2011.04.23. 11:00
JAPÁN ERŐMŰ: A hatóságok engedték a túlnyomást az egyik reaktorban
<p>Japán - A megengedett szint dupláját is elérte a nyomás a március 11-ei kilences erősségű földrengésben és az azt követő szökőárban súlyosan megsérült fukusimai atomerőmű egyik reaktorában - állítja péntek késő este megjelent cikkében a Wall Street Journal.</p>
Saját nyomozásának eredményeire hivatkozva az amerikai gazdasági napilap azt állította, hogy a japán hatóságok túl sokáig vártak a reaktorok túlmelegedését okozó veszélyes gőzök kiengedésével, ezért alakulhatott ki túlnyomás az egyik reaktor magját védő acélborításon belül.
A komolyabb atomkatasztrófa elhárításán dolgozó munkások a szükségesnél tizenkét órával később csökkentették a nyomást a reaktorban, és engedték ki a sugárzó gőzt a levegőbe. Egy órával később a reaktorház így is felrobbant magától, és súlyosan radioaktív törmelékek kerültek ezzel az erőművön kívülre - állítja a napilap.
A robbanás után rendelték el a hatóságok az emberek azonnali kiköltöztetését az atomerőmű közeléből, közülük nyolcvanötezren még mindig szükségszállásokon laknak.
A létesítmény hűtési rendszere a másfél hónappal ezelőtti óriási földrengésben és az azt követő cunamiban sérült meg, azóta több robbanás rázta meg az erőművet, több reaktorban pedig tűz ütött ki. A baleset utáni hetekben radioaktív anyagok kerültek a levegőbe, a talajba és a tengerbe is. A huszonöt évvel ezelőtti csernobili katasztrófa óta ez volt a világ legsúlyosabb atombalesete. Ugyanúgy a legsúlyosabb, hetes fokozatot kapta a nemzetközi nukleáris esemény skálán, mint az 1986-os szovjet katasztrófa. |
- Független Hírügynökség -