2021.06.23. 20:00
Örökségtúra két keréken Szabolcs megyében
A Felső-Tisza-vidék nyugati felének meghódítására hívják a történelem iránt érdeklődő bringásokat.
Deák Attila szenvedélyesen szervezi a túrákat, amelyeken részt is vesz
Fotó: oroksegtura.hu
Akik szeretnék két keréken megismerni hazánk történelmét az ország egyik legbarátságosabb szegletében, jobb, ha június 25–27-ig szabaddá teszik magukat. Ekkor rendezik meg a Szent László Örökségtúrát, amire még szerdáig lehet jelentkezni.
Tartalmas program
– A Középkori Templomok Útja Egyesület és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság szervezi a háromnapos kerékpáros örökségtúrát, melynek nem titkolt célja a Felső-Tisza-vidék nyugati felének meghódítása – mondta el a lényeget Deák Attila szervező. Hozzáfűzte: – Az örökségtúrán a Felső-Tisza-vidék kiemelt jelentőségű régészeti emlékhelyeit, középkori egyházi építészeti emlékeit, reneszánsz kastélyait és természetvédelmi területeit mutatjuk be a résztvevőknek. A túra fókuszában Szent László, a magyar történelem egyik legjelentősebb uralkodója áll, akihez több emlékhely kötődik a régióban.
– A hozzá kötődő örökséghelyszíneken megismerhetik az életútját, az uralkodói munkásságát, a háborúit, a törvényeit, a művészeti ábrázolásait. Szent László tematikája mellett egy másik szálon is fut a történet, amelyben a régészeté a főszerep.
Bemutatjuk a Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás kori temetőit a Rétközben és a Bodrogközben.
– A lelőhelyek felfedezését követően, a túra zárónapján rendhagyó módon ellátogatunk a nyíregyházi Jósa András Múzeumba, ahol az Elit alakulat 2.0 időszaki kiállításon megtekinthetjük az előkerült leleteket is. Egy másik kiemelkedő jelentőségű régészeti emlékhelyet is felkeresünk. Szabolcs településen Közép-Európa legnagyobb épségben maradt földvárán keresztül mutatjuk be az Árpád-kori várépítészet sajátosságait. Találkozhatnak a résztvevők az Árpád-kori templomépítészet jellegzetes példáival is a túra során.
– Bemutatjuk a Felső-Tisza-vidék egyik legrejtélyesebb műemlékét Karcsán, a legrégebbi templomot Szabolcson. Az Alföld legjelentősebb reneszánsz kastélyaihoz kalauzoljuk el az örökségtúrázókat Vaján és Pácinban. Cigándon ellátogatunk a Bodrogközi Múzeumportára, ahol a bodrogközi néphagyományok után eredünk. A természetvédelmi területeket a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság szakvezetői hozzák közelebb. Elkerekezünk a Vajai-tó és a baktalórántházi erdő, valamint a Tiszatelek-Tiszaberceli Ártér Természetvédelmi Területhez.
Történelmi időutazás
– A túra különlegessége, hogy utunkat a Tisza és holtágai, az árterek galériaerdei szegélyezik. Ez az örökségtúra lényegében egy történelmi időutazás a honfoglalás és az Árpádok korába. További részletek az oroksegtura.hu oldalon találhatóak.