2024.05.19. 16:30
Brutálisabb sorozatgyilkos ez a jelenség, mint gondolnánk
Minden évben a világon elhunytak 1 százalékának haláláért a hőhullámok a felelősek.
Megállíthatatlan az éghajlat változása és egyre rosszabb lesz az időjárás
Forrás: Shutterstock
Fotó: aleks333
Az év négy legmelegebb hónapjának hőhullámai évente világszerte több mint 150 ezer ember halálát okozzák - írja az MTI az ausztrál Monash Egyetem kutatói szerdán megjelent tanulmánya alapján.
1990 és 2019 között a hőhullámokkal összefüggésbe hozható többlethalálozások száma évente 153 078 volt. Minden tízmillió lakosból 236-an emiatt haltak meg, azaz a globális halálozások egy százalékáért a hőség a felelős.
A kutatók 43 ország 750 helyszínén elemezték a napi halálozásokat és a hőmérsékletet. Kiderült, hogy míg Ázsiában volt a legnagyobb a becsült halálozások száma,
Európában a népességhez viszonyítva a legnagyobb volt a halálozási arány: tízmillió lakosonként 655 fő.
Görögországban, Máltán és Olaszországban volt országos szinten a legmagasabb a többlethalálozási arány.
A kutatás szerint összességében a hőhullámok okozta halálesetek legnagyobb becsült arányát a száraz éghajlatú és alacsonyabb közepes jövedelmű térségekben tapasztalták.
A tanulmány szerzői hangsúlyozták:
Kulcsfontoságú, hogy a klímaváltozás miatt a hőhullámok egészségre gyakorolt egyenlőtlen hatásával foglalkozzunk, ehhez viszont átfogó megközelítésre van szükség, amely nemcsak a hőhullámok közvetlen egészségügyi kockázatait kezeli, hanem a sérülékenység és egyenlőtlenség minimalizálására hosszú távú stratégiákat alkalmaz.
Mint írták: az egészségügy alkalmazkodását és ellenálló képességét fokozó, a közösségek közötti egyenlőtlenségeket figyelembe vevő kormányzati intézkedések segíthetik a hőhullámok hatásainak csökkentését.
Bulvár-celeb
- Nagy bajt jelezhet: sose legyints, ha így fáj a fejed
- Gyász: kiderült mikor és hol lesz Nemere István temetése
- Megasztáros tetkót varratna magára Dénes Dávid
- Eltemették a tragikus körülmények között elhunyt énekest, Liam Payne-t
- Gyakran felébred hajnali 3 és 4 óra között? Ez az oka