2023.12.23. 06:30
Mi lenne a kutyákkal, ha az emberiség megszűnne létezni?
Az évezredek során több, mint 400 kutyafajtát tenyésztettek ki, amelyek mind-mind némileg eltérő fizikai és viselkedési tulajdonságokkal rendelkeznek. A tenyésztők legfőbb célja kezdetben a terelés, a vadászat és az őrzés segítése volt, később azonban a külső jegyek váltak a legfontosabbá, melynek hatására egyre kisebb fajták jelentek meg.
Illusztráció
Forrás: Shutterstock
Fotó: veres szilard
Napjainkban több száz millió háziasított kutya él a világon, amelyek nagy része emberek környezetében, nekik kiszolgáltatva tölti a hétköznapjait. Így felmerül a kérdés, mi lenne velük, ha az emberiség megszűnne létezni, írja az Origo az IFLScience cikke alapján.
Több száz kutyafajtát tenyésztett ki az ember
A kutyák tekinthetők a Föld legsikeresebb háziasított fajának. A közelmúltban a szelektív tenyésztés az ember által irányított sokféleséghez vezetett, amelynek eredményeképpen egyedi fajták jöttek létre, köztük a hatalmas dán dogtól egészen az aprócska csivaváig.
A tökéletes négylábú társ keresése közel 400 új kutyafajta kialakulásához vezetett.
Kezdetben az ebeket elsősorban funkcionális feladatokra tenyésztették, mint a terelés, a vadászat és az őrzés. Ez a gyakorlat csak az elmúlt 200 évben jelent meg kiemelkedően.
Egyes szakértők szerint a társasági élet csak egy másik típusú munka, amelyre az emberek a kutyákat kiválasztották, miközben nagyobb hangsúlyt fektettek a küllemre. A tenyésztők ebben döntő szerepet játszanak, mivel tudatosan döntenek arról, hogy mely tulajdonságok kívánatosak, és ezáltal befolyásolják a fajták jövőbeli irányát.
Kell-e az emberi gondoskodás a kutyák számára?
A rövid válasz: igen. Példaként hozva a lapos arcorrú kutyákat, akiknek nehézséget okoz a légzés a szűk orrjáratok és a megrövidült légutak miatt. Ezt a „levegőéhséget” az asztmás rohamhoz hasonlították. Ezek a kutyák hajlamosabbak a bőr-, szem- és fogászati problémák nagyobb arányára is, mint a hosszabb pofájú kutyák.
Sok „új” kutyának a szaporodáshoz is orvosi beavatkozásra van szüksége.
Ebbe a kategóriába tartoznak a francia bulldogok és a csivavák is, akik gyakran igényelnek császármetszést a szüléshez, mivel a kölykök feje nagyon nagy az anyaállat medencéjéhez képest.
A kutyák emberek nélkül
A közvetlen hatás sokkoló lenne azoknak a fajtáknak, amelyeknek alapvető szükségleteik, például az élelem, a menedék és az egészségügyi ellátás tekintetében nagymértékben függenek tőlünk, nem boldogulnának jól.
Azonban ez az összes kutya kevesebb mint húsz százalékát érintené.
A világ kutyáinak többsége azonban szabadon élő, Európában, Afrikában és Ázsiában elterjedt állat.
Bár ezek a kutyák a hagyományos értelemben nem háziasítottak, mégis együtt élnek az emberrel. Mint ilyenek, túlélésük szinte kizárólag az ember által létrehozott erőforrásoktól függ, mint például a szeméttelepek és az ételosztások. Emberek nélkül a természetes szelekció gyorsan működésbe lépne.
Azok a kutyák, amelyekből hiányoznak az olyan alapvető túlélési tulajdonságok, mint az alkalmazkodóképesség, a vadászati képességek, a betegségekkel szembeni ellenálló képesség, a szülői ösztönök és a társasági képesség, fokozatosan visszaszorulnának.
Hosszútávon a háziasított kutyák visszatérnének a vadon élő fajtársaik életmódjához.
A teljes cikk IDE KATTINTVA olvasható!
Bulvár-celeb
- Nagy bajt jelezhet: sose legyints, ha így fáj a fejed
- Gyász: kiderült mikor és hol lesz Nemere István temetése
- Megasztáros tetkót varratna magára Dénes Dávid
- Eltemették a tragikus körülmények között elhunyt énekest, Liam Payne-t
- Gyakran felébred hajnali 3 és 4 óra között? Ez az oka