Szponzorált tartalom

2021.01.21. 12:41

Milyen szempontok alapján válasszunk magunknak tévét?

Modern életünk egyik legfontosabb mindennapi eszköze a televízió, olyannyira, hogy a legtöbb családban nem is egyet, hanem kettőt vagy hármat használnak belőle.

Forrás: pexels.com

A második vagy harmadik készülék általában nem ugyanolyan paraméterekkel rendelkezik, mint az első, hiszen a TV esetében – mivel nem csak használati eszközről, de örömforrásról van szó – nagyon fontos, hogy a szolgáltatásai és jellemzői megfeleljenek a használat céljának és körülményeinek. Gondoljuk együtt végig, milyen terekben, milyen céllal vásárolunk televíziót, és mely használati cél esetében mire érdemes odafigyelni!

Okos vagy „buta” legyen?

Ahogy a legtöbb fontos elektronikai „kütyüből”, a televízióból is jó pár évvel ezelőtt megjelentek már az okos verziók. A telefonokhoz hasonlóan az okostévé alapvető jellemzője is az, hogy alkalmas a hálózatba kapcsolásra. Ez egyrészt jelentheti a világhálóhoz való csatlakozást, és az internetkapcsolat révén az olyan különféle szolgáltatások igénybevételét, mint a különféle applikációk letöltése és működtetése (pl. hírek, időjárás), weboldal-böngészés, kép- és video-letöltés, online filmkölcsönzés és még sok minden más. Másrészt az okostévé az otthoni hálózatba is integrálható, vagyis összekapcsolhatjuk a számítógéppel, okostelefonnal, és onnan vehetünk igénybe különféle szolgáltatásokat, tölthetünk át képeket vagy férhetünk hozzá különféle fontos ügyintézésre alkalmas platformokhoz. Vagy, ha arra van szükség, monitorként is alkalmazhatjuk a televíziót (számítógéphez vagy játékkonzolhoz). Végső soron elmondhatjuk, hogy okostévére annak van szüksége, aki ezeket a lehetőségeket ki tudja aknázni vagy szeretné hosszabb távon kiaknázni ezeket.

HD, full HD, ultra HD?

A címben felsorolt megjelölések a TV képernyő felbontására vonatkoznak, ami az egyik kardinális kérdés a típus kiválasztásakor. A HD 1366x768 pixeles, a full HD 1920x1080 pixeles, az ultra HD/4K pedig 3840x2160 pixeles felbontású adás magas minőségű kijelzésére képes, ez az első esetben 1 millió, a másodikban 2 millió, míg a harmadikban már több 8 millió képpontot jelent. (Az ultra HD másik megjelölésére szolgáló 4K annak a rövidítése, hogy az ilyen TV-k már közel 4000 pixel szélességű kijelzőt tartalmaznak.) Természetesen minél nagyobb a felbontás, annál élethűbb kép az eredmény. Ugyanakkor azt is érdemes figyelembe venni, hogy nem minden televízióadás érhető még el ultra HD minőségben, így ennek a paraméternek a teljes kihasználási lehetősége még a jövő zenéje.

Plazma, LCD, LED, OLED, Qled?

A képmegjelenítési technológiák az elmúlt évtizedekben rengeteget fejlődtek. A korábban évtizedekig egyeduralkodó csöves technológiákat felváltotta a jóval vékonyabb készülék kialakítását lehetővé tevő plazma, ám napjainkban már ez is idejét múltnak számít. A plazma tévék nem használnak háttérvilágítást a kép megjelenítéséhez, ezért kiváló színt és kontrasztot mutatnak, ugyanakkor a technológia elég szűkös határokkal rendelkezik a felbontás tekintetében.

A saját fényt kibocsájtó képpontot alkalmazó megoldások terén napjainkban a OLED veheti át a helyét, amely önmagukban világító, úgynevezett organikus led-diódákat tartalmaz. A háttérvilágítás nélküli megoldások tökéletes mélyfekete-megjelenítést, lenyűgöző kontrasztot és természetes színhűséget mutatnak, a beégés veszélye nélkül.

A LCD, LED és QLED tévék mindegyike hátulról megvilágított folyadékkristályos kijelző, az eltérés abban mutatkozik meg, hogy milyen fényforrással üzemelnek. Ezek esetében hátrány, hogy sötét színek megjelenítésekor átderenghet a háttérvilágítás (fakóbbak).

Mindegyik esetben érdemes figyelmet fordítani a betekintési szögre (azaz, arra, hogy ha nem szemből nézzük a tévét, akkor oldalirányban haladva meddig mehetünk el, hogy látható maradjon a kép) és a kijelző fényességére (amely a külső fény visszaverésével ronthatja a láthatóságot).

A televízióválasztásban talán a legérzékenyebb pont az ár/érték arány, így akár az LCD TV, akár a LED/OLED TV mellett döntünk, érdemes szétnézni a webshopok mellett az online piactereken, például a Vaterán, ahol kiemelt kényelmet nyújt a Vatera biztonságos vásárlás programja, amely lehetővé teszi, hogy ha nem vagy elégedett a megvásárolt árucikkel, visszakérd a pénzed.

Részletkérdések, avagy méret, képfrissítés és egyebek

A megjelenítés mellett az egyik legfontosabb szempont az adás lejátszásának folyamatossága, ami alapvetően a képfrissítés gyakoriságán múlik. Minél magasabb ez a szám, a kép annál tisztábbnak látszik. A legtöbb TV valójában 100 Hz alatti képfrissítést alkalmaz, de különféle algoritmusokkal megoldja, hogy ez az érték élmény szinten többnek tűnjön. Érdemes vásárlás előtt kipróbálni ezeket a képjavító lehetőségeket, mert vannak esetek amikor valóban javítják az élményt, máskor viszont elveszik az adás természetességét.

Konyhába, fürdőszobába, hálószobába általában elégnek bizonyulnak a kisebb kijelzők, hiszen közelebb helyezkedünk el a készülékhez, nappaliba viszont érdemes nagy képernyős tévét választani. Az interneten sokféle táblázatot találhatunk, amelyek a két legfontosabb szempont – üléstávolság és felbontás megadják az ideális határértékeket, amelyek között érdemes kiválasztani a méretet. Konyhai alkalmazásnál, vagy ha mondjuk vendéglátóegységben helyezzük el a tévét, kiemelt szerepet kap a betekintési szög és a tükröződés-mentesség, hiszen a nézők többsége nem szemben ül a tévével.

Nem részletkérdés, sőt, külön cikket érdemelne a tévé által kibocsájtott hangminőség. Akinél ez lényeges, az gyakran hangszettet is beszerez a megvásárolt készülék mellé, így mindenképpen jól teszi, ha előtte tájékozódik arról, hogy a kiválasztott készülék milyen hangzásra képes, milyen kimeneteket tartalmaz.

(PR cikk)

Címkék#pr cikk

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában