Nagyvilág

2011.07.31. 15:16

Merénylet Norvégiában - A német alkotmányvédelem újabb "Breivikektől" tart

Berlin (MTI) - A német alkotmányvédelem attól tart, hogy az Anders Behring Breivik által elkövetett norvégiai kettős merénylet mintaként szolgálhat az iszlám radikális ellenfelei számára hasonló erőszakos cselekmények elkövetéséhez.

Berlin (MTI) - A német alkotmányvédelem attól tart, hogy az Anders Behring Breivik által elkövetett norvégiai kettős merénylet mintaként szolgálhat az iszlám radikális ellenfelei számára hasonló erőszakos cselekmények elkövetéséhez.Erről a szövetségi alkotmányvédelmi hivatal elnökhelyettese nyilatkozott a Der Spiegelnek. Az újság internetes kiadásában, vasárnap megjelent interjúban Alexander Eisvogel aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a 77 halálos áldozatot követelő merényletek iszlámgyűlölők - úgymond - utánozni kívánják majd.

Az alkotmányvédelmi hivatal helyettes vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy Breivik tervét rendkívül aprólékosan és alaposan dolgozta ki, arra törekedve, hogy a biztonsági hatóságoknak semmiképp se tűnjön fel. "Mindez különös aggodalmat okoz számunkra" - fogalmazott Eisvogel, aki ebből kiindulva rendkívüli éberséget sürgetett. A hivatal elnökhelyettese úgy értékelte, hogy a norvégiai merényletek esetében az idegenellenesség új köntösben jelentkezett. Ennek kapcsán arra utalt, hogy Breivik tettét nem rasszista, hanem sajátos kulturalista, illetve ideológiai érvekkel igyekezett alátámasztani.

Alexander Eisvogel szerint az európai szélsőjobboldal reagálása a tartózkodástól az elutasításig terjedt. Mindezt elsősorban azzal magyarázta, hogy a vallási fundamentalizmus és az iszlámgyűlölet - Breivik által használt - "ideológiai keveréke" a többi között a német szélsőjobboldal számára felettébb nehezen emészthető.

Ezzel egy időben egy vasárnap közzétett felmérés arról tanúskodott, hogy a német lakosság egyre erőteljesebben utasítja el a szélsőjobboldalt. Az Emnid közvélemény-kutató intézet felmérése szerint a lakosság csaknem 70 százaléka a neonáci Német Nemzeti-demokrata Párt haladéktalan betiltása mellett foglalt állást. A megkérdezettek 80 százaléka az internet erőteljesebb ellenőrzését sürgette, és azt a véleményt fogalmazta meg, hogy mindenfajta szélsőséges, gyűlöletet szító és erőszakra ösztönző tartalmat azonnal törölni, illetve zárolni kell.

- MTI -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!