Nyíregyháza

2021.02.01. 17:30

Főzőklub: tanulnak és élményeket szereznek

A közös főzés közelebb hozza egymáshoz a gyerekeket és a szülőket is.

SZA

Szülők és gyerekek együtt tanulják meg, mit és hogyan készítsenek el | Archív fotó: egyesület

– Az egyes típusú cukorbetegség és az elhízás is betegség, a kezelésük egyik alapköve pedig a diéta, aminek a betartása, pontosabban betartatása a gyerekek esetében ugyan a szülők felelőssége, de nekik is tisztában kell lenniük azzal, hogy mit és hogyan ehetnek.

– Tudniuk kell, melyik étel mennyi szénhidrátot tartalmaz, és azt is, hogy az egészségük érdekében mire kell figyelniük – amíg ezt meg nem tanulják, nem mehetnek haza a kórházból. Ez a fajta életmódváltás hosszú folyamat, amihez minden szakmai segítséget megadunk, és amiben nagyon fontos szerepe van annak a modern, hatállásos konyhának is, amit nemrégiben egy sikeres pályázatnak köszönhetően alakítottunk ki – mesélte dr. Kántor Irén gyermekorvos, gyermekdiabetológus, endokrinológus szakorvos.

A kamaszoknak a legnehezebb

– Megyénkben 300 olyan 18 év alatti fiatal él, aki egyes típusú diabéteszben szenved, az érintett családok tájékoztatásában, összefogásában pedig nagy segítséget jelent a Nyír-Diabet Egyesület, amely élménytáborokat szervez, rendezvényeket tart, 2017-ben pedig főzőklubot is alakítottunk velük.

– Tankonyhát béreltünk, ahol rendszeresen összejöttek az egyesület tagjai és egy dietetikus segítségével közösen főztek. A szakember elmondta, mire kell figyelniük, mit hogyan érdemes elkészíteniük, a résztvevők pedig ötletekkel, kipróbált receptekkel segítették egymást.

Kevesen tudják, de valójában a cukorbetegek étkezésének kellene lennie a „normál” étkezésnek: ebben az étrendben szigorúan meghatározott a szénhidrát mennyisége, sok a zöldség, a gyümölcs.

– A diagnózisra mindenki másképpen reagál: vannak, akik könnyebben viselik, és olyanok is, akik összetörnek, miután megtudják, hogy életük végéig elkíséri őket az inzulin és a szigorú diéta. Talán a kamaszok számára a legnehezebb, hiszen ebben az időszakban keresik magukat, próbálják feszegetni a határaikat, ráadásul sokan közülük szégyellik is a betegségüket, ami konfliktusokhoz vezet.

– Azt tapasztaltuk, hogy a közös főzést ők is nagyon élvezték, hiszen a sorstársaikkal megbeszélhették a nehézségeiket, és mivel igyekeztünk minden alkalmat élménnyé tenni, szívesen jöttek. Ez éveken át remekül működött, de a tankonyhát eladták, ami után kerestük az ideális helyszínt, a pályázat segítségével viszont ez a gondunk megoldódik – mondta dr. Kántor Irén.

Grammra pontosan kimérve

– Szülőként mindent megteszünk azért, hogy a gyermekünk a lehető legkisebb mértékben érezze a betegsége hátrányait – mondja Balogh Zsuzsa, aki 2008-ban hozta létre a Nyír-Diabet Egyesületet: két évvel korábban tudták meg, hogy az egyik gyermeküknél egyes típusú cukorbetegség alakult ki.

Szülők és gyerekek együtt tanulják meg, mit és hogyan készítsenek el | Archív fotó: egyesület

– Minél idősebb korban derül ki a betegség, annál nehezebb megértetni a gyerekkel, hogy már nem nyithatja ki bármikor a hűtőt, hogy kivegyen belőle egy Túró Rudit vagy egy krémtúrót, de az átállás nekem sem volt könnyű. Hiába voltam gyakorlott háziasszony, egyik napról a másikra változtatnom kellett, már nem főzhettem „szemre”, hiszen grammra pontosan ki kellett mérni az ételek hozzávalóit.

– És bár minden esetben egyénre kell szabni az étrendet, jó, ha van kivel megbeszélni a felmerülő kérdéseket, ezért is hoztuk létre a főzőklubot, ami beváltotta a hozzá fűzött reményeinket.

Remek volt a hangulat

– A legfontosabb célunk az volt, hogy megtanítsuk a szülőket szénhidrátszámolással főzni, és megmutatni nekik, hogyan lehet fokozatosan átállni a diétás étkezésre úgy, hogy ne vegyük el a gyerek kedvét. Elmondtuk, hogyan lehet a fehér liszt arányát folyamatosan csökkenteni, tágítani a köretek körét, és a krumpli, rizs helyett bevenni az étrendbe a kuszkuszt vagy a bulgurt, elérni, hogy a gyerekek több zöldséget egyenek.

– A közös főzéseken persze mindezt meg is mutattuk, és amit elkészítettünk, közösen ettük meg. Ötleteket is adunk egymásnak, de azt tudni kell, hogy mivel a vércukorértéket az időjárás, a stressz vagy a hormonok is befolyásolják, minden gyerek esetében eltér a kezelés.

– Mindig nagyon jó volt a hangulat, rengeteget nevettünk, és szoros kapcsolatok alakultak ki, ami nekünk, felnőtteknek azért fontos, mert itt mindenki érti egymás felvetéseit, problémáit, a gyerekek számára pedig azért van nagy jelentősége, mert amikor már önállósodni próbálnak, támaszkodhatnak az itt megismert sorstársaikra is – tette hozzá.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!