Uncategorized

2012.06.14. 19:20

MFB: 2011-ben 38,6 milliárd forint veszteség

Budapest, 2012. június 14., csütörtök (MTI) - A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. 38,62 milliárd forint mérleg szerinti veszteséget könyvelt el 2011-ben - jelentette be a pénzintézet elnök-vezérigazgatója csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

Budapest, 2012. június 14., csütörtök (MTI) - A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. 38,62 milliárd forint mérleg szerinti veszteséget könyvelt el 2011-ben - jelentette be a pénzintézet elnök-vezérigazgatója csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

Baranyay László értékelése szerint a bank eredményes és sikeres évet zárt 2011-ben, annak ellenére, hogy jelentős veszteséget szenvedett el, ugyanis működési stabilitása, aktivitása, költséghatékonysága, tőkehelyzete javult.

Az elnök-vezérigazgató elmondta: az állami tulajdonú fejlesztési bank a magyar számviteli szabványok szerint 2011-ben - az előző évi 19,27 milliárd után - 38,62 milliárd forint mérleg szerinti veszteséget könyvelt el, de nagyjából ezzel is számoltak. A korábbi nagy hitelekre és befektetésekre képzett értékvesztés 43 milliárd forinttal rontotta az eredményt. Hiába volt közel 8 milliárd forint az üzemi eredmény, a kockázati költségek és a különadó miatt veszteséges lett a bank - tette hozzá.

A portfólióban most is vannak problémás elemek, komoly erőfeszítésekre van szükség ahhoz, hogy ne legyenek további jelentős kockázati költségek, ez azonban nemcsak a bankon, hanem a gazdasági környezeten is múlik - mutatott rá az elnök-vezérigazgató.

Az MFB új vezetésének 2010. június 17-i hivatalba lépésétől 2011. december 31-ig megtett intézkedései összesen mintegy 2,3 milliárd forint megtakarítást eredményeztek, ebből a személyi jellegű költségeken 1,6 milliárd forintos megtakarítást értek el. Nemcsak a banknál, hanem a tulajdonosi körébe tartozó társaságnál is szigorú költséggazdálkodást folytattak, ennek keretében visszafogtak beruházásokat, felülvizsgálták a szolgáltatói szerződéseket. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy további milliárdos költségmegtakarításra már nem látnak lehetőséget, különösen, hogy új feladatokat is kap az MFB.

Kiemelte: a jelentős törlesztések ellenére az MFB-nek sikerült növelnie aktivitását, megújította lejáró állományait, és új kihelyezéseit is növelte, miközben a hitelezés visszaesése volt a jellemző. A bank hiteleinek állománya 2011-ben 68 milliárd forinttal, mintegy 7,7 százalékkal emelkedett. Az MFB a tulajdonosi tőkeemeléseknek köszönhetően 2011 végére a második legtőkeerősebb hitelintézetté vált, 2011 végén saját tőkéje és szavatoló tőkéje is meghaladta a 200 milliárd forintot. Abban, hogy a bank rendelkezett a növekedés finanszírozásához szükséges forrásokkal, szerepe volt annak, hogy az MFB tavaly egy 100 millió eurós kibocsátással ismét megjelent a nemzetközi tőkepiacon.

Az idei év a fejlesztési bank és a hozzá tartozó társaságok számára is nehezebb lesz a tavalyinál - jelezte az elnök-vezérigazgató. A legnagyobb feladat a megfelelő finanszírozási feltételrendszer kialakítása. Az MFB rövidesen belföldi kötvényprogramot indít, amellyel a vállalkozásokon kívül a lakosságot is meg fogja célozni - jelentette be Baranyay László.

A Kínai Fejlesztési Bankkal májusban kötött 1 milliárd eurós hitelkeretből kínai vállalatok magyarországi fejlesztéseit, beszállításait finanszírozzák, erről a piacról szeretnének további, a magyar vállalkozások számára felhasználható forrásokat bevonni.

Az elnök-vezérigazgató hangsúlyozta ugyanakkor, hiába rendelkezik az MFB stabil tőkeháttérrel, és hiába biztosítja a forrásokat, ha a befektetők kivárnak. Emlékeztetett: a bank felmérésének eredménye szerint a vállalkozások a fennmaradásukért, túlélésükért küzdenek, elhalasztják a beruházásaikat.

Az MTI kérdésére elmondta: az idén már nyereséggel számolnak. A 2012-es üzleti terv és a középtávú terv módosítása most van folyamatban, elkészítésekor ugyanis még nem számoltak a két társaság átadásával - a Mehib és az Eximbank térítésmentes átadása a nemzetgazdasági miniszter irányítása alá 15-17 milliárd forintos mínuszt okoz - és a későbbi tőkeemeléssel sem.

Az MTI idei forrásbevonást firtató kérdésére elmondta: az MFB-nek 3,8-4 milliárd eurónyi kötelezettsége áll fenn jelenleg, amit nemzetközi piacokról, uniós intézményektől vontak be. Az IMF/EU forrásból származó hitelt negyedévente kell fizetni. A közeljövőben 400 millió eurónyi forrás jár le, s az év hátralévő részében ennél kisebb volumenű lejáratok is lesznek. Azzal számolnak, hogy ezeket a lejáratokat meg tudják újítani, a kérdés az, hogy mit milyen struktúrában. Tavaly az állami tulajdonos nyújtott kölcsönt az MFB-nek, amit a nemzetközi kötvénykibocsátás után azonnal visszafizetett.

Baranyay László hangsúlyozta: az MFB megfelelő deviza- és forintlikviditással rendelkezik majd ahhoz, hogy minden kötelezettségének eleget tudjon tenni, ez régen is így volt, és ezután is így lesz. Megjegyezte: az egyedi finanszírozásokhoz, hitelprogramokhoz szükséges források előteremtése nem lesz olcsó, a bank eredményét jelentősen befolyásolni fogja.

- MTI -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!