2021.04.28. 15:42
Nem lehet bárhonnan az internetről a képeinket begyűjteni
Így megy ez: mesterséges intelligenciával fejlesztették a programot, amelyik meggátolja az arcfelismerésben a mesterséges intelligenciát.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Shutterstock
Miért is jó, ha gátolják az arcfelismerést? A weboldalakra feltöltött képeket folyamatosan szkennelik szerte a világon az állami szolgálatok, a rendőrségek, az adatokkal kereskedő cégek. Mindez azonban egyáltalán nem csak „elvont” szempontból vet fel adatvédelmi aggályokat.
Kellemetlen, hogy például valakit pontosan be lehet azonosítani, ha mondjuk egy társkeresőbe feltöltött arcképét lementik, s a Google képkeresőjében rákeresnek.
A Photo Ninja alkalmazása azonban állítólag arra képes, hogy a fotókon bizonyos képpontok helyét, színeit úgy módosítja, hogy
a kép mesterséges intelligenciát használó arcfelismerő programok előtt láthatatlanná válik, miközben emberi szemnek kifogástalan marad.
Mókás demójukon Biden amerikai elnök fotóját alakították át úgy a Photo Ninja segítségével, hogy őt sem ismerte fel a Google képfelismerő rendszere.
Figyelemre méltó, hogy a mesterséges intelligenciát elhárító program fejlesztéséhez mesterséges intelligenciát kellett bevetni.
A bizonyára azért nem csodaszer, de érdekes programot alkalmazzák – egyelőre csak Amerikában, és iOS-en használható – a Donotpay alkalmazásban. A chatrobot Donotpay, a „robotügyvéd” havi 3 dollárért sikeresen óvja ügyfelei érdekeit olyan hétköznapi teendőkben, mint például a parkolási díjak túlfizetése ellen, a repülőjegy vásárlásra, vagy éppen a szállodai foglalásra vonatkozó visszatérítéseik intézésében.
A cég mindössze huszonöt éves alapítója, Joshua Browder vezérigazgató úgy fogalmazott, hogy
„a mesterséges intelligencia területén harc zajlik jó és rossz között. Mi a fogyasztók mellett állunk.”
A „robotügyvédet” az IBM Watson számítógépe támogatja.
Borítóképünk illusztráció