Közel-keleti konfliktus

2024.09.12. 10:26

A WHO közel száz beteget evakuált a Gázai övezetből eddigi legnagyobb művelete során

Az izraeli–palesztin háború 342. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

MW

Palesztin sérülteket szállítanak kórházba egy izraeli támadás után a Gázai övezetben

Fotó: Anadolu via AFP

A WHO közel száz beteget evakuált a Gázai övezetből eddigi legnagyobb művelete során

Az Egyészségügyi Világszervezet (WHO) csütörtökön bejelentette, hogy 97 beteget, köztük több tucat gyereket szállított át a Gázai övezetből az Egyesült Arab Emirátusokba.

Ez volt az eddigi legnagyobb kimenekítési művelet a Gázai övezetből 2023 októbere óta

– mondta a szerdai evakuálásról Richard Peeperkorn, a WHO regionális képviselője Genfben újságírók előtt.

Az evakuáltak között rákbetegek, vér- és vesebetegségben szenvedők, továbbá traumás esetek is voltak – tette hozzá. Evakuálásuk során előbb szárazföldi úton szállították őket, majd a Ramon izraeli repülőtérről légi úton utaztak tovább az Egyesült Arab Emirátusokba.

„A Gázai övezetnek egészségügyi folyosókra van szüksége. Számunkra hatékonyabban szervezett folyosók szükségesek, és egy fenntartható rendszer” – mutatott rá Peeperkorn, hozzátéve, hogy több mint tízezer Gázai övezetben élő ember vár evakuálásra.

Az Izrael és a Hamász palesztin fegyveres szervezet közötti konfliktus megtizedelte a Gázai övezetben működő egészségügyi rendszert. A WHO becslései szerint a korábban működő 36 kórházból mindössze 17 egészségügyi létesítmény üzemel, ezek is korlátozottan. A Gázai övezetből a betegeket korábban a rafahi határátkelőn keresztül szállították át Egyiptomba, de a határátkelőt májusban lezárták az övezet déli területei ellen indított izraeli offenzíva fokozódása miatt.

A WHO regionális vezetője arról is beszámolt, hogy a gyermekbénulás elleni kampány első szakaszában már több mint félmillió gyermeket beoltottak a Gázai övezetben. „Biztosak vagyunk abban, hogy elértük a kitűzött 90 százalékos célt” – hangsúlyozta Peeperkorn.

A WHO jelentése szerint a Gázai övezetben megsebesült palesztinok negyede, 22 500 ember olyan egész életre kiható sérüléseket szenvedett a konfliktus alatt, amelyek többéves rehabilitációt igényelnek, például végtagok elvesztése miatt. A szervezet becslése szerint a háború kezdete óta 3-4000 amputálást hajtottak végre az övezetben.

Az uniós főképviselő elítélte a gázai ENSZ-létesítmény elleni izraeli támadást

Mély felháborodásának adott hangot csütörtökön az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője a gázai ENSZ-létesítményt ért izraeli támadás miatt, amelyben a világszervezet hat munkatársa is életét vesztette.
Josep Borrell az X-en közzétett üzenetében kiemelte, hogy a Nuszejrát menekülttáborában lévő, használaton kívüli iskolát már ötödik alkalommal érte támadás, hozzátéve, hogy az épületben 12 ezer ember keresett menedéket a harcok elől.

A nemzetközi humanitárius jog, különös tekintettel a civilek védelméről szóló kitételek ilyetén semmibevételét nem lehet és nem is szabad elfogadnia a nemzetközi közösségnek

– szögezte le.

A palesztin lakosságú Gázai övezet középső részén lévő épületet szerdán érte légicsapás, amelyben legkevesebb 18-an meghaltak.

Az izraeli légierő egyik szóvivője azt mondta, a szóban forgó művelet célpontja a Hamász palesztin iszlamista szervezet egyik parancsnoki állása volt, és a csapást azt követően hajtották végre, hogy mindent megtettek azért, hogy minimálisra korlátozzák a civileket fenyegető veszélyt.

Többen meghaltak egy ENSZ-létesítmény elleni izraeli támadásban

A gázai palesztin hatóságok csütörtöki közlése szerint legkevesebb 18 ember meghalt egy ENSZ-létesítmény elleni izraeli támadásban a Nuszeirát menekülttáborban, a Gázai övezet középső részén.
A csapás egy olyan épületet ért, amelyben korábban az ENSZ palesztin menekülteket segélyező ügynöksége (UNRWA) iskolát működtetett.

Az UNRWA közölte: hat munkatársuk is a halálos áldozatok között van.

„Ezt az iskolát már öt alkalommal érte találat a háború kezdete óta. Mintegy 12 ezer menekültnek, főként nőknek és gyerekeknek ad otthont. Senki nincs biztonságban Gázában, senkit nem kímélnek” – áll az ügynökség üzenetében.

Az UNRWA felhívta a figyelmet arra, hogy az iskolákat és egyéb civil létesítményeket óvni kellene, nem válhatnak célponttá. Felszólították a harcoló feleket, hogy az iskolákat és azok környékét ne használják katonai célokra.

António Guterres ENSZ-főtitkár az X-en azt írta, hogy „teljességgel elfogadhatatlan” az, ami Gázában történik, és azonnal véget kell vetni a súlyos jogsértéseknek.

Az izraeli légierő egyik szóvivője azt mondta, a szóban forgó művelet célpontja a Hamász palesztin iszlamista szervezet egyik parancsnoki állása volt, és a csapást azt követően hajtották végre, hogy mindent megtettek azért, hogy minimálisra korlátozzák a civileket fenyegető veszélyt.
A szerdai eseményekről itt olvashat:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában