2012.04.02. 08:05
Paralimpia 2012 - Gömöri Zsolt: London komoly kihívást jelent
Budapest, 2012. április 2., hétfő (MTI) - Gömöri Zsolt, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke szerint és a versenyzők és edzők számára is óriási kihívást jelent a felkészülés az augusztus 29-től szeptember 9-ig tartó londoni paralimpiára.
Budapest, 2012. április 2., hétfő (MTI) - Gömöri Zsolt, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke szerint és a versenyzők és edzők számára is óriási kihívást jelent a felkészülés az augusztus 29-től szeptember 9-ig tartó londoni paralimpiára.Az MPB első embere 149 nappal a megnyitó előtt az MTI-nek elmondta, hogy rengeteget változtak a körülmények a négy évvel ezelőtti, pekingi felkészüléshez képest.
"A paralimpia a sportolók létszámát tekintve az olimpia után a világ második legnagyobb sporteseménye, folyamatosan fejlődik, a média érdeklődése is egyre nagyobb, amit itthon is tapasztalunk" - mondta a sportvezető. " Pekingbe tizenkét újságíró utazott velünk, Londonba már huszonhárman jönnek, aminek természetesen nagyon örülünk, de ez plusz felelősséggel is jár. A külföldi riválisok az olimpikonokéval megegyező körülmények között készülhetnek, hasonlóan nagy szakmai stábbal, a társadalmi és anyagi megbecsülésük is közel azonos az olimpikonokéval. Nálunk is történtek apró lépések ebbe az irányba, de ezen a téren még le vagyunk maradva a vetélytársaktól, igaz, érezzük a szándékot a helyzet javítására."
Gömöri hozzátette: még mindig sokakban él az a tévhit, hogy a paralimpián bárki elindulhat, aki mozgássérült. Kiemelte, hogy ugyanúgy kvótát kell szerezni a világversenyeken elért eredmények és a világranglista alapján, mint az olimpikonok esetében, és a paralimpikonoknak is kötelező részt venni a játékok előtt legalább három doppingellenőrzésen.
"A szabályok ugyanolyan szigorúak, mint az olimpia esetében, mivel a parasportban is egyre több a pénz, sajnos doppingesetek is vannak, de szerencsére magyar sportolók ebben nem érintettek, és mindent megteszünk azért, hogy ez a helyzet a jövőben sem változzon" - jelentette ki az MPB elnöke.
A felkészülésről elmondta, hogy a sportegészségügyi háttér sokat javult az elmúlt időszakban, a Testnevelési Egyetem egészségtudományi tanszékén külön helyiséget rendeztek be, ahol a parasportolók igényeihez igazodó berendezések állnak rendelkezésre. Ezen kívül az MPB vásárolt egy vérképelemző berendezést, amely a levett mintából két-három perc alatt részletes információt ad a versenyzőkkel foglalkozó szakembereknek a sportolók egészségi és edzettségi állapotáról. Az alig 14 kg-os szerkezetet a paralimpia előtt az edzőtáborokba is magukkal viszik a versenyzők.
"Miközben ezen a téren rengeteget javult a helyzet, és az új sportirányítás részéről is érezzük a szándékot a korábbi évek mulasztásainak, hibás döntéseinek helyrehozására, vannak olyan napi problémák, melyek megoldása nem tűr halasztást" - hangsúlyozta a sportvezető. "A Gerevich-ösztöndíj kérdését muszáj rendezni, 60 millió forintra lenne szükségünk ahhoz, hogy versenyzőink felkészülését és a velük foglalkozó edzőket támogatni tudjuk, de csak 21,4 milliót kaptunk erre az évre a Magyar Olimpiai Bizottság 1,1 milliárdos keretéből. Van éremesélyes sportolónk, aki szó szerint éhezik az ösztöndíj nélkül. Bízom benne, hogy a folyamatos egyeztetések hatására sikerül gyorsan és megnyugtatóan rendezni ezt a kérdést."
Az MPB-ről Gömöri Zsolt azt mondta, hogy a támogatóknak is köszönhetően, ha szűkös keretek között is, de biztosított a napi működés.
"Itt szeretném megragadni az alkalmat egy tévhit eloszlatására velünk kapcsolatban: több helyen megjelent, hogy a január 1. óta hatályban lévő új sporttörvény megszüntette az MPB-t, ez a hír azonban félreértésen alapul. Annyi történt, hogy a köztestületi státusza szűnt meg az MPB-nek, ettől az évtől sportszövetségként működünk, de ennek elsősorban adminisztrációs szempontból van jelentősége. Több támogatónk és leendő szponzorjelöltek is megijedtek, amikor ez a téves hír elterjedt, szerencsére mostanra sikerült mindenkit megnyugtatni."
Négy évvel ezelőtt 33 magyar sportoló egy arany- és öt bronzéremmel tért haza Pekingből. A londoni játékokon három sportágban (asztalitenisz, atlétika, úszás) az értelmi fogyatékkal élők is részt vehetnek. Jelenleg tizenöt visszaigazolt magyar kvóta van, a kvalifikációs időszak lezárásig ez a szám Gömöri Zsolt reményei szerint 35-40-re emelkedik majd.
"Csalódottak lennénk, ha nem sikerülne eredményesebben szerepelni, mint Pekingben, elsősorban a két legsikeresebb sportágunkban, úszásban és vívásban várunk kiemelkedő eredményeket, de remélem, lesznek meglepetésembereink is" - nyilatkozott az MPB első embere.