2014.04.15. 16:02
Novemberre elkészül a Szamos–Kraszna-közi tározó
Ópályi - Szerdán Győrtelken, Tunyogmatolcson, Kocsordon és Mátészalkán tartanak lakossági tájékoztatókat.
Ópályi - Szerdán Győrtelken, Tunyogmatolcson, Kocsordon és Mátészalkán tartanak lakossági tájékoztatókat.
A Szamos-Kraszna-közi árvízszintcsökkentő tározó kivitelezési munkálatainak aktuális állásáról április 15-én és 16-án a térség több érintett településén lakossági fórumot szervezett az Országos Vízügyi Igazgatóság (OVF).
A Szamos–Kraszna-közi árapasztó tározó kivitelezési munkái a terveknek megfelelően haladnak, így idén november 20-áig befejeződik a kivitelezés – tudhattuk meg az OVF, a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Fetivízig) és a kivitelező konzorcium képviselőitől az április 15-én Ópályiban, Szamoskéren, Szamosszegen és Nagydoboson tartott lakossági tájékoztatón. Szerdán Győrtelken, Tunyogmatolcson, Kocsordon és Mátészalkán tartanak hasonló fórumot.
A téli leállás után idén március 20-án indultak újra a munkálatok, többek között a tavaly októberben elkezdett kerékpárút építésével, amely a déli töltésen várhatóan július 14-éig, az északi töltésen pedig június 20-áig készül el. A tározóval kapcsolatos rendezési munkálatokra – a tájgazdálkodási tápcsatorna és a tervezett földutak kialakítására, valamint a Kraszna jobb partjának résfalazására – is sor kerül közeljövőben.
A tervek szerint május 20-ától június 25-éig alakítják ki a vadmenekítő dombokat és a szükséges rámpákat. A vízbeeresztő műtárgynál épülő 4120 jelű út ideiglenes forgalomba helyezési engedélyét február 5-én kapta meg a kivitelező a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivataltól. A 120 kV-os elektromos hálózat műszaki átadására tavaly november végén került sor, a 22kV-os vezeték átépítése várhatóan április végén kezdődik.
A Szamos–Kraszna-közi árvízszintcsökkentő tározó a Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztése program része, melynek keretében további öt árapasztó tározó épül. Ezek mindegyike a Tisza völgyében élők nagyobb árvízvédelmi biztonságát szolgálja. Az árvízvédelmi rendszerrel és a szükséges hullámtéri beavatkozásokkal szükség esetén a Tisza teljes hazai hosszán átlagosan 50-60 centiméteres árvízszintcsökkenés lesz elérhető.
Tározóadatok