2011.01.06. 13:09
Iskolakerülésért nem jár támogatás
<p>Nyíregyháza - Eddig az országban csaknem 300 gyerek esetében függesztették fel az iskoláztatási támogatás utalását, miután több mint 50 órát hiányoztak igazolatlanul az általános vagy a középiskolából.</p>
A jegyzőknek hamarosan felül kell vizsgálniuk döntésüket, mert lejár a három hónapos határidő. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium tájékoztatása szerint az igazolatlan hiányzás alapján Szabolcs és Borsod megye áll az élen.
– Egy tavaly augusztusban életbe lépett törvénymódosítás vezette be az iskoláztatási támogatást, melynek célja, hogy a gyermek teljesítse a tankötelezettségét és segítse a helyesirányú fejlődését is – mondta lapunknak Kemenes Erika, a nyíregyházi polgármesteri hivatal szociális osztályának vezetője. Amennyiben a gyerek eléri a 10 igazolatlan órát, akkor a gyámhatóság végzésben figyelmezteti a szülőt a mulasztásról és arról is, hogy 50 igazolatlan óra elérése esetén elrendelik a iskoláztatási támogatás felfüggesztését, valamint a gyermek védelembe vételét.
– Ha a figyelmeztetés ellenére a gyerek továbbra sem megy iskolába és eléri a kritikus 50 óra igazolatlan mulasztást, akkor mind a támogatás felfüggesztése, mind a védelembevétel megtörténik – folytatta az osztályvezető – ha az korábban nem történt meg. A támogatást nem a család kapja meg ezt követően, hanem a Magyar Államkincstár az önkormányzat nevére nyitott családtámogatási számlára utalja át az összeget. Kivételt jelent, ha az iskoláztatási támogatást rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekre tekintettel állapították meg. Ekkor a felfüggesztés időtartama alatt az iskoláztatási támogatás teljes összegét természetbeni formában kell a gyermek számára nyújtani eseti gondnok bevonásával.
Szakközép- és szakiskolák az élen
A nyíregyházi adatok alapján 10 órás igazolatlan hiányzása 67, 50 órás 42 diáknak van. A hivatalnál 45 eljárás van folyamatban és eddig öt felfüggesztés történt.
– A legtöbb bejelentést szakközép- és szakiskolától kapjuk (Bencs, Wesselényi, Göllesz, Westsik), igazolatlan hiányzások elsősorban 14 év felettieknél fordulnak elő – sorolja Kemenes Erika. – Általános iskolákból kevesebb, míg gimnáziumból eddig nem érkezett hozzánk 10 órát meghaladó igazolatlan mulasztásról szóló jelzés.
Három hónap után felülvizsgálják az ügyet, s amennyiben a gyerek már rendszeresen jár iskolába, akkor a gyámhatóság eseti gondnokot rendel ki és a család természetbeni juttatás formájában megkapja a korábbi hónapokban számlán gyűjtött összeget.
– Ezt a pénzt csak a gyermek szükségleteire lehet fordítani – hangsúlyozza az osztályvezető. Azaz többek között ruhát, élelmiszert, gyógyszert, tanszert vásárolnak belőle az eseti gondnokon keresztül, ha szükséges akkor külön a gyerek fejlődését segítő képzésre is felhasználható a támogatás.
A támogatás összege
- 1 gyermek esetén 12 200 forint
- 2 gyermek esetén 26 600 forint
Az összeg változik, ha a gyermeket egyedül neveli a szülő, vagy tartósan beteg a gyerek.
A bölcs belátás többet érne minden szankciónál
– Ahol szükségét látjuk, családlátogatásokat teszünk. A szociálpedagógus és a tanári kar is igyekszik tudatosítani a gyerekekben és a szülőkben az iskolába járás és a tanulás fontosságát, a hiba tehát „nem a mi készülékünkben van”. Évtizedekkel ezelőtt a fiatalok örültek, hogy egyáltalán tanulhattak, holott nem kevés kerti és házimunka várta őket otthon. Ezzel szemben sok mai tizenéves már felesleges teherként éli meg a tankötelezettséget, és hátat fordítva a lehetőségek kapujának, tudatosan kerüli az iskolát. Épp a legutóbbi esetkonferencián hangzott el ezzel kapcsolatban, hogy szinte hiábavaló a szép szó, a szankció, elsősorban a fejekben kell rendet tenni. A rendőrség – nagyon helyesen – a közelmúltban olyan fiatalokat szólított meg, akik tanítási időben a belvárosban sétálgattak vagy szórakoz(tat)óhelyeken időztek. Az iskoláztatási támogatás felfüggesztése bizonyára motiválóan hat majd a szülőkre, s ez által az iskolakerülő gyerekekre, de az lenne az ideális, ha erre soha nem kerülne sor – mondta el az intézményvezető
- Hatásosnak bizonyult a szülői „intő”
- Iskolaidőben shoppingolók
- Ha hiányzik, nincs pénz
- Hatékonyabb szankciók, kedvező tapasztalatok
- KM -