2008.10.20. 17:52
Közgyűlés a Városházán
<p>Nyíregyháza - Közgyűlést tartott Nyíregyháza önkormányzata. Az ülés visszatért a könyvtárból a Városházára.</p>
17:40: Az ármegállapítás több mint 70 százaléka külső tényezőtől függ, ebben az önkormányzat mozgástere tehát nem túl nagy – mondta Felbermann Endre, aki szerint az amortizációs költségek befolyásolásában sincs túl nagy mozgásterük. Annyi felelőssége van tehát az önkormányzatnak az ár kialakításában, amekkora a mozgástere.
Marinka Viktor (Fidesz) azt kérdezte, biztos, hogy előnyös szerződést kötött néhány éve az önkormányzat az E.ON-nal?
Giba Tamás alpolgármester szerint aggasztó, hogy ilyen mértékben nő a lakossági kintlévőség, ráadásul ennek egy része behajthatatlan. A testület hosszú vita után elfogadta az előterjesztést. Közmeghallgatás következik, a közgyűlés azt követően folytatódik.
17:18: Kétféle alapdíj van az országban, a fűtési alapdíjat tekintve a nyíregyházi ár harmadik az országban, a használati alapdíjban 16 – mondta Gerda István.
Dr. Vinnai Győző (Fidesz) szerint magas a hődíj, magas az alapdíj, magas a melegvízdíj. A frakció számára érthetetlen, hogy miért nem folytattak érdemi tárgyalást arról, hogyan lehetne csökkenteni a lakosság terheit. Ők kezdeményezték, ám erre nem volt fogadókézség.
Sokak számára megfizethetetlen a távhő, nem csoda, hogy egyre többen válnak le a távhőről. Minden távhős lakásban élő nyíregyházi fogyasztó 16 ezer forinttal tartozik a távhőnek, ez pedig továbbnőhet. Fenntartják további javaslataikat, mert sok mindent lehet tenni, csak egyet nem: mellébeszélni.
17:02: Csabai Lászlóné polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy a panelprogram eredményeként 16 százalékkal csökkent a városban élők hőfelhasználása. 64 százalékos áremelés volt négy év alatt központilag, míg a nyíregyháziaknak ezen időszak alatt 19 százalékkal nőttek a távhődíjaik – ez szinte megegyezik az infláció mértékével.
A polgármester azt kérte, hogy akik e témában megszólalnak, ezeket a tényeket vegyék figyelembe.
Márföldi István (Fidesz) a cég kintlévőségéről kérdezett, s azt szerette volna tudni, ez az emelés nem növeli-e tovább a hátralékot? Dr. Vinnai Győző úgy tudja, hogy Nyugat-Európában a nagy fogyasztók olcsóbban kapják a hőenergiát? Azt is szerette volna tudni, az alapdíjat tekintve hol áll az országban Nyíregyháza?
Gerda István elmondta: a lakossági kintlévőség az év első felében nagy mértékben nőtt, de intézkedéseik következtében ez csökkent, így az most 240 millió forint, a nem lakossági néhány tízmilló forint.
Az áremelés általában nem hat jól a kintlévőségre – mondta. Másutt azok kapnak nagyobb támogatást, akik többet fogyasztanak, nálunk ez nem így van.
16:45: Szünet után a képviselők a távhődíjak emeléséről döntenek.
Az előterjesztés az alapdíj változatlanul hagyása mellett a fűtési díj 8,4 százalékos, a melegvíz hődíj 9 százalékos emelését javasolja.
A jelenlegi díjak július 1. óta vannak érvényben, a gáz- és olajár változásához kötődően az E.ON október 1-jétől érvényesíti a gázár változásait a hőárakban, ezért van szükség az emelésre.
A bizottságok elfogadásra javasolták az előterjesztést.
Dr. Hajzer László (Fidesz) azt kérte, mindenki számára tegyék egyértelművé az emelés mértékét, mert az előterjesztésből ez nem derül ki. Dr. Vinnai Győző (Fidesz) azt kérdezte, miért nem úgy készült az emelés bemutatása, hogy egy teljes évet vettek volna figyelembe? Az árak képzésénél egy komoly hálózati hőveszteséget tüntetnek fel – ez miért növekszik? Miért december 1-jétől és miért ekkora az emelés mértéke? – ezekre a kérdésekre vár választ a frakcióvezető.
Jánócsik Csaba (MSZP) azt kérdezte, 1 celsius fok hőmérséklet-változás mennyi eltérést jelent a Nyírtávhő bevételeiben? Felbermann Endre (SZDSZ) az iránt érdeklődött, hogy ha az árat 100 egységnek veszi, az árban hány százalék az erőmű beszerzési ára, az amortizáció, illetve a bérek, s annak járulékaik?
Gerda István, a Nyírtváhő Zrt. vezér-igazgatója válaszában azt mondta: ez a közzétételi forma szerepel a szabályozásban, azt, hogy a változások hogy alakulnak, a szöveges részekben fejtik ki. A fogyasztók ismerik ezt a formát, tudják, mi mit jelent – mondta.
A hőveszteség kapcsán Gerda István azt mondta: ez nem magas, más városokban ennek magasabb a mértéke. A cég éves terve és a biztonságos működés megtartása indokolja a decemberi emelést. Egy celsius fokos változás százmillió forintot jelent, felfelé és lefelé egyaránt – válaszolt az igazgató Jánócsik Csaba kérdésére, Felbermann Endrének válaszolva pedig elmondta: a kiadások 63 százalékát teszi ki a hővásárlás, 8 százalék az amortizáció, s 10 százalék a bérköltség.
15:53: Csabai Lászlóné polgármester elmondta: szeptemberig az idegenforgalmi adóból közel 11 millió forint folyt be. A vendégeket fogadó helyeknek engedélyekkel kell rendelkezniük, s ezt jelezni is kell.
A szakbizottság nem akadályozta meg a weboldal elindítását, de lehetőség van arra, hogy ezt bárki megcsinálja.
Dévényi József (MSZP) azt javasolta, hogy legyen egy olyan védjegy, ami biztosíték Nyíregyházán arra, hogy az adott hely vagy termék kiváló minőséget képvisel.
A testület egyhangúlag elfogadta az előterjesztést.
A következő évi kulturális nagy rendezvényekről döntenek a képviselők. A javaslatban szerepel a Nyíregyházi Művészeti Hetek, a Tudósítók Világtalálkozója, a Városnapi programsorozat, a Szabadtéri Nyár, a VII. Nyírségi Nemzetközi Néptáncfesztivál, a VIDOR fesztivál, és a Nyírségi Ősz, valamint a gyümölcskarnevál. A képviselők elfogadták az előterjesztést.
15:43: Marinka Viktor (Fidesz) azt kérdezi, ha ennyit fordít a város marketingre, miért jönnek ilyen kevesen a városba, s miért töltenek itt ilyen kevés időt? A város turisztikai honlapja nem tudja ellátni a feladatát, a minősége nem felel meg a követelményeknek, s nem csalogatja, inkább taszítja a turistákat.
Dr. Vinnai Győző, a Fidesz frakcióvezetője szerint nagy hátrány, hogy nem tudjuk úgy felépíteni a programokat, hogy az több napig itt tartsa a turistákat. Nem érti, ha a szakbizottság nem fogadta el a turisztikai honlap kialakítását, miért működik? Ezen a honlapon a fordításban alapvető hibák vannak, nem lehet rajta szállást foglalni, ezzel csak lejáratjuk magunkat – mondta.
Lengyel Károly független képviselő a Nyíregyháza gyökerei elnevezésű rendezvénysorozatról szólva elmondta: ajánlják ezeket s a turistáknak.
Dr. Hajzer László (Fidesz) az idegenforgalmi adók alakulása kapcsán azt mondta, mivel időközben emelkedett az adó mértéke, nem lehet felmérni, hogy időarányosan hogyan alakul ez a bevétel.
Dévényi József (MSZP) az említett honlapról azt mondta: jelenleg nem elérhető. Összehangolt marketingmunkára van szükség, s egy külön iroda kellene, melynek szakemberei a város marketingjével foglalkoznak. Ez eddig főként helyhiány miatt nem valósult meg.
15:30: Az Esély Centrum tevékenységéről szóló beszámoló a következő napirendi pont. A képviselők részéről senki sem kérdőjelezte meg az intézmény hasznosságát.
Urbán Judit (Fidesz) kérdésére Csabai Lászlóné elmondta: az akadálymentesítés a városban felemás, hiszen a nagyvárosok erre a célra rendkívül kevés támogatást kapnak. Minden intézménytípus esetében van 3-4 teljesen akadálymentesített intézmény a városban, pályázati forrásoktól függően tudják ezek számát növelni a város.
A testület egyhangúlag elfogadta a beszámolót. A város turisztikai koncepciójának intézkedési tervében kijelölt feladatok megvalósításáról szóló előterjesztés a következő napirendi pont.
14:58: Nem kellene rémeket látni – mondta Giba Tamás, aki hozzátette: nem az önkormányzat tett letétbe 250 millió forintot, hanem a beruházó. Vannak, akik nem tudják elviselni az önkormányzat sikereit, ők mehetnek a bíróságra és vizsgálódhatnak, de semmilyen szabálytalanságot nem fognak találni.
Fesztóry Sándor (Fidesz) arról beszélt, hogy a Kertvárosban egyre nő a bűncselekmények száma. Azt kérdezte, helyesen gazdálkodik-e a kertvárosi polgárőrség, s hogy miért költik a forrásaik nagy részét rendezvényekre, miközben benzinre nem telik.
Giba Tamás elmondta: a Nyíregyháza Közbiztonságáért Alapítvány tagja, s aggodalommal tölti el, hogy a Kertvárosban egyre több a bűneset, de nem érti, ezekből az esetekből Fesztóry Sándor miért ilyen következtetésekre jutott.
14:43: Dr. Szilassy Géza egy kezdeményezésről szólt, miszerint a Nyíregyházán börtönbüntetésüket töltők közül többen is dolgoznak csatorna-építésen.
- Igaz-e, hogy az a terület, ahová az OBI, és a Penny Market épül, egy budapesti ingatlanfejlesztő cég tulajdona – kérdezte dr. Vinnai Győző, a Fidesz frakcióvetetője. Azt is szerette volna tudni, miért nem épül Örökösföldön a sportlétesítmény? Azt is kérdezte, igaz-e, hogy a kivitelezés áfáját az önkormányzat magára akarja vállalni az örökösföldi sportlétesítmények kapcsán?
Palicz György (Fidesz) azt javasolta, hogy az asztalokat cseréljék ki, s ha ez megtörtént, oldják meg, hogy praktikusan lehessen itt munkát végezni, mert ez most felfordulásnak néz ki.
Vinnai Győző kérdéseire Giba Tamás alpolgármester válaszolt. Szabályozási terv módosítási kérelemmel keresték meg az önkormányzatot évekkel ezelőtt, ez a SZÉSE pálya – Szabolcsi Építők Egyesülete -, területét érintette, a kereskedelmi cégek azt vállalták, hogy sportpályát építenek az adott városrészben.
Mivel az örökösföldi terület rendelkezésre állt, a sportfejlesztés ott valósul meg, egy pálya helyett pedig kettő épül. Amikor a kereskedelmi létesítmények elkészültek, az önkormányzat azt kérte a beruházóktól, hogy a sportcélú létesítmény fejlesztéséhez szükséges összeget helyezze letétbe, s ők ezt meg is tették. A városnak nincs takargatnivalója, mondta. Igaz, hogy az OBI területét egy budapesti cég vásárolta meg, de nem az önkormányzat volt a tulajdonos – mondta Csabai Lászlóné, s hozzátette, az is igaz, hogy az áfát magukra vállalják, mert ez a törvény. A városháza átalakításával kapcsolatban elmondta: Zavaros magyarázkodást hallottunk – mondta Vinnai Győző.
A testület korábban arról döntött, hogy épül egy sportpálya, ehelyett kettő épül, de nem ott, ahol arról szó volt, ráadásul az önkormányzatnak ez pénzébe is kerül. Hogy lehet az, hogy egy budapesti cég diktál az önkormányzatnak? – kérdezte.
14:20: A két közgyűlés között történt események kapcsán a polgármester szólt arról, hogy a Városháza Krúdy termének új asztalait a belsőépítész nem fogadta el, elképzelhető, hogy ezeket lecserélik.
A világítás kapcsán Csabai Lászlóné azt mondta, ő volt az első, aki kimondta, hogy ez ide nem való, így minden bizonnyal a spotlámpák lekerülnek a mennyezetről, a polgármester úgy vélte, az Agóra program kapcsán minden bizonnyal fel tudják majd használni őket.
13:50:Dr. Szilassy Géza
Az új eljárás, amit a város szeretne megvalósítani, azért lenne optimális, mert a többi módszerrel ellentétben néhány év múltán a terület újrahasznosítható lenne – emelte ki Giba Tamás alpolgármester. A kisajátítás ellen és mellett szóló érvek összegyűjtését kérte a polgármester, hogy ezek ismeretében tudjanak döntést hozni.
13:40:Csabai Lászlóné
Félő, hogy ha belevették volna, az az egész megyét érintő program elutasítását vonta volna maga alá. Ez a terület soha nem volt az önkormányzat tulajdona, jelenleg egy magánszemély a tulajdonosa. Mintegy 800 millió forint körül lenne a terület rendbetétele, de mivel ez rekultiváció és területmentesítés egyben, arra új pályázat kiírására van szükség.
Ez jövő nyár előtt nem valószínű, ami azt jelenti, hogy 2010 előtt a munkálatok nem kezdődhetnek meg. A tulajdonos egymilliárd forintot kér a területért - ez az önkormányzat által felkért ingatlanbecslő által felbecsült értét többszöröse.
13:27:testületi üléseket
Az ülés megkezdése előtt Gyuris Tibor, a Móricz Zsigmond színház művésze Krúdy Gyulát idézte. A Szindbád című műből olvasott fel részleteket, a Nyírségről, az itt élőkről, a Sóstóról szólt az idézet, arról, hogyan próbált meg az író támogatást kérni a püspöktől művei eladásához. Ezekben a napokban zajlanak a Krúdy-napok, ezzel a kezdéssel a közgyűlés is csatlakozott az író korának felidézéséhez.
Dr. Szilassy Géza napirend előtt kért szólt, s Petőfi Sándor Pató Pál úr című versének két versszakát olvasta fel. A borbányai szemétlerakó kapcsán kérdezett, azt szerette volna tudni, a szennyezett terület rekultivációja mikor kezdődhet meg, miért nem nyújt be pályázatot a probléma megoldására.
Kapcsolódó cikkek:
- Félresikerült a nyíregyházi Városháza dísztermének felújítása?!
- Távhő: a számlát rendezni kell!
- Városi közgyűlés szeptemberben
- Nagy lehetőségek városa: Nyíregyháza
- Száraz Ancsa -