Vadászat

2024.08.17. 07:00

Zeuszt nem véletlenül isteníti a gazdája

A bemutatókon a fegyelmi gyakorlatok ejtik ámulatba a közönséget: akár kézjelre is mozdul, és minden tárgyat elhoz a vadászkutya.

M. Magyar László

A bemutatók után Zeusz cukorkával kínálja meg a gyermekeket (jobbra Kovács László)

Fotó: Kelet-Magyarország/M. Magyar László

Nimród követői körében jól ismert mondás, hogy „eb a vadász kutya nélkül”. Arra utal ez a gondolat, hogy milyen nagy segítséget jelentenek a hűséges társak a vadászatokban, nélkülük nem lennének annyira eredményesek a vadászok. Természetesen a vadászkutyával foglalkozni, illetve nevelni kell. Ha a gazda lépésről lépésre fejleszti ki az egyes tulajdonságokat, a kutyája türelmes, engedelmes, megbízható, bátor, a gazdájáért élet-halál harcot is megvívni kész vadászkutya lesz. 

Kórházban a vadászat után

Az érdeklődők már több vármegyei vadásznapon is megcsodálhatták, hogy a Balkányban élő Kovács László kutyája mi mindenre képes. A balkányi Kék Sólyom Vadásztársaság hivatásos vadászával még a nábrádi vadásznapon beszélgettünk. Először arra voltunk kíváncsiak, mióta foglalkozik kutyákkal. – Közel negyven éve van kutyám. Még gyermek voltam, amikor egy ismerősömtől kaptam egy rövid szőrű német vizslakölyköt, s annyira megszerettem, hogy azóta nekem csak ilyen fajta kutyáim voltak, hűségesen megmaradtam ennél a fajtánál – emlékezett vissza a kezdetekre Kovács László. – Mind a külleme, mind a munkára foghatósága miatt szeretem ezt a kutyát. Igazi mindenes eb. Használom nagyvad és vaddisznó utánkeresésére is. Sajnos volt is belőle baleset, mert Zeusz kutyám nekiment egy malacait védő kocának úgy talán két éve. Nyíregyházán állatkórházba került a kutya, össze kellett varrni a sebet. 

A kert végében a munkahely

– Rendszeresen részt veszek bemutatókon. Tavaly az ibrányi vármegyei vadásznapon is ízelítőt adott tudásából Zeusz, de ott voltam Vásárosnaményban is a 2021-es vadászati kiállítás vidéki megnyitóján. Elmegyek a kutyámmal más vármegyékbe is, ha hívnak, például gyermekeknek szervezett vadásztáborokban is szívesen tartok bemutatót – mondta Kovács László, aki könnyű helyzetben van, hiszen a kertje végében már kezdődik a munkahelye, a Kék Sólyom Vadásztársaság vadászterülete. Kérésünkre azt is elárulta, mióta foglalkozik vadászattal. – Tizenhárom éves korom óta vadászom. A sógorom, Kaulák György hivatásos vadász Nyírlugoson, s tulajdonképpen azóta vadászom, hogy megismerkedtem vele. Ennek már közel negyven éve. Előtte a családban senki nem foglalkozott vadászattal, a sógoromnak köszönhető, hogy vadász lettem. Az ő révén ismerkedtem meg a vadászattal, a vadászélettel, ezzel a csodálatos hivatással, és Csongrádon elvégeztem az iskolát levelező tagozaton: 1985-ben végeztem. Kezdetben a Nyírlugosi Állami Gazdaságnál dolgoztam hivatásos vadászként, majd 1990-től átkerültem a Balkányi Állami Gazdasághoz. Néhány év múlva megújultak, illetve megváltoztak a területi felosztások, s 1997 óta, vagyis huszonhét éve dolgozom a Kék Sólyom Vadásztársaságnál. 

Visszatérő vendégek

– A hivatásos vadász legfontosabb feladata, hogy óvja, védje a vadat. Aztán vannak az olyan mindennapi teendők, mint például a magasles építése és javítása, az állatok etetése. Őzbakra főleg külföldieket vadásztatunk, a vaddisznót, a fácánt, illetve az őzbakok egy kisebb részét a tagság hozza terítékre. Én is tagja vagyok a vadásztársaságnak amellett, hogy hivatásos vadász is vagyok. A vadászterületünk nyolcezer hektár, ketten vagyunk hivatásos vadászok, míg a vadásztársaságnak huszonkét tagja van. – Az idei szezonra negyven őzbakra kaptunk kilövési engedélyt. Felvidéki vendégvadászok szokták terítékre hozni az őzbakokat, ők visszatérő vendégeink évek óta. Olykor egy-két osztrák, illetve német vadász is megkeres bennünket. A szarvas is megjelent már a területünkön, sőt akár úgy is fogalmazhatnék, hogy immár állandóan jelen van. Tavaly a területünkön terítékre hoztak egy ezüstérmes bikát, 7,5 kilogramm volt az agancsa. 

Szoktatás lépésről lépésre

Befejezésül újra visszatértünk a kutyás bemutatókra. – A bemutatókat a Zeusz nevű kutyámmal tartom. Most kilencesztendős, de már nyolchetes kora óta mellettem van. Velem kel, velem fekszik. Mindig jött velem a vadászterületre is, apránként, lépésről lépésre tanítgattam. Legelőször szocializálni kellett, hogy szokjon hozzá a zajhoz, az emberhez, a vízhez. Először a sekélyebb vízzel ismerkedett meg, aztán egyre magabiztosabban mozgott a mély vízben is. Meg kellett tanítani arra is, hogy minden vadat hozzon el a gazdájának, és azokat csak parancsra engedje el. A bemutatókon is főleg ezek a fegyelmi gyakorlatok ejtik ámulatba a közönséget. Akár kézjelre is mozdul, és minden tárgyat elhoz. – A gyermekek nagyon szeretik azt a gyakorlatot, amikor kolbászt teszek az orrára, és csak akkor eszi meg a finom falatot, amikor engedélyt kap rá. Türelmesen, kitartóan várakozik a parancsszóig, pedig már nagyon kívánja azt az ínycsiklandozó falatot – magyarázta Kovács László, majd hozzátette: több kiállításról is szép eredményekkel tértünk haza. Van többek között magyar, horvát és román Champion címe is. A fedeztetések révén négy országban közel 80-90 kölyök van utána, én most szeretnék majd meghagyni egyet magamnak, mert lassan gondoskodnom kell az utódjáról is. Igaz, eddig is kerestem mindegyik kölyökkutyában Zeuszt, de még egyikben sem találtam meg. Van bennem egy olyan érzés, hogy sajnos olyan tökéletes kutyám már sohasem lesz, mint amilyen Zeusz… 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában