2013.04.03. 17:27
Felértékelődik a TÖOSZ
Debrecen - A közfoglalkoztatás rendszerében az önkormányzatok szerepe a jövőben is kiemelten fontos.
Debrecen - A közfoglalkoztatás rendszerében az önkormányzatok szerepe a jövőben is kiemelten fontos.Megkezdték munkájukat az újonnan létrehozott járási hivatalok, valamint Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény rendelkezéseinek nagy része most lépett hatályba, ezért a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) fórumokat szervez országszerte. A megyénkbeli fórumot követően Schmidt Jenő, a TÖOSZ elnöke járt szerkesztőségünkben.
Mit tapasztalt a találkozón, ennyi változás közepette milyen a polgármesterek hangulata?
Schmidt Jenő: Kétféle polgármester létezik: az egyik örül az adósságkonszolidációnak, a másik nem. De hogy komolyabbra fordítsam a szót, a településvezetők várakoznak, keresik a helyüket. Az önkormányzati szektor kezd egységbe kovácsolódni, mindenki tudomásul vette, hogy egy rossz pénzügyi döntés innentől beláthatatlan következményekkel jár. Az önkormányzatoknak körülbelül júniusig lesznek tartalékaik, amennyiben nem érkezik kiegészítő állami támogatás, fizetési gondjaik lesznek.
A közelmúltban mondhatjuk, csupán uniós forrásból fejleszthettek az önkormányzatok. Milyen következményekkel jár ez?
Schmidt Jenő: Amikor megkérdezünk egy településvezetőt, hogy mit szeretne fejleszteni, elsőként a belterületi utakat, a csapadékvíz-elvezetést, esetleg a temetőkaput sorolja. Ezek az elmúlt években mind elmaradtak. Nincs hitel, nincs önkormányzati forrás, s bár a beruházásokhoz a saját erőt is meg lehet pályázni, egy üstöt nem tudnak venni a konyhára. 2014-től a megyei önkormányzat fejlesztési terveket fog készíteni, jó volna, ha alulról jövő folyamatok kapcsán civilek, gazdasági szereplők és helyi önkormányzatok alkotnának stratégiát a források felhasználásával kapcsolatban.
A TÖOSZ ereje most milyen szinten érvényesül?
Schmidt Jenő: Az önkormányzati érdekképviseleti tevékenységünk elsődlegessége mellett a tagok számára jelentős, sokoldalú szolgáltatást nyújtunk, ugyanakkor gyakran konfliktushelyzetben is fordulhatnak hozzánk. Emellett jelentős a pályázati tevékenységünk, hiszen a tagdíjból megélni nem lehet. A minisztériumok ajtaja is nyitva áll előttünk, azt tapasztaljuk, hogy egyre inkább konzultatív a helyzet, tehát mondhatom, szóba is állnak velünk.
Hiszen működtetni kell az új rendszert, kell a szakma részéről a gyakorlati visszacsatolás. 2014-től még inkább fel fog értékelődni a szövetségünk, olyan erő lesz, amellyel szóba kell állnia a kormányzatnak, mivel a jövő év őszétől már nem lesz polgármester-képviselő a Parlamentben, és így belülről nem láthatják át az önkormányzatok működését, elkerülhetetlen, hogy az önkormányzati érdekek és szempontok szervezetten jelenjenek meg a törvény-előkészítésben.
Az önkormányzati hatáskörök csorbítása, bizonyos feladatok elvonása egyet jelent-e a helyhatóságok szerepének a jelentéktelenedésével?
Schmidt Jenő: Régóta vártunk erre a profiltisztításra, szükség van a feladatok, hatáskörök és felelősségi viszonyok egyértelmű meghatározására és a közszolgáltatások teljes-körű finanszírozására. Bár a közoktatás és az egészségügy részlegesen állami feladattá vált, jelentős feladatok maradtak nálunk: a korábbi kötelező feladatok 80 százaléka az önkormányzatok hatáskörében maradt. A járási hivatalok nem vették át teljesen a hatósági feladatokat, így e tekintetben félmegoldás született, ami nem jó.
Milyen konkrét eredményeket ért már el a szövetség?
Schmidt Jenő: Több eredmény is van. Javaslatot tettünk a feladatfinanszírozás kérdéskörében. Elsődlegesen a kistelepüléseket kell meg segíteni, hiszen több kötelező feladatot is alulfinanszíroz az állam. Ahhoz, hogy a jövőben ne adósságot termeljenek az önkormányzatok több ponton is át kell gondolni a feladatfinanszírozást – a kezdeményezéseinket megtettük az Önkormányzatok nemzeti Együttműködési Tanácsában. Gondot jelent a községi önkormányzati hivatalok elismert létszáma, amelynél változtatásra van szükség. Az önkormányzatokat különösen feszíti a gyermekétkeztetés kérdése.
A szaktárca befogadta azt a javaslatunkat, hogy a kötelező önkormányzati feladattá tett gyermekétkeztetés finanszírozását a bejáró gyermekek után központi forrásból biztosítsák. Ugyancsak szükséges az adósságkonszolidációval nem érintett önkormányzatok esetében valamilyen kézzelfogható kompenzáció biztosítása. Úgy tűnik e tekintetben is partner a megoldás megtalálásában a kormányzat.
HBN-BB