2020.10.06. 10:47
Immunrendszerünk őre a D-vitamin
A D-vitamin kiemelten fontos szerepet játszik az immunerősítésben, ezért egész évben javasolt a szedése.
Változatos ételekkel az immunrendszerért
Forrás: Shutterstock
A legismertebb megfázás elleni szer a C-vitamin, azonban sokan nem tudják, hogy a D-vitamin is jótékony hatással van az immunrendszer működésére. Manapság, amikor egyre többször halljuk, hogy nyakunkon a szezonális influenza, érdemes vitaminokat szedni, a szervezet védekezőképessége segít átvészelni ezt a betegségekkel teli időszakot. Az új típusú koronavírus megelőzésében is fontos szerepe van az immunrendszernek.
Csontok, immunrendszer
Hogyan gondoskodhatunk a megfelelő D-vitamin-szintről?
– A legtöbb D-vitamint a napsugárzásnak köszönhetően juttatjuk be a szervezetünkbe, de számos ételben is megtalálható, amelyeket érdemes beépíteni az étrendünkbe – ajánlja Dr. Nagy Judit, a Budai Egészségközpont belgyógyász szakorvosa.
– A D-vitaminnak többek között kulcsfontosságú szerepe van az egészséges csontozat fejlődésében, valamint jótékony hatással van az izomműködésre, a szívre és a keringésre is. Ezért a szervezet egészséges működése érdekében folyamatosan gondoskodnunk kell a pótlásáról.
A D-vitamin segíti a kalcium beépülését a csontokba. Ha kevés D-vitamin jut a szervezetbe, az csontvesztéshez, csontritkuláshoz is vezethet. A vitamin hiányában felléphet izomgyengeség és izomfájdalom, de akár szívelégtelenség, és fokozhatja az érelmeszesedés kockázatát. Az immungyengeség, autoimmun betegségek és akár a cukorbetegség kialakulásában is szerepet játszhat a D-vitamin hiánya – sorolja a szakember.
Néhány éve egyre erőteljesebben hangsúlyozzák az orvosok a D-vitamin immunerősítő hatását. Mérsékli az influenzás és felső légúti megbetegedések előfordulásának valószínűségét. Sőt segít a depresszió, illetve bizonyos daganatos megbetegedések kialakulásának megelőzésében és azok kezelésében.
D-vitamin-források
Zsírban oldódó vitamin, amelynek legnagyobb része a napfény hatására termelődik a szervezetünkben.
Bizonyos esetekben – például vitaminhiány esetén, irodai, otthoni vagy éjszakai műszakban végzett munka esetén, vagy amikor kevés napfény ér minket – más módon is pótolni kell.
– A legtöbb D-vitamin a halakban, gombákban, májban, halmájolajban, tojásban és tejtermékekben található, de ma már kaphatók D-vitaminnal dúsított egyéb élelmiszerek is. Érdemes legalább fél órát a szabadban tölteni – a megfelelő távolságot tartva egymástól –, ugyanis a napsugarak is segítenek a D-vitamin termelődésében.
KM