2012.12.09. 11:39
Kisvárdai népzenetanár a Fölszállott a páva 2012 döntőjébe jutott Parapács zenekarban
Kisvárda - „Legfőbb feladatunknak tartjuk a népzene mulattató, és a néphagyományok közösség teremtő funkcióját a mai világba átmenteni."– mondják magukról a megyénkhez kötődő Parapács zenekar tagjai.
Kisvárda - „Legfőbb feladatunknak tartjuk a népzene mulattató, és a néphagyományok közösség teremtő funkcióját a mai világba átmenteni."– mondják magukról a megyénkhez kötődő Parapács zenekar tagjai.
Az együttes a szombati Fölszállott a páva 2012, a Duna TV–által közvetített élő adásban, egy ponttal –59– maradt el a maximum elérhető 60 ponttól. Ezzel az eredménnyel jutott a szombaton (15–én) megrendezendő döntő élő adásába.
A szombati –december 8–ai– műsorban jelentették be az alkotók, hogy az UNESCO, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete védnökséget vállalt a Fölszállott a páva felett!
A zenekar 2010 nyarától játszik a jelenlegi formában. A zenekar székhelye Tállya. Elsősorban a Felvidéken és Tokajhegyalján és megyénkben tevékenykednek. Legfőbb feladatuknak tartják a népzene mulattató, és a néphagyományok közösség teremtő funkcióját a mai világba átmenteni. Kicsiknek–nagyoknak felidézni a padkaporos pajták báljainak hangulatát a táncházaikban. Céljuk hogy a környezetünkben növekvő generáció újra természetesen kezelje őseik hagyományait és életük szerves részévé váljon. Mindemellett keresik a népzene mai nyelvét, a zenében az önmegvalósítást, népdalokat, műdalokat saját értelmezésünkben új köntösbe öltöztetve játsszák és adják tovább.
A Parapács név erdélyi dialektusban, ügyes, talpraesett, jó beszédű embert jelent. A zenészek kiknek muzsikáján felnőttünk is efféle rátermett ügyes emberek voltak.
A zenekar tagjai
Vojtonovszki Sándor bőgő, gardony, dob, ének. Több zenekari élménnyel lett a zenekar tagja. 2006-2010 Nyíregyházán végezte felsőfokú tanulmányait ének zene-népzenetanár szakon ahol hangszeres tanárai voltak Agárdi Éva, Rőmer Ottó és Rácz Gyula. Tanultam citerázni, brácsázni, de végül a nagybőgő bizonyult a leg kedvesebbnek.
Dragony Gábor brácsa, kontra, citera, kobza. 2005-2010-ig a Nyíregyházi Művészeti Szakközépiskola és Kollégium tanulója voltam Citera, nagybőgő szakon. Ekkor kezdtem brácsát tanulni. Jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Citera, nagybőgőszakos hallgatója vagyok, végzésem várható éve 2016.
Pusko Márton hegedű, ének. Szintén több zenekart megjárt tapasztalt zenész. A Parapács zenekarban 2010 nyarán kezdtem muzsikálni, továbbá időnként közreműködök még a miskolci Számadó zenekarban és az edelényi Árok zenekarban. Nagyon sokat köszönhetek tanáraimnak, Árvai Gabriellának és Csiszár Istvánnak, akiktől iskolaszerűen tudtam népzenét tanulni a miskolci zeneművészeti szakközépiskolában.
Fekete Krisztián cimbalom, harmonika, ének. Magántanulóként, 2006–ban, Balogh Kálmán cimbalom előadóművész és cimbalom tanárnál tanult. 2005–2009– ig. Nyíregyházán a Tanárképző Főiskola Ének–zene, népzene szakán végezett, ének–zene és citera tanári szakon. Volt tanárai, Agárdi Éva, Rácz Gyula, Juhász Erika. 2010 nyarán csatlakozott a Parapács zenekarhoz. Fekete Krisztián a kisvárdai Weiner Leó Alapfokú Zene– és Művészeti Iskola népzene tanára.
A zenekar tagjai szerencsésnek érzik magukat, hogy azonos korosztályú zenészek együtt fejlődhetnek, és fiatalos lendülettel tevékenykedhetnek a táncház mozgalomban, neves elődeik nyomában.
Vincze Péter