2024.11.11. 20:00
Petíciót indított az uniós tervezet ellen a kamara és a MAGOSZ
Az Európai Bizottság arra készül, hogy elvegye a területalapú támogatásokat a magyar gazdáktól, kétes minőségű import élelmiszerekkel árasztanák el a piacot, ezzel pedig veszélyeztetnék az élelmezésbiztonságot. A kormány is támogatja a két hazai érdekvédelmi szervezet által indított petíciót.
Akár a szabolcsi almatermesztés jövőjét is veszélyeztetheti az Európai Bizottság tervezete
Fotó: MW-archív
– A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Gazdakörök Országos Szövetsége online petíciót indított a bizottság által készített tervezet bevezetése ellen, a két hazai érdekvédelmi szervezet törekvéseit a magyar kormány is támogatja. A kamara és a MAGOSZ megvédi a gazdákat, és azt üzenjük Brüsszelnek: el a kezekkel az agrártámogatásoktól! – hívja fel portálunkon keresztül a vármegyei gazdálkodók figyelmét a petíció kitöltésének fontosságára Rácz Imre.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vármegyei elnöke azt kéri, minél többen írják alá, töltsék ki az online petíciót azért, hogy ne kerüljenek kilátástalan helyzetbe a magyar gazdák, és az Európai Bizottság ne árassza el a lakosságot kétes eredetű élelmiszerekkel.
Balkányban is arra buzdítottak, töltsék ki a gazdák a petíciót
Az Európai Bizottság tervéről a közelmúltban a vármegyei gazdálkodókat Jakab István MAGOSZ elnök és Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke tájékoztatta egy fórum keretében.
Utóbbi a fórum előtti sajtótájékoztatón kiemelte: az agrárium számos egyéb kihívással küzd, ezekkel a valós problémákkal kellene foglalkoznia az Európai Bizottságnak, nem pedig azzal, hogyan lehet még tovább felforgatni uniós gazdák életét. Az újfehértói származású Papp Zsolt György hozzátette, a magyar agráriumnak meg kell tudni tartani a versenyképességét, a területalapú támogatások nagyban hozzájárulnak ehhez, Magyarországon több mint 150 ezer gazdálkodót érintenek közvetlenül. – A magyar kormány elkötelezett az agrárium mellett, kimagasló mértékű, 80 százalékos nemzeti forrást biztosít az uniós pénzek mellé – húzta alá a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.
– El a kezekkel a magyar gazdák jövőjétől, el a kezekkel attól, hogy elvegyék a támogatásokat! – fogalmazott a balkányi sajtótájékoztatón Jakab István. Hozzátette, a francia gazdák már demonstrációkat szerveznek november közepére, a német gazdák is jelezték, hogy ez nagyon nem az, amit szeretnének. Mielőtt a korábbinál sokkal nagyobb európai tüntetési hullám következne, az uniós döntéshozóknak erősen meg kellene fontolniuk, hogy hatástanulmányok nélkül akarják-e ismét átalakítani a Közös Agrárpolitikát. Az online petíciót minden 18. életévét betöltött magyar állampolgár kitöltheti a https://www.agrarpeticio.hu oldalon.
Folytatódhatnak a gazdatüntetések
– Az év első felében hatalmas gazdatüntetés-hullám söpört végig Európán, tiltakozva a Green Deal ellen, az érdemi szakmai párbeszéd hiánya, valamint az ukrán gabona korlátozás nélküli beáramlása miatt. Ha nem változtat az elképzelésein az Európai Bizottság, és nem vonja be a párbeszédbe a kelet-közép európai országokat, köztünk hazánkat, egy újabb tüntetéssorozat kezdődhet el – mondta az almatermesztéssel foglalkozó Bori Vilmos, aki nem csak a saját nevében szólt, amikor azt mondta, ellenzi a brüsszeli elképzeléseket, hanem a Vásárosnaményi Gazdakör vezetőjeként a térség gazdálkodói nevében is beszélt. Hozzátette, a gazdálkodók eddig is számítottak a területalapú támogatásokra, ennek fejében pedig rengeteg előírásnak igyekeztek megfelelni. – Ha a szék egyik lábát eltörik, ott borul minden – utalt a támogatások és a kiszámíthatóság, tervezhetőség fontosságára Bori Vilmos, aki emlékeztetett: februárban Záhonyban tüntettek a magyar gazdák az Európai Unió észszerűtlen döntései ellen.
Halálra lennének ítélve?
Gaál Gergővel, a MAGOSZ Ifjú Gazda Tagozatának vármegyei elnökével a balkányi fórum után beszélgettünk. Elmondta, ha tervezetet a mostani formájában kívánják bevezetni, az a magyar kis- és közepes agrárvállalkozások végét jelentené, hiszen ezen gazdaságok éves költségvetésének jelentős részét képezik a különféle Agro-ökológiai Programok és Agrár-környezetgazdálkodási jogcímeken adott támogatások. – Ha ezeket az eddigi támogatásokat elvenné tőlünk, gyakorlatilag halálra lennénk ítélve – éreztette a helyzet súlyosságát Gaál Gergő, aki maga is gazdálkodik, a kertészeti ágazatban érdekelt.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egy olyan professzorra bízta a Közös Agrárpolitikával kapcsolatos társadalmi párbeszéd összefogását, akinek semmi köze nincs az agráriumhoz. Így született meg az a program, ami nem csak minden gazdát, de minden európai fogyasztót is érint. Ez tartalmazza azt, miként kell az agráriumban megváltoztatni a feladatköröket, hogyan kell megvonni a támogatásokat, majd később Ukrajna megsegítésére fordítani. A NAK és a MAGOSZ álláspontja szerint a támogatásokat nem szabad elvonni, hiszen azok hozzájárulnak a termelésbiztonsághoz, ami a koronavírus-járvány és a háború miatti válság során is megmutatkozott.