2021.09.23. 09:50
Nyíregyházán átlag alatti volt az áremelkedés az ingatlanpiacon
Nemrég adta közre a KSH és az MNB is a legfrissebb 2021 első negyedévére vonatkozó lakásárindexét.
A régiós térképeken jól látszik, hogy átlagosan hány százalékkal drágultak az ingatlanok. A megveszLAK.hu-nál megnéztük, hogy az ingatlanok kínálati árai hogy változtak az utóbbi egy évben.
Lakásárindexek alakulása
Sokan évek óta hangoztatják, hogy most aztán végre kidurran az ingatlanlufi és az árak emelkedése megáll, vagy a visszájára fordul, ennek ellenére az összesített adatok alapján az áremelkedés 2014 óta folyamatos a használt lakások piacán.
Ami nem látszik az összesített adatokon az az, hogy helyenként már valóban elérték az árak a maximumot, vagy annak a közelébe kerültek. Ráadásul az utóbbi egy évben mért magasabb infláció el is vitte a használt lakások áremelkedésének a jelentős részét.
Városi lakások árváltozása 2020 I. és 2021 I. negyedév között
Az MNB Lakáspiaci jelentéséből látszik, hogy a városi lakások árváltozása régiónként elég nagy különbségeket mutat. Míg Budapesten alig volt áremelkedés, addig Pest megyében ötödével drágultak a lakások. Az összes régióban átlagosan 12,7%-al lettek drágábbak a lakóingatlanok az MNB lakáspiaci jelentése alapján.
Az MNB térképén az látszik, hogy a keleti régióban az országos átlagnál kicsit magasabb volt a lakások árváltozása.
Lakóingatlanok kínálati árának változása 2020 július-2021 július között megyénként
A lakóingatlanok kínálati árai jellemzően 5-10%-al magasabbak a valós eladási áraknál. Sokan nem hívnak ingatlan értékbecslőt, hanem a szomszédok, vagy a hirdetési portálokon látott árak alapján lövik be a hirdetési árakat, így alaposan mellé lehet lőni.
Az ingatlant keresők viszont sokkal valószínűbben találkoznak a hirdetési árak emelkedésével a hirdetési oldalakon, mint az MNB, vagy a KSH grafikonjaival. A kínálati átlag négyzetméterárak emelkedésében viszont nem lehet elkülöníteni az infláció növekedését. Először lássuk, hogy az utóbbi egy évben mennyit emelkedtek az átlag négyzetméterárak megyei bontásban.
A térképen látszik, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az országos átlagnál (13%) jóval alacsonyabb volt az ingatlanok kínálati árának a növekedése (8%). Ez eléggé eltér az MNB jelentésétől.
Lakóingatlanok kínálati árának változása 2020 július-2021 július között megyénként a legnagyobb városokban
Kicsit más képet fest az utóbbi egy év ingatlanár növekedésről, ha a megyék helyett a megyeszékhelyek lakóingatlanainak az átlagárát nézzük meg. Pest megyét a legnépesebb városa, Érd képviseli.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyével teljesen megegyezően a megyeszékhelyen, Nyíregyházán is 8% volt az ingatlanok kínálati árának a növekedése, ami szintén jelentősen alul maradt az országos átlaghoz képest (13%).
Nyíregyháza ingatlan árai elérték a csúcsot?
Míg a Budapesten meghirdetett lakások négyzetméterára a legmagasabb az országban, addig a Nyíregyházán hirdetett lakóingatlanok átlagos négyzetméterára a legalacsonyabbak között van. Nyíregyháza ingatlanpiacán nagyon érdekesen alakultak az utóbbi pár hónapban az árak.
A Nyíregyházán hirdetett eladó házak átlagos négyzetméterára az év első három hónapjában még 282000Ft/m2 körül alakultak, aztán áprilisban egy nagy ugrással felemelkedtek 318000Ft/m2-re és azóta is ezen az árszinten stagnálnak az árak.
A családi házakhoz hasonlóan az eladó Nyíregyházi lakásoknál is így alakultak a négyzetméterárak 2021-ben. A panelek ára 2019 nyara óta folyamatosan 302-317000Ft/m2 körül mozgott és 2021 áprilisában ez hirtelen megugrott 351000Ft/m2-re és azóta is ezen a magasabb árszinten maradt.
A tégla lakásoknál is hasonlóan alakultak az árak. 2019 májusától 320-338000ft/m2 között hullámzott az átlagos négyzetméterár és 2021 áprilisában 383000ft/m2-re ugrott meg és azóta is e-körül mozog.
A fenti adatokból látszik, hogy aki Nyíregyházán akar lakást vagy házat venni, annak érdemes minél előbb megkötni az üzletet, mielőtt még tovább emelkednének az árak.,