2024.02.17. 15:30
Tűzoltócsaládba nősült, hivatást is talált
A tűzoltó-parancsnokságokon tárt karokkal fogadják az újoncokat, Kövesdi Attila első szolgálata mozgalmas volt.
Bodnár József szolgálatparancsnok és a „C” csoport legújabb tagja, Kövesdi Attila
Fotó: Rutkai-Dér Vivien
Egészen fiatalon is kacérkodtam a gondolattal, hogy tűzoltó legyek, ám akkor még nem érett meg bennem az igazi elhatározás, a végső döntés – fogalmazott lapunknak Kövesdi Attila, aki 36 évesen, február elején ünnepélyes keretek között tett fogadalmat, hogy akár élete kockáztatásával is teljesíti feladatát, ott lesz, ahol baj van, ahol szükség van a tűzoltók bátorságára, tudására. Saját bevallása szerint sokáig nem találta a helyét, dolgozott színházi díszítőként, kipróbálta magát a kereskedelemben, raktári munkában, azonban sehol nem érezte azt, amit a féléves tűzoltói kiképzés gyakorlati részénél.
Maximumot nyújtani
– Ekkor már biztosan tudtam, hogy itt a helyem, ez az én utam és hivatásom – emlékezett vissza Attila. – Meg kellett érni rá – ismerte el, s ebben komoly inspirációt jelentett, hogy hat évvel ezelőtt egy tűzoltócsaládba nősült, ahol az apósa és a sógorai is erre tették fel az életüket. Tudja, az igazi tanulás most kezdődik, és már az első, február 6-ai, a hivatásos állomány beavatkozó tűzoltójaként végigvitt szolgálata is mozgalmasra sikerült, mert füstből mentési gyakorlatuk volt, egy komoly balesethez és három avartűzhöz is riasztották a „C” szolgálati csoportot, ahol tárt karokkal várták az ifjú őrmestert.
Attila biztos benne, hogy nemcsak a tűzoltótársai, hanem a családtagjai is támogatják és tapasztalatukkal segítik majd abban, hogy minél jobb tűzoltó legyen.
– Szeretném, ha büszkék lennének rám, főként a kisfiam. Műszaki mentésnél, kárelhárításnál és tűzoltásnál is mindig a maximumot igyekszem majd nyújtani, a legjobb tudásommal szolgálni – erősítette meg újra a fogadalmát, és tudja azt is, ha lehetőség lesz, szívesen tanulna. Még nem tudja, hogy a ranglétra legalsó fokáról hová vezet az útja, addig viszont szeretne jelentős tapasztalatot szerezni.
Folyamatos fejlődés
– Minden újoncot örömmel fogadunk. Az pedig kifejezetten jó érzés, hogy mindig vannak új jelentkezők, akik a sikeres képzés után nálunk kezdik meg a munkát – erről már Bodnár József tűzoltó százados beszélt. A „C” csoport szolgálatparancsnoka elismerően szólt Attila első napjáról, hiszen tényleg bedobták a mély vízbe, és helytállt.
– Mindig nagyon odafigyelünk az újoncokra, hogyan mozognak, kezelik az eszközöket, ezek az évek alatt rutinná válnak. Az majd később dől el, hogy egy-egy beavatkozó tűzoltó milyen szakterületre alkalmasabb, mi érdekli őt, akar-e a későbbiekben akár gépjárművezető, különleges szerkezelő lenni, vagy szeretné-e elvégezni a tűzoltásvezetői képzést. Az első és legfontosabb, hogy megszokja a tűzoltólétet, a 24 órás szolgálatot, megtanulja a szakma alapjait, és arra építkezve folyamatosan fejlődjön – magyarázta a szolgálatparancsnok. Bodnár József leszögezte: a tűzoltóságnál mindenki megtalálja a helyét, azt a területet, amiben a legjobban tud teljesíteni, ebben pedig mindig számíthatnak egymásra.
Különleges kötelék van közöttük, káreseteknél együtt küzdenek a beavatkozás sikeréért, egymásra is figyelve a saját biztonságukért, nem véletlen, hogy munkán kívül is egységes a csapat, a szabadidejüket is szívesen töltik együtt. Társak a bajban, és társak a mindennapokban is.
– Apró tréfák még várnak az újoncra, a befogadás része a viccelődés – jegyezte meg nevetve a tűzoltó százados, s Attila is tudja, hogy társaitól számíthat még meglepetésre.
Mindenki nagyon jó valamiben
Az lehet tűzoltó, aki 18 és 55 év közötti, de feltétel többek között az elhivatottság, valamint az egészségi, pszichikai és fizikai alkalmasság is – kapcsolódott a beszélgetésbe Rutkai-Dér Vivien.
A vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője azzal kapcsolatban hangsúlyozta ezt, hogy a pszichológiai alkalmasság azt is jelenti, hogy a tűzoltó a lelkileg olykor megterhelő eseteket jól tudja kezelni és feldolgozni, ebben a társakra is számíthatnak, egy-egy keményebb beavatkozás után ki- és átbeszélik a történteket.
– További megkötés, hogy a jelentkező legyen büntetlen előéletű, és rendelkezzen legalább középfokú állami iskolai végzettséggel. Hivatásos állomány tagjaként beavatkozó tűzoltó csak férfi lehet, azonban az önkéntes tűzoltók között itt a vármegyében is találunk hölgyeket – sorolta a jelentkezési feltételeket a szóvivő.
– Sok esetben jó, ha van élettapasztalat, megfontoltság és bölcsesség, ami az évekkel egyre nagyobb lesz, hogy eljussanak a tűzoltói hivatáshoz – vélekedett Rutkai-Dér Vivien.
Kérdésünkre elmondta, nincs fizikumi megkötés, nem a testmagasság vagy a testalkat számít, hiszen egy alacsony, vékony és egy robusztus testalkatú tűzoltó is kiváló lehet a hivatásában, s olyan feladatokat oldhatnak meg, amire csak ezekkel az adottságokkal van lehetőség.
– Az egyikük például be tud mászni egy keskeny fürdőszobaablakon, a másik egyedül képes akár egy autót odébb tenni, a képességeik összeadódnak, és ettől lesz kiváló egy szolgálati csoport. Mindenki nagyon jó valamiben, és értelemszerűen ezt kell megtalálni, kiaknázni, hogy a lehető legjobban lássuk el a hivatásunkat – tette hozzá.
Frissen kiképzett tűzoltó nemcsak Nyíregyházára, hanem a Nyírbátori, a Fehérgyarmati és a Kisvárdai Hivatásos Tűzoltó-parancsnokságra is érkezett február elején.