2 órája
Bőven volt alkalom a szabadföldi munkák szervezésére
Hosszabb száraz időszak vette kezdetét október derekával, a hónap negyedik hetében már sehol sem hullott csapadék, viszonylag enyhe volt az idő, csak a hajnalok váltak csípőssé.
Az elmúlt időszak időjárása sokat kedvezett a talajművelési munkáknak
Fotó: MW-archív
Nagy kiterjedésű magas nyomású légköri képződmény határozta meg időjárásunkat az elmúlt héten. A szaknyelven anticiklonnak nevezett nyomásközpont általában eseménytelen, frontoktól, nagyobb csapadéktól mentes, a nyári félévben -ritkábban télen is - derült, napsütéses időt okoz, így volt ez ezúttal is. A magas légnyomás a leszálló légáramlatok következménye, melyek hatására a levegő viszonylagosan felmelegszik, nedvességtartalma eleve alacsony, s még tovább csökken a légoszlop nagy részében. A talaj közelében a téli félévben gyakran előfordul azonban egy fordított hőmérsékleti rétegzettségű zóna, melynek sok esetben velejárói az őszi fagyok, illetve a párásság és a köd.
Egyetlen gyenge hidegfront
Nemzeti ünnepünk hetében mindössze egyetlen gyenge hidegfront zavarta az időjárás és a felettünk lévő légoszlop változatlanságát, így a hét derekán átmenetileg megélénkült a légmozgás, kissé enyhültek a hajnalok. Előtte és azt követően a nyugalomba jutott hűvös, száraz levegő inverz rétegzettségű talajközeli részében előfordult fagy, foltokban sekély köd. A legalacsonyabb hőmérséklet általában plusz 3 és mínusz 2 fok között alakult, és bár ezúttal is voltak mindvégig fagymentes területek, a fagyra hajlamos laposokon mínusz 3 fok körüli hideget is mérhettünk 2 méteres magasságban.
Száraz, szélcsendes, verőfényes napok
A nappali órák legmagasabb hőmérséklete jobbára 16-20 fok között szóródott, a hét utolsó napján azonban szinte mindenütt 20-23 fokos csúcsértéket jegyezhettünk fel. A száraz, szélcsendes, verőfényes napokon több fokkal a mért értékeknél is magasabb volt hőérzetünk, emellett bőven volt alkalom a szabadföldi munkák szervezésére. A hét középhőmérséklete 10 Celsius fok körül alakult, kissé tehát már az éves középérték alá süllyedt a hőmérséklet, ám ezzel együtt is 1-2 fokkal melegebb volt a sokéves átlagnál. A talajok felszíni hőmérséklete átmenetileg ismét 10-12° Celsius fok köré emelkedett, a még vagy már vegetációban lévő állományok fejlődéséhez éppen megfelelő ez az érték.
Sokat száradt a legutóbbi csapadék óta
A vízellátottság továbbra is kedvező vármegyénk egész területén, de a felső 20-30 centiméteres réteg sokat száradt a legutóbbi csapadék óta. Ebben a szelvényben a szabadföldi vízkapacitás 70-75 százaléka körüli a telítettség mértéke, a teljes, 1 méter mélységű gyökérzóna nedvességhiánya 30 és 80 milliméter között változik. A déli és keleti tájak talaja a szárazabb, északon, északnyugaton nedvesebb a talajállapot, de a munkákat arrafelé sem nehezíti már kiterjedt sár vagy belvíz. Az előttünk álló 7-10 nap során ebben változás alig várható, jelentős csapadék esélye minimális egészen november második dekádjáig. A hőmérséklet a sokéves átlag közelébe tér vissza, és kisebb ingadozásokkal követi azt, ez azonban az év e szakaszában már mindennapos hajnali fagyokat jelenthet, még ha a délutáni órákban 12-15 fok köré melegszik is a levegő az enyhébb napokon - tájékoztatta porálunkat dr. Rácz Csaba, a Debreceni Egyetem Precíziós Növénytermesztési K+F Szolgáltató Központ tudományos munkatársa.