2014.08.14. 10:29
Igények – a valóság talaján maradva
Nyíregyháza - Felgyorsult világunkban új kihívásoknak kell megfelelnünk, napról napra új feladatok várnak ránk. A magyar gazdasági-társadalmi-politikai változások egyik ilyen következménye, hogy hazánkban 2012 januárjától új feladatot kaptak a megyei önkormányzatok: nem intézményeket kell fenntartaniuk, hanem immár minden erejükkel a területfejlesztéssel kell foglalkozniuk.
Nyíregyháza - Felgyorsult világunkban új kihívásoknak kell megfelelnünk, napról napra új feladatok várnak ránk. A magyar gazdasági-társadalmi-politikai változások egyik ilyen következménye, hogy hazánkban 2012 januárjától új feladatot kaptak a megyei önkormányzatok: nem intézményeket kell fenntartaniuk, hanem immár minden erejükkel a területfejlesztéssel kell foglalkozniuk.
Könnyű ezt kimondani, könnyű ezt törvénybe lefektetni, azonban rengeteg munka, szervezeti átalakítás szükséges ahhoz, hogy mindez megvalósuljon. A megyei önkormányzat megváltozott szerepköre a hivatali struktúra átalakítását is szükségessé tette. Ezzel összefüggésben a területfejlesztési feladatok hatékonyabb ellátása érdekében alakult meg a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzati Hivatal Koordinációs Osztálya, amelynek elsődleges feladata a megyei területfejlesztési dokumentumok elkészítésének összehangolása, társadalmi egyeztetése, a megyei partnerség megvalósítása, ami igazodik az uniós fejlesztési ciklusokhoz. Szerkesztőségünk vendégét, dr. Kondra Laura osztályvezetőt faggattuk a jövőnket nagymértékben meghatározó munkáról.
Mi ennek az osztálynak a feladata? Bár a nevében benne van, hogy koordinál, de kik között kell a munkát, a tervezést összehangolniuk?
Dr. Kondra Laura: A hivatali struktúra felépítését illetően szükséges elmondanom, hogy a Koordinációs Osztály a Területfejlesztési és Költségvetési Főosztályon belül működik, tehát fejlesztéspolitikával nem csak a mi osztályunk foglalkozik. Mint említettem, a megyei önkormányzat a területfejlesztésért felelős. A partnerség jegyében megyei és megyén kívüli szereplőkkel tart kapcsolatot, különösen a minisztériumokkal, központi államigazgatási szervekkel, szomszédos megyékkel, illetve a tervezőkkel, a megye vállalkozói, civil és közszférájával, valamint a megyei önkormányzat tulajdonában lévő Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökséggel.
Az osztály feladata ezen kívül még a pályázatfigyelés, pályázatok írása, indokolt esetben menedzselése, koordinációs és területi tervezési feladatokkal összefüggő rendezvények, fórumok, konferenciák, workshopok szervezése és lebonyolítása. Ellátjuk a Megyei Területfejlesztési Konzultációs Fórum, illetve rotációs rendszerben az Észak-alföldi régióhoz tartozó megyei önkormányzatokkal a Regionális Területfejlesztési Konzultációs Fórum titkársági feladatait is. A megyei tervezés mellett aktívan részt veszünk a határmenti programok tervezésében is.
Milyen konkrét területekre vonatkozik a fejlesztések, tervezések összehangolása?
Dr. Kondra Laura: A kormány és az Európai Unió közép-és hosszú távú megyei gazdaságfejlesztési és településfejlesztési programcsomagokat vár tőlünk. Ez két külön területet jelent a munkánkban. A gazdaságfejlesztési kérdésekben a vállalkozói és civil szféra elképzelései mellett a városok terveire voltunk kíváncsiak, míg a településfejlesztésnél a megye összes települését is megkérdeztük a jövővel kapcsolatos elképzeléseikről.
Több körben folytattunk adatgyűjtést, – első ízben 2012-ben, majd 2013 őszén, legutóbb pedig 2014 tavaszán –, ezek feldolgozása folyamatos volt, s az ott levont következtetések be is épültek a tervezési dokumentumokba. Információkat, projekteket nem csak célzott megkeresések útján gyűjtünk, hanem a megye lakosságának a megyei önkormányzat honlapján keresztül is lehetőségük van észrevételek, fejlesztési javaslatok megtételére. A projektgyűjtés folyamata és azok feldolgozása egyébként még nem zárult le.
A további információk a Kelet-Magyarország 2014. augusztus 14-i számában