2023.03.24. 06:00
És 2030-ra az emberiség eléri a halhatatlanságot
Ray Kurzweil informatikus és jövőkutató nagyon sok, meglepően konkrét jóslata eddig pontosan teljesült. Igaz, akadtak csúnya melléfogásai is.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Nejron Photo
Kurzweil egészen pontos határidőt adott meg arra vonatkozóan, hogy az emberiség mikor éri el a halhatatlanságot és mikor következik be a mesterséges intelligencia által a szingularitás. (Szingularitás: egy olyan előre jelzett pont a civilizáció fejlődésében, melynél a technológiai fejlődés annyira felgyorsul, hogy az emberek nem lesznek képesek azt teljesen megérteni és megjósolni.)
Ha a jóslatai beigazolódnak, már csak a következő hét évet kell kihúznia az emberiségnek, hogy esélye legyen az örökkévalóságra.
Kurzweil figyelemre méltó eredményeket tudhat magáénak a technológiai jóslatok terén: 1990-ben helyesen megjósolta, hogy egy számítógép 2000-re legyőzi az emberi sakkvilágbajnokokat, megjövendölte a hordozható számítógépek és okostelefonok térnyerését, valamint a vezeték nélküli technológiára való átállást, és előre jelezte a az internet térnyerését, írja az IFLScience.
2010-ben áttekintette saját, 20 évvel ezelőtti jóslatait, hogy lássa, mennyire valósultak meg. Elégedett lehetett, mert 147 jövendöléséből 115 bizonyult „teljesen helyesnek”, 12 lényegében helyesnek és csak 3 esetben tévedett.
Például alaposan mellényúlt, amikor azt mondta, hogy már 2009-ben önvezető autókat fogunk használni.
És bár a halhatatlanságra vonatkozó állítások túl merészek, nem érdemes könnyű kézzel elvetni Kurzweil gondolatait. Ahhoz képest, hogy milyen szürreálisnak tűnt némelyik előrejelzése, a legtöbb a megadott időben teljesült.
„2029-et jelöltem meg, amikorra egy mesterséges intelligencia átmegy a Turing-teszten, és ezáltal eléri az emberi intelligencia szintjét” – mondta Kurzweil a Futurismnak 2017-ben. „2045-öt tűztem ki a »szingularitás« dátumának, amikor is az általunk létrehozott intelligenciával egyesülve milliárdszorosára fogjuk megsokszorozni az intelligenciánkat.”
Ami a halhatatlanságot illeti, Kurzweil úgy véli, hogy
2030-ra képesek leszünk „minden évben több mint egy évvel meghosszabbítani a várható élettartamot«.
Meg fogjuk tapasztalni, hogy nanobotok úsznak a véráramunkban, hibajavításokat végeznek a szervezetünkben, és összekapcsolják az agyunkat a számítástechnikai felhővel. Amikor ez megtörténik, közvetlenül az agyunkból küldhetünk majd videókat (e-maileket, üzeneteket), valamint biztonsági másolatot készíthetünk emlékeinkről. Ebből az alkalomból egyenesen úgy fogalmazott, hogy
a 2030-as években az agyunkban lévő nanobotok »istenszerűvé« fognak tenni bennünket.
Kurzweil szerint a szingularitástól nem kell félni, mert az feljavítja az embereket.
„Viccesebbek leszünk. Szexibbek leszünk. Jobban ki fogjuk tudni fejezni szeretetteljes érzéseinket” – mondta 2015-ben.
„Ha tízezer számítógéphez akarok hozzáférni két másodpercre, megtehetem majd vezeték nélkül – magyarázta –, és [számítási teljesítményem] tízezerszeresére szaporodik a felhőben. Ezt fogjuk tenni a neokortexünkkel.”
(Neokortex: az agykéreg legfejlettebb része a neocortex, más néven isocortex (magyarul új agykéreg), ami a természetes kiválasztódás folyamatának utolsó szakaszában jelent meg, főleg a homloklebenyben.)
Nanobotokat már használtak arra, hogy gyógyszereket szállítsanak közvetlenül az agydaganatokba, de nehéz elhinni, hogy hét éven belül elérhetnénk az általa megfogalmazott halhatatlanságot.
Bár az agy-számítógép interfészek is kétségkívül jelentősen fejlődtek, a bénult betegek elméjük segítségével újra beszélhetnek, a majmok pedig már az agyukkal közvetlenül csatlakozhatnak számítógépre és gondolataikkal irányíthatják.
Digitália
- Magyarul is beszélő, valódi robotkutyával találkozhatunk az ingyenes hazai eseményen
- Az otthoni rehabilitációt segíti a mesterséges intelligenciával működő hazai fejlesztés
- Nő lett Magyarország első űrorvosa
- Magyar nőket érintő Motherless-botrány: ezt tehetjük a lesifotók ellen
- Vakok újra látnak – hatalmasat lépett a Science Corporation