2 órája
Újabb korrupciós vádak merültek fel a Manfred Weber vezette Európai Néppárt háza táján
A Magyar Nemzet szerint újabb korrupciós vádak merültek fel a Manfred Weber vezette Európai Néppárt (EPP) háza táján, nem először, de annál nagyobb erővel: Belgiumban nyomoznak a német politikus eddigi kabinetfőnökével, Ouarda Bensouag-val kapcsolatban, aki péntektől a pártcsoport főtitkári tisztét töltheti be. Az Európai Ügyészség eközben uniós forrásokkal való visszaélés miatt vizsgálódik az EU legnagyobb pártcsaládjánál.
Manfred Weber és Magyar Péter
Forrás: AFP
Fotó: ATTILA KISBENEDEK
A lap azt írta szerdán, hogy a Magyar Péter nevével fémjelzett Tisza Párt deklaráltan az Európai Ügyészség híve; ám ez most éppen a pártcsaládjukra, az Európai Néppártra üt vissza, amelyhez a nyáron leigazoltak az Európai Parlamentben.
Szerda reggel már az egyébként Brüsszel-párti Politico hírportál hírlevelében is megjelent, hogy az Európai Ügyészség korrupció miatt vizsgálatot indított az EPP-hez tartozó személyekkel szemben, amit az ügyészség meg is erősített; vádemelés ugyanakkor – mint közölték – egyelőre nem történt.
Úgy folytatták, hogy két napja a La Gaceta konzervatív spanyol lap nyíltabban is írt arról, miről lehet szó. A belga ügyészség nyomoz Ouarda Bensouag-val, Manfred Weber eddigi francia kabinetfőnökével szemben, aki november 1-jétől a pártcsalád, illetve annak frakciója főtitkárának tisztét töltheti be. Azért vizsgálódnak vele kapcsolatban, mert egyszerre vehetett fel pénzt a néppárttól és az Európai Parlamenttől, amit pedig tilt az uniós szabályozás. Bővebb részletek erről egyelőre nem váltak ismertté – írták.
A lap szerint az ügyről a Europe Unfiltered hírportál is ír, mégpedig abban az összefüggésben: az európai szocialistákat tavaly sújtó Katargate korrupciós botrány után a néppártiaknak a legkevésbé sem hiányzik egy hasonló, miközben Webert — az EU intézményrendszerének Ursula von der Leyen bizottsági elnök utáni legbefolyásosabb emberét — személyi ambíciók is fűtik.
Megjegyezték, hogy az ügyek az EPP-n belüli belharcokkal is összefüggenek. Weber a Katargate-tel összefüggésben korábban maga is a szigorúbb szabályok szükségességéről „papolt”.
Bensouag-val kapcsolatban a hírek szerint most azt is mérlegelhetik, hogy Michael Alexander Speiser befolyásos, igazgatói beosztású, CDU-közeli német uniós tisztviselő a férje.
A Gaceta.es emlékeztet: az EPP-vel kapcsolatban előzőleg is merültek fel korrupciós vádak az utóbbi időben.
2022-ben Mario Voigtot, Weber 2019-es uniós kampányának online megjelenésekért felelős igazgatóját eljárás alá vonták a németországi Erfurtban, és mentelmi jogának felfüggesztését is kérték. Mégpedig azért, mert a koronavírus-járvány idején arcmaszkok értékesítéséből húzhatott hasznot. A belga rendőrség tavaly ezzel kapcsolatban razziát is tartott az EPP brüsszeli irodáiban.
Az EPP-ben szintén igazgatói beosztásban lévő belga Tom Vandenkendelaerével szemben — akit Weber a kabinetfőnökének nevezhet ki — olyan hivatalos úttal kapcsolatban folytattak vizsgálatot, amelyet kívülről fizettek, de ő ezt nem vallotta be. Vádat nem emeltek ellene
– írta Magyar Nemzet.
A Magyar Nemzet online felületén olvasható eredeti cikkért kattintson IDE.