Családpolitika

2024.08.31. 09:02

A kormány megpróbál minél több terhet levenni a családok válláról

Nem csak a tanév elején segít a kormány a családoknak – mondta Vitályos Eszter kormányszóvivő a Magyar Nemzetnek adott interjúban.

MW

Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára és Vitályos Eszter kormányszóvivő a tanévkezdésről tartott sajtótájékoztatón az Újbudai Gárdonyi Géza Általános Iskolában 2024. augusztus 27-én

Forrás: MTI

Fotó: Kovács Tamás

 Azt tartom a legfontosabbnak az idei tanévkezdésnél, hogy a szeptemberben esedékes családtámogatási ellátások már augusztus végén megérkeztek, múlt hét pénteken kézbesítette a Magyar Posta és az államkincstár a gyedet, a gyest, illetve a családi pótlékot

 – mondta a lapnak adott interjúban Vitályos Eszter kormányszóvivő, a Pilis–Dunakanyar választókerület ország­gyűlési képviselője. Mint hangsúlyozta, 

megpróbálnak minél több terhet levenni a családok válláról nemcsak a tanévkezdés miatt, hanem általában is.

Vitályos Eszter rámutatott arra, hogy

az Orbán-kormány egész adórendszere úgy épül fel, hogy a magyar családoknak nemcsak a tanévkezdéskor, hanem az év minden egyes időszakában, minden hónapjában segítséget nyújtson.

Több mint harminc családpolitikai intézkedést hoztak, amelyek közül a legfontosabb a családbarát adórendszer, amit minden gyermeket nevelő szülő érezhet. 2010 és 2023 között a családpolitikai intézkedéseknek köszönhetően összességében 4500 milliárd forint maradt a családoknál, amelyhez jelentősen hozzájárult a 2022-ben adott nagy mértékű adóvisszatérítés. 

Csak a mi Szentendre központú választókerületünkben kilencmilliárd forint volt az az összeg, ami a családoknál maradt, kizárólag az adóvisszatérítésből. Ez egy eléggé jelentős juttatás

 – fogalmazott a térség országgyűlési képviselője.

A tanári béremelésekről a kormányszóvivő kijelentette: a mostani kormány az első, amelyik komolyan kezeli ezt a kérdést. 2010 előtt az egész közszféra az akkori kormányzás sérültje volt, és hátrányba került. 

Az oktatásból és az egészségügyből is szakdolgozókat bocsátottak el, összevontak és bezártak iskolákat, tehát kijelenthető, hogy hazánk akkor a közszolgáltatások egy nagyon rossz időszakát élte.

 A jelenlegi kormány arra törekszik, hogy 2030-ig egy folyamatos béremelési szinten tartsa a tanárokat. 

Már az idei fizetésemeléssel is jelentőset léptünk a tanári átlagbérekben, most 670-680 ezer forint ennek az összege. A bérnövekedés január elsejével folytatódik, az idei 32 százalék után a jövő év elejétől újabb 21 százalék körüli emelés következik. Ez azt jelenti, hogy körülbelül 820 ezer forintra növekszik a tanári átlagbér, ami 2027-re akár az egymillió forintot is meg fogja haladni. Ez egy érezhető és indokolt béremelés, amit a diplomás átlagbérhez igazítottunk, hiszen a kormány azt vállalta, hogy annak minimum nyolcvan százalékán fogja tartani a tanári átlagkeresetet

– szögezte le Vitályos Eszter.

A kormányszóvivő emlékeztetett arra, hogy 

Magyarországon a tankönyvek ingyenesek, amit a második Orbán-kormány már 2013-tól felmenő rendszerben bevezetett. A Kello 13 millió tankönyvet szállított ki 4100 iskolába, ami 1,2 millió diákot és a családjaikat érinti.

Ezzel összességében 15 milliárd forintot spórolnak meg a magyar családok országosan, ami akár több tízezer forintos megtakarítást is jelenthet családonként – sorolta. Ezenkívül indítottak egy nagyszabású laptopbeszerzést az elmúlt években, jelenleg több mint ötszázezer darab ilyen eszköz érkezett már meg az 5–12. évfolyamos diákokhoz. 

Itt is százezer forint körüli összegről beszélhetünk, amivel segítséget szerettünk volna nyújtani a családoknak

 – fogalmazott Vitályos Eszter.

A kormányszóvivő jelezte, hogy a továbbiakban is fenntartják a KRESZ-támogatást, illetve a sikeres nyelvvizsgáért kifizetett vizsgadíj visszatérítését. Újdonság, hogy szeptember elsejétől minden köznevelésben és szakképzésben tanuló diáknak biztosítják a közlekedési alapismeretek és a gyakorlati vizsga letételéhez szükséges ismeretek megszerzését, amivel megint csak nagy segítséget nyújtanak a családoknak. 

Az életüket megkönnyítő támogatások visszaigénylése már évek óra zajlik, ezeknek köszönhetően 197 ezer gyermek és családja tudta ezeket az összegeket visszaigényelni vagy ezeket a lehetőségeket kedvezményesen igénybe venni.

A további részleteket és a teljes interjút ITT olvashatja el. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában