2019.01.11. 14:07
Felvételeket küldött a Hold nem látható oldaláról a Csang o-4 kínai űrszonda
Peking - Felvételeket küldött a Csang o-4 kínai űrszonda, mely a világon elsőként landolt a Hold "sötét" oldalán, a képeket a kínai állami televízió (CCTV) közvetítette pénteken - <a href="https://www.bbc.com/news/science-environment-46836047" target="_blank" rel="noopener">írta a BBC hírportálja</a>.
Peking - Felvételeket küldött a Csang o-4 kínai űrszonda, mely a világon elsőként landolt a Hold "sötét" oldalán, a képeket a kínai állami televízió (CCTV) közvetítette pénteken - írta a BBC hírportálja.
Először adott ki panorámaképet a kínai űrügynökség a Von Kármán-kráterről, ahol űrszondája leszállt. A felvételen láthatók az űrszonda és a Jáde Nyúl 2 holdjáró részei is.
A holdjáró nemrég "ébredt fel" a készenléti állapotból, amibe az irányítók röviddel a landolás után helyezték elővigyázatosságból, mivel akkor ért a nap a legmagasabb pontra a leszállási hely fölött. A hőmérséklet ekkor akár a 200 Celsius-fokot is elérhette. A kínai holdprogram (CLEP) azt közölte, hogy a Jáde Nyúl 2 "állapota stabil".
"A kutatók befejezték a landolási hely körüli felszín topográfiájának előzetes elemzését a holdjáró kamerájának felvétele alapján" - áll a CLEP közleményében.
Here s the real-time descent and landing of the Chang e-4 lander onto the far side of the Moon, with apparent hazard avoidance manoeuvres ">#ChangE4 Source: https://t.co/gfhogn2dIV pic.twitter.com/zILokKoYia
— Andrew Jones (@AJ_FI) ">2019. január 11.
A panorámaképet 80 fotóból állították össze - mondta Li Csunlaj, a kínai csillagászati obszervatóriumok igazgatóhelyettese, a Csang o-4 földi irányításának vezetője.
A képen láthatók a Jáde Nyúl 2 holdjárót körülvevő kis kráterek, melyek az irányítók szerint kihívást jelentenek majd a robot számára. Az egyik közeli kráter átmérője mintegy 20 méter, mélysége nagyjából 4 méter.
A korábbi képekkel ellentétben a panorámakép színeit a kutatók olyanra korrigálták, mint amit a helyszínen látnánk.
A Csang o-4-et december 8-án indították útjára Kínából, majd január 3-án landolt a Hold Földről sosem látható oldalán. Ez az első misszió, amely a Hold "sötét" oldalának felfedezésére indult.
A kínai holdkutatási program nemzetközi együttműködésben valósul meg. A misszió négy tudományos programjának műszereit holland, német, svéd és szaúd-arábiai kutatók fejlesztették.
- MTI -