2020.01.05. 11:30
Amikor a jutalom egy fénykép volt
Egy fényképet kaptam emlékbe a múlt év végéhez közeledve; Balatonbogláron készült 1956 júliusának végén.
Az országos szakszervezeti sportünnepélyt tartották akkor, a képen a Szabolcs-Szatmár megyét képviselő női röplabdacsapat látható. A fotóról azonnal „beugrott” egy másik kép a családi gyűjteményből: szinte ugyanazok a lányok indultak vidéki kézilabda-mérkőzésre kocsival – igazi lovas kocsin ültek; akkoriban az állt rendelkezésre…
Gondoltam, alkalomadtán megírom a páros kép történetét. Meg is találtam a fotót, ám megviselt állapotban, ezért betettem egy könyvbe, hogy kisimuljon, mielőtt a számítógép lapolvasójába teszem. Most nem találom.
Pedig egy családi esemény alkalmából kínálkozott alkalom emlékezésre: a hölgyek karéjában a sportolók vezetője, édesapám, Marik Sándor áll, aki 1919. december 1-jén született. Két évtizede a nyíregyházi Északi temetőben nyugszik; az évfordulón mécsest gyújtottunk emlékére.
Új élet Nyíregyházán
Édesapám nagy kerülőkkel érkezett Szabolcsba. Tiszaföldvári születésű, évjáratát látva nyilvánvaló, hogy elejétől végéig megélte (túlélte…) a II. világháborút. Édesanyám legtávolabbról Pripjaty környékéről (1200 kilométer) kapott tőle tábori levelezőlapot, feladóként m. kir. szakaszvezetőként szerepel.
Többszakmás műszerészként műhelykocsin haladt a fronttal, végül szerencséje volt: épségben haza tudott jönni, bár nagyrészt gyalogosan. Szülőfaluja szomszédságában, a cibakházi kendergyárban kapott munkát, az „Újkiosztáson” kezdték építeni családi házukat. Viszonylag hamar a községháza dolgozója lett, ahonnan jó szervezőképességét felismerve kiemelték és a Könnyűipari Minisztériumba helyzeték Budapestre.
Nem sokkal később a Kender-, Juta Tröszthöz Szegedre irányították, majd az államosítás idején kinevezték Nagyhalászba a kendergyár igazgatójának. Komolyan vette a munkát, vezetése alatt a gyár jó eredményeket ért el. Képezte magát, az ágazat kiváló újítója is lett, ám nem viselte jól az új hatalom járási embereinek basáskodását. Visszaadta párttagkönyvét, igazgatói állásáról lemondott.
Nyíregyházán a Volán Vállalat három műszakos lakatos-esztergályosaként kezdett új életet a négytagú családdal 1952-ben. A kézilabda sportág egyik meghonosítója volt a megyében, ennek alapján lett függetlenített sportvezető. Munkája révén utazott Balatonboglárra a megyei sportolói csoporttal.
Megelőzni a fővárosiakat
A hat évtizednél régebbi képet nézve elidőztünk az ajándékozóval, Takács Tiborné dr.-ral, akit Fonciként (Fonalka Erzsébet) ismernek a nyíregyházi sportbarátok. Kiváló asztaliteniszező volt (kijutott a moszkvai VIT-re is), jól röplabdázott (ifiválogatottságig vitte), eredményes atlétaként versenyzett. A képet édesapámtól kapta annak idején – a sikeres szereplésért egy ilyen fotó volt az elismerés a rajta lévőknek.
A megyei küldöttség jól szerepelt. Amikor Nyíregyházáról vonaton elindultak a sportolók, az a cél lebegett a szemük előtt: mindegy, hányadikok lesznek, de Budapest csapatát meg kell előzni. Erzsébet szerint ez meg is történt, ő maga a röplabdacsapat tagjaként és pontszerző atlétaként (súlylökésben, gránátdobásban) járult hozzá a sikerhez.
Az emlékezetet a Szabolcs-Szatmári Néplap – a Kelet-Magyarország elődje – korabeli tudósításából közösen ellenőriztük: az ötvennégy fős megyei csapat Veszprém és Budapest előtt nyerte az összetett versenyt, a meghívásos női röplabdatornán pedig a Nyíregyházi Traktor SK csapata második helyet szerzett. Utóbbiról készült a bevezetőben említett fénykép, amely alkalmat adott a kettős emlékezésre.
Egy kivételével minden résztvevőt meg tudtunk nevezni (reméljük, nem tévedtünk): a felső sorban balról a második Fonalka Erzsébet, mellette Zselinszky Erzsébet, Marik Sándor, Marik Sándorné Koncz Olga, Labancz Erzsébet, Szegvári Vera. Az alsó sorban Naményi Lenke (balról) és Tanicsár Mária. Talán olvasóink között van, aki felismeri a felső sor bal szélén álló hölgyet is…
Marik Sándor