2024.11.12. 15:44
BMX: újabb sportágban lép színre a Sportcentrum
Az NYSC sportolója lett hazánk egyik legjobb BMX Freestyle-osa.
Ujváry Zoltán és dr. Mohácsi Máté.
Fotó: szon.hu
Nívós sajtótájékoztató keretén belül jelentették be, hogy az idei BMX Freestyle Európa-bajnokság ötödik helyezettje, a 2024-es világkupa-sorozat összetett versenyének kilencedikje, Ujváry Zoltán, a Nyíregyházi Sportcentrum sportolója lett.
Új sportág (BMX Freestyle) a Sportcentrum portfóliójában
– A Sportcentrum nagy hangsúlyt fektet arra, hogy új sportágakat is bevonjon a portfóliójába, a kerékpársport pedig éppen ilyen – mondta a keddi sajtóeseményen a Nyíregyházi Sportcentrum Nonprofit Kft. részéről dr. Mohácsi Máté. – A Magyar Kerékpáros Szövetség már bejegyzett minket, mi pedig megkezdtük a munkát Ujváry Zoltán BMX Freestyle versenyzővel, akinek az eredményei azt hiszem, hogy önmagukért beszélnek. Számunkra külön fontos, hogy egy olyan sportágról beszélünk, amelynek helye van az olimpián, így Zolinak a 2028-as Los Angeles-i játékokra esélye is van a kijutásra. A másik lényeges dolog pedig az utánpótlás-nevelés. Mivel a kerékpározás egy látványos, extrém sportnak is titulálható szakágáról beszélünk, így kiemelt célként tűztük ki azt magunk elé, hogy minél több fiatalt bevonjunk, akikből a jövő versenyzőit nevelhetjük majd ki.
A BMX, mint sportág, a legtöbb újkori sporthoz hasonlóan az Egyesült Államokból származik. Azok a fiatalok, akik nem rendelkeztek megfelelő anyagi háttérrel a motorkrosszozáshoz, egy könnyen kezelhető, fordulékony kerékpárral próbálták leutánozni azt, amit motoros társaik műveltek. Ebből származtatható a BMX név is, melynek első betűje a „B” a kerékpárt, az „M” a motort és az „X” a kettő keresztezését jelenti. A Freesytle az évek során szegmentálódott és további műfajokra bomlott. A Streetre, melynek során utcai környezetben mutatják be a versenyzők a trükköket; a Vertre, azaz a félcsőre; a Dirtre, amikor földből készült ugratókon manővereznek; a Flatre, ennek alkalmával szinte álló helyzetben mutatják be a trükköket; és a Parkra. A parkosok egy speciálisan kialakított pályán versenyeznek, ahol különböző akadályokon, falakon, rámpákon és oszlopokon kell minél különlegesebb és bonyolultabb trükköket bemutatniuk. Ez utóbbi az, amely az olimpia műsorába is bekerült, ebben a szegmensben versenyzik Ujváry Zoltán is.
– Édesapám révén már egészen kicsi korom óta részét képezik az életemnek az extrém sportok, mondhatjuk úgy is, hogy ebben a közegben nőttem fel – nyilatkozta honlapunknak a bringás. – Három éves korom óta síelek, de kipróbáltam a snowboardozást és a szörföt is. Tizenkét éves koromig versenyszerűen motokrosszoztam. Olyan hét-nyolc esztendős lehettem, amikor a látóterembe került a BMX, s amikor befejeztem a motorozást, akkor egyértelművé vált számomra, hogy ez az a sportág, amelyben szeretnék kiteljesedni. Lényegében azóta arra készülök, hogy profivá váljak.
Egyre népszerűbb ez a szakág
A BMX Freestyle, mint sport világszerte egyre népszerűbb. Szerencsére az elmúlt évek visszajelzései alapján már idehaza is kezdik elfogadni, nem beszélve arról, hogy a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) nyomására a BMX Cross után 2020-ban a Freesytle Park is felkerült az olimpia műsorára.
– Egyből a Freestyle volt az, ami megfogott, hisz az általam korábban kipróbált sportok közül is azok kerültek előtérben, melyekben ott volt az ugrás, az ugratás lehetősége – folytatta Ujváry. – Mindig közel állt hozzám a repülés érzése, így egyértelmű volt, hogy a Freestyle lesz az, amit csinálni akarok. Erre persze nagyban rásegített az a tény, hogy amikor elkezdtem komolyabban versenyezni, éppen akkor nyílt meg a Nyíregyháza SkatePark. Akkortájt azért még sokkal nagyobb kultusza volt itt a városban ennek a sportnak, sajnos ez az elmúlt időszakban kissé visszább esett, de a jövőben azon fogunk dolgozni, hogy ez a lehető leghamarabb megváltozzon.
Napjainkra a BMX jócskán kinőtte magát, a Freestyle lényegében külön iparággá vált. A legnagyobb versenyek ma már képesek arra, hogy világszerte stadionokat töltsenek meg, a legjobb sportolók pedig példaképpé, szupersztárrá avanzsálnak. A többi népszerű sport mintájára a BMX is üzlet lett, melynek hatásaként a profi sportolók hivatásként űzhetik azt, így koránt sem mindegy, hogy miképp épül fel egy bringás pályafutása. Ujváry Zoltán kitartó munkával, évről-évre lépdel feljebb ezen a ranglétrán.
– Tizenhat évesen kezdtem el a konkrét versenyzést, akkor még természetesen az amatőr kategóriában – tekintett vissza a kezdetekre a Sportcentrum kiválósága. – Mind a mai napig jól emlékszem az első viadalra, amit Hajdúszoboszlón megnyertem. Utána 2017-ben Miskolcon már amatőr országos bajnoki címet szereztem, innentől pedig nem volt megállás. Két évvel később hivatalosan is profivá váltam, rögtön egy bajnoki harmadik hellyel felhívva magamra a figyelmet, aztán 2020-tól jött volna a nemzetközi szereplés, amit sajnálatos módon a koronavírus-helyzet keresztülhúzott. Egy évvel később debütáltam az országhatáron kívül, négy világkupa versenyen rajthoz állva, sőt mind a négyen döntőbe kerülve, a szezon megkoronázásaként pedig az utolsó madridi viadalon ötödikként zárva. Innentől pedig már egyenes út vezetett a legjobbak közé, amit az elmúlt két idény teljesítménye is alátámaszt. Remek eredményeket értem el az Európa-bajnokságokon, reális esélyem volt az olimpiai kvótára, ami sajnos végül nem jött össze, és a világkupa-viadalokon is olyan eredményekkel rukkoltam ki, amelyek önmagukért beszélnek.
Még hátra van a világbajnokság
Ami a folytatást illeti, Ujváry Zoltán is kiemelt célként tekint az utánpótlás-nevelésre, a Sportcentrum támogatásával szeretne már tavaszra összerakni egy nyíregyházi fiatalokból álló csapatot, ám rövid távon még vár rá a december 16-i Abu Dzabiban megrendezendő világbajnokság.