2014.10.09. 08:54
A kézzel kotort Gangesz
Nyíregyháza - Jelenleg egy 240 méter hosszú „alagútban” folyik a nem éppen könnyű munka.
Nyíregyháza - Jelenleg egy 240 méter hosszú „alagútban” folyik a nem éppen könnyű munka.
Hivatalos nevén az Érpatak-főfolyás (népi nevén Gangesz) a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság kezelésében lévő kanális, mely a Nyírség belvízrendszerének egyik legfontosabb csatornája – mondja Kovács László nyíri szakaszmérnök a helyszínen, ott, ahol a „patak” bebúvik a körút alá, a „konzervgyári alagútba”, s csak az erőmű környékén bukkan elő újra, mintegy 240 méter után.
Szükségszerű rekonstrukció
– Hátha valaki nem tudja, elmondom – teszi hozzá a szakember –, hogy a csatorna hossza 50,16 kilométer, vízgyűjtő területe 736 négyzetkilométer, befogadója a Lónyay-főcsatorna. A kanális Nyíregyháza belterületén halad keresztül, már csak ezért is fontos karbantartása, tisztítása.
Az alagút bejárata előtt kisebb duzzasztót építettek homokzsákból, hogy könnyebb legyen kiszedni az iszapot. Aztán leereszkedünk az alagútba, ahol éjszakai sötétség fogadna, ha nem világították volna ki. Az iszapolás, az uszadék-hordalék eltávolítása rendkívül fontos, ám az utóbbi tíz év kiadós belvizei szükségszerűvé tették a csatorna rekonstrukcióját is, hogy a Nyíregyházán átvonuló és a város belterületéről érkező belvizeket biztonságosan el tudják vezetni.
– Ennek érdekében két éve további fejlesztés történt a csatorna városi szakaszán – mondja Kovács László, miközben a közmunkában dolgozók keményen lapátolnak. – A Toldi utcánál 500 méteren a töredezett burkolatot kicseréltük, kikotortuk az iszaplerakó bögéket, 2 kilométeren pedig helyreállítottuk a rézsűcsúszásokat. A csatorna burkolt szakasza az elmúlt években jelentősen eliszaposodott, megtelt hordalékkal, kommunális szeméttel. Ennek következtében a csatorna medre átlagosan 45–50 centivel lett sekélyebb. Ez jelentősebb csapadék esetén komoly gondot okozott. Az alagút bejáratánál kék csík is mutatja, mekkora volt a vízállás például 2006-ban, amikor szűk két óra alatt 92 milliméter eső zúdult Nyíregyházára.
– Éppen focivébé volt. A meccs után, úgy éjféltájban – mondja Baraksó Mihály csatornaőr – itt folytattuk a „szurkolást”, mert akkor bizony nem sok kellett, hogy a Gangesz kiöntsön.
– A Nyíregyházán áthaladó burkolt szakasz hossza 4,5 kilométer. Ezt csak kézi erővel lehet tisztítani. Tavaly a Hímesnél 2 kilométeren már elvégezték ezt a munkát, most pedig a zárt szakasz iszapolása folyik 440 méteren. Az iszapot, szemetet talicskákkal hordják ki a gyűjtőhelyre, amit aztán a magas partra rakodnak fel lapátokkal. Innen a hulladéklerakó telepre kerül az uszadékkal együtt.
Mosógép, hűtőszekrény
Szedtek már ki a csatorna városi szakaszából a palackokon, az egyéb háztartási hulladékon kívül mosógépet, sőt, hűtőszekrényt is. Sajnos van, aki kukának nézi a csatornát. Hogy a hatalmas kövek hogyan kerültek a mederbe, még a szakemberek számára is rejtély.
KM – GYL