Nagyvilág

2012.05.13. 21:32

A német pénzügyminiszter lehet az Eurócsoport következő elnöke

Berlin, 2012. május 13., vasárnap (MTI) - Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter válthatja Jean-Claude Junckert az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsa, az Eurócsoport élén, Schäuble egy vasárnapi lapinterjúban azt mondta: nem zárkózik el a feladattól.

Berlin, 2012. május 13., vasárnap (MTI) - Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter válthatja Jean-Claude Junckert az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsa, az Eurócsoport élén, Schäuble egy vasárnapi lapinterjúban azt mondta: nem zárkózik el a feladattól.

Schäuble neve hónapok óta forog a Juncker utódlása körüli találgatásokban, a konzervatív politikus azonban eddig nem nyilatkozott nyilvánosan, hogy elvállalja-e az Eurócsoport elnöki tisztségét. A Welt am Sonntag című vasárnapi lapnak adott interjúban kifejtette: "német pénzügyminiszterként így is,úgy is mélyen bele kell folynom a dolgokba", ezért "nem mondom azt, hogy semmilyen körülmények között nem venném át az elnökséget". Hozzátette: a miniszter kollégák részéről nem érkezett ellenvetés az esetleges szerepvállalással kapcsolatban.

Jean-Claude Juncker 2005 óta irányítja a pénzügyminiszteri csoport munkáját. Legutóbb 2010-ben erősítették meg posztján, megbízatása júniusban jár le. A luxemburgi politikus nem vállal újabb mandátumot. Schäuble az interjúban kifejtette: igen bizakodó az euróövezet jövőjével kapcsolatban. "El tudom képzelni, hogy tíz év múlva valamennyi uniós tagország az eurót használja majd, pedig az EU nagyobb lesz, mint most". Hozzátette: akár unión kívüli európai országok, Norvégia és Svájc is csatlakozik majd a valutaunióhoz.

Az euróövezet két leginkább aktuális kérdésével kapcsolatban Schäuble kifejtette: Görögországban folytatni kell azokat a reformokat, amelyekről az athéni vezetés megállapodott a nemzetközi hitelezőkkel, "különben nincs perspektívája az országnak". Francois Hollande megválasztott francia államfő felvetésére, miszerint az államháztartási konszolidációt gazdaságélénkítő lépésekkel kellene kiegészíteni, elmondta: Berlin elutasítja a hiány és az adósság növekedése árán történő növekedésösztönzést, ugyanakkor szorgalmazza az uniós források hatékonyabb felhasználását. Érdemes volna például az uniós támogatásokat nagyobb mértékben összpontosítani "a duális szakképzésre, hiszen a fiatalok elhelyezkedési esélyei fontosabbak annál, mint hogy mindig csak új autópályákat építsünk" az uniós pénzekből.

 

- MTI -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!