2011.02.27. 06:58
LÍBIA - Szankciókról és a Nemzetközi Büntetőbíróság bevonásáról döntött az ENSZ BT
<p>Egyhangúan döntött szombat este az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) a Moammer Kadhafi líbiai vezető, családtagjai és bizalmasai elleni szankciók bevezetéséről, egyben emberiesség elleni bűntettek miatt vizsgálatra kérte fel a Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC) az észak-afrikai országban történt vérengzésekkel kapcsolatban.</p>
A 15 tagú testület emellett azonnali fegyverembargóra szólított fel Líbia ellen, ahol az ENSZ információi szerint több mint ezer embert gyilkoltak meg a zavargások során.
Az ENSZ-BT által megszavazott szankciók összesen 16 embert érintenek: a 68 éves Kadhafi mellett hét fiát, lányát, több családtagját, valamint a biztonsági szolgálatok és a titkosszolgálat néhány vezetőjét, akik a feltevések szerint szerepet játszottak az elmúlt napok vérontásában. A szankciók teljes utazási tilalommal sújtják az érinttetteket, bankszámláikat pedig befagyasztani rendelik. A lista az eredeti javaslat szerint 22 nevet tartalmazott, ám a szombat esti egyeztetések végére 16 névre szűkült.
A Tanács arról is döntött, hogy a líbiai vérontást azonnal a Nemzetközi Büntetőbíróság elé terjeszti, mivel a BT szerint "elképzelhető, hogy a jelenleg is tartó, a civil lakosság elleni széleskörű és módszeres támadások már emberiesség elleni bűntettnek minősülnek".
A testület egyben haladéktalan fegyverembargóra szólított fel Líbia ellen, Tripolit pedig a humanitárius segélyek és az emberi jogi csoportok azonnali beengedésére figyelmeztette, egyben felszólította a rezsimet, hogy nyújtson védelmet az országban tartózkodó külföldieknek.
Fel kell hagynia a gyilkosságokkal
Az intézkedések "erőteljes jelzések arról, hogy a nemzetközi közösség a líbiai emberek mellett áll" - fogalmazott az ülés után Mark Lyall Grant, Nagy-Britannia ENSZ-nagykövete. Susan Rice amerikai nagykövet pedig azt mondta, hogy a BT "maró szankciókat" akart Líbia "dacos vezetői" ellen. "Ez egyértelmű figyelmeztetés a líbiai kormánynak arra, hogy fel kell hagynia a gyilkosságokkal" - tette hozzá Rice.
Most fordult elő először a BT-ben, hogy az Egyesült Államok támogatta egy ügy azonnali továbbítását a Nemzetközi Büntetőbírósághoz. Washington nem tagja az ICC-nek, és tartózkodott, amikor a 2005-ös dárfúri konfliktust a bíróság elé küldték az emberiesség elleni bűntettek gyanúja miatt. A mostani döntést Kína és Oroszország is támogatta, noha általában mindkét ország ellenzi a szuverén országok elleni szankciókat.
A BT határozatainak bejelentése után Líbia egyik egykori ENSZ-követe úgy fogalmazott, hogy azok "morális támogatást" nyújthatnak a Kadhafi ellen harcolóknak. Ibrahim Dabbashi korábbi követhelyettes, aki az első Kadhafi ellen forduló diplomaták egyike volt, azt mondta: "a tripoli fasiszta rezsimnek" már nincs legitimációja. Kadhafiról szólva pedig úgy fogalmazott: "egy olyan vezető, aki csak magát szereti, és bármire képes, hogy folytathassa a népe elnyomását."
- Független Hírügynökség -