2020.08.25. 11:30
Nem csodaszer, de hatékony
Az ózongenerátor a koronavírust is elpusztítja.
Forrás: shutterstock
Tagadhatatlan tény, a koronavírus megjelenése alapjaiban változtatta meg mindannyiunk életét. Azt hittük, nyáron majd eltűnik, de a fertőzések most is mindennaposak. A világ számtalan laboratóriumában gőzerővel folynak a kutatások egy hatásos oltóanyag elkészítésére, de amíg ez nem történik meg, a Covid–19 továbbra is terjed, és sajnos áldozatokat is szed.
Nem marad más hátra, a vírus terjedésének csökkentésére mindent meg kell tennünk a magunk és embertársaink érdekében is.
Óvatosan használjuk
Csodaszerek nincsenek, de hatékony védekezési módok igen. Ezek egyike az ózongenerátor, amelyet az utóbbi időkben az otthonokban is egyre gyakrabban használnak.
Dr. Duda Ernőt, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara Orvosi Biológiai Intézetének egyetemi tanárát arról kérdeztük, az ózongenerátor mennyire hasznos eszköz, és kell-e tartani a használatától.
– Mint minden igazán gyilkos eszköz, természetesen mindenféle élőlényre veszedelmes, beleértve az embert is – mondta lapunknak dr. Duda Ernő. – Nyilvánvaló, hogy ez az eszköz a mikroorganizmusokkal szemben is hatásos, de használat közben nagyon kell vigyázni. Ha bekapcsoljuk az ózongenerátort, akkor élő szervezet ne legyen a készülék közelében, és utána jó alaposan ki kell szellőztetni az autót vagy a helyiséget, mert a levegőben maradó ózon az emberi szervezetre is rendkívül veszélyes. Az a kifejezés, hogy ózondús levegő, nagyon félrevezető, mert ha tényleg ilyen lenne a légkör, akkor perceken belül elpusztulna az emberiség is.
Az ózon mindent azonnal eloxidál, tehát lényegében egy égetési folyamatról van szó.
A Covid–19 oxigén jelenlétében rövid időn belül veszít fertőzőképességéből. A radioaktív izotópokhoz hasonlóan a körülményektől függő féléletidővel folyamatosan inaktiválódik. Ezt a folyamatot az ózon rendkívül felgyorsítja, roncsolja a vírus lipidburkának kémiai kötéseit, a vírus elveszíti fertőzőképességét.
Ha ózongenerátorral dolgozunk, az legyen az alapelvünk, hogy ez nagyon hatásos, a koronavírust is elpusztítja, ugyanakkor rendkívül óvatosan bánjunk az eszközzel.
Nem bonyolult
A szakemberek szerint az ózongenerátor készülékek használata nem bonyolult, nem igényel semmiféle szakértelmet. Csupán néhány biztonsági előírást kell betartanunk. Például gondoskodni kell róla, hogy a kezelés ideje alatt, valamint az azt követő minimum 30 percben semmilyen élőlény ne legyen a kezelt területen.
Az, hogy mennyi ideig kell használni egy-egy alkalommal a készüléket, függ az adott helyiség légterének nagyságától. A legtöbb esetben 30–90 perc is elegendő. Ha ez nem lenne elég, a készüléket akár 240 percig is folyamatosan üzemeltethetjük, utána viszont 60 percig pihentetni kell a generátort.
Egy ilyen berendezést nem nehéz beszerezni.
Több cég is forgalmazza, interneten is megrendelhető, pusztán anyagi lehetőségeinktől függ, melyik típust választjuk. Egy ózongenerátor ára 40-50 ezertől több százezer forintig terjed. Mindenkinek azt kell mérlegelnie, hogy hol szeretné alkalmazni.
JG
Amit az ózonról tudni kell
A Wikipédia leírása szerint az ózon (O3) három oxigénatomból álló instabil molekula, amelyet Christian Friedrich Schönbein fedezett fel 1840-ben. Neve a görög ozein (rossz szagot árasztó) szóból származik.
Az ózon szúrós szagú, mérgező gáz. Standard hőmérsékleten és nyomáson, nagy tömegben halványkék árnyalatú. Az egyik legerősebb oxidálószer. Instabil: közönséges oxigénmolekulára (O2) és egyatomos oxigénre bomlik.
Rendkívül mérgező. Szagát – ami még ötszázezerszeres hígításban is érezhető – rendszerint a klóréhoz hasonlónak találják, de koncentrációjától függően szegfű, széna, kén-dioxid vagy nitrózus gáz illatúnak is érezhetjük.