2020.05.29. 12:30
Meg kell tanulni használni a mesterséges intelligenciát
A magyar vállalatok negyede tekinthető érett mesterséges intelligencia felhasználónak.
Forrás: Shutterstock
Az előnyök kiaknázásához ugyanakkor elengedhetetlen a dolgozók képzése, amit egyre több vezető belát.
Erről beszélt Christopher Mattheisen, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója a cég legfrissebb globális felmérése alapján.
Hozzátette: azok a vállalatok vészelik át a legkönnyebben a járványhelyzet okozta gazdasági megrázkódtatást, amelyek egy időben vezetik be a mesterséges intelligenciára épülő új technológiákat és gondoskodnak a munkavállalóik képzéséről.
Kutatások szerint az MI a következő tíz évben 14 százalékkal növeli a globális gazdasági teljesítményt.
A Világgazdasági Fórum (WEF) adatai szerint a következő két évben a világban 75 millió munkakört vált ki az automatizálás és az MI, ugyanakkor 133 millió munkahelyet teremt. A folyamat már elkezdődött, a cégeknek ki kell fejleszteni a saját technológiájukat, szoftveres képességüket.
Kiss Zoltán, a Microsoft felhőszolgáltatás üzletág igazgatója kiemelte: a kutatás szerint a magyarországi cégek kiemelkedőnek számítanak abban, hogy hol tartanak az MI alkalmazásában.
Valamivel a világátlagot meghaladó, közel 25 százalékos a magukat érett mesterséges intelligencia felhasználóként jellemző vállalatok aránya,
azaz az MI a munkafolyamatok, a szolgáltatások és termékek integráns részét képezi. Vezetőik kétharmada szerint nőtt a működésük hatékonysága és a vevőik elégedettsége.
Azoknál a cégeknél, ahol már korábban bevezették a mesterséges intelligenciát, az összes vizsgált ország átlagában a dolgozók 65 százaléka már részesült valamilyen MI-képzésben, Magyarországon pedig a dolgozók közel fele.
Globálisan a dolgozók 38 százaléka, Magyarországon 25 százaléka szerezte meg az MI-hez szükséges tudást a kutatás szerint. Kitért arra, hogy míg a világ átlagában, vagy éppen Németországban minden második nagyvállalatnál már futnak ezek a képzések, addig Magyarországon a cégek 30 százalékánál vannak folyamatban. Bíztatónak nevezte, hogy 60 százalék tervezi a beindításukat.
Az MI alkalmazásával járó hatékonyságjavulásra példaként említette a Nemzeti Audiovizuális Archívumban elért 80 százalékos időmegtakarítást, a kutatók 1 kép digitalizálására fordított idejében, akik a felszabadult időben így mélységi elemzést végezhetnek.
Borítóképünk illusztráció