lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti település területén működő, vagy olyan közérdekű munka végzésére alkalmas munkahelyet jelöl ki, amelynek a megközelítése - az elkövető lakóhelyétől vagy tartózkodási helyétől - tömegközlekedési eszközzel az egy órát nem haladja meg. A közérdekű munka végrehajtása során a kirendeltség - az elkövető egészségi állapotának és munkára való alkalmasságának figyelembevételével, a munkáltató beleegyezésével - foglalkoztatót jelöl ki a közérdekű munka végrehajtásának helyéül.
[poll id="168"]
Közérdekű munkaként olyan munka végzése határozható meg, amelyet az elkövető - figyelemmel egészségi állapotára - előreláthatóan képes elvégezni. Az állami foglalkoztatási szerv a munkahely kijelölésénél lehetőség szerint figyelembe veszi az elkövetőnek a munkavégzésre vonatkozó igényét. A kijelölés kijelölő lappal történik. A kijelölő lapot a kirendeltség az elkövetőnek adja oda, a foglalkoztató felkeresése céljából. Abban az esetben, ha a kirendeltség a jelentkezés időpontjában nem tud közérdekű munkát biztosítani az elkövetőnek, legkésőbb 30 napon belül ismételt megjelenésre kell felszólítani munkahely kijelölése céljából.
Egy nap hat óra közérdekű munkát lehet végezni. A meg nem fizetett pénzbírságot úgy lehet megváltani, hogy 6 óra közérdekű munkával 5 ezer forint pénzbírságot lehet kiváltani. (5 ezer forint/ 6 óra). Közérdekű munka végzése miatt nem veszítheti el állását a bírságolt személy, hiszen pihenőnapon, vagy szabadidejében kell azt ellátnia. A pénzbírság legalacsonyabb összege 5000 Ft, legmagasabb összege pedig 300 000 Ft. Ez közérdekű munkaórába átváltva legkevesebb 6, és legfeljebb 360 óra közérdekű munkát jelent.