2024.08.06. 11:32
Egészséges étrend szoptatás alatt
Felejtse el a vegetáriánus étrendet az anya a szoptatás alatt? Egészséges étrend: jó a mamának és a babának is.
A szoptatás alatti étrend befolyásolja az anyatej mennyiségét és minőségét
Fotó: Illusztráció: Shutterstock
A csecsemő legjobb tápláléka az anyatej, ami tartalmazza mindazokat a tápanyagokat, amelyekre a babának szüksége van. Az elmúlt évtizedek alatt sokat változott a közfelfogás, és egyre több kismama tartja fontosnak gyermeke anyatejes táplálását. Rengeteg érv szól mellette: a természetes táplálék támogatja a gyermek immunrendszerét, az anyatejjel táplált gyermekek a későbbiekben kevésbé lesznek túlsúlyosak, allergiákra hajlamosak, mint akiket nem szoptattak az első hónapokban. Sokat beszélnek arról, hogy a kismama életmódja, táplálkozása hogyan befolyásolja a magzat fejlődését, azonban a szülést követő hónapokban, a szoptatás idején is fontos marad az anyuka egészséges életvitele: mit eszik, mennyit mozog, s hogy tartózkodjon minden káros szenvedélytől.
A táplálkozás kapcsán megfordul az anyukák fejében, ihatnak-e kávét, vannak-e olyan élelmiszerek, amelyek az anyatejbe kerülve befolyásolják a kicsi emésztését. Ezekre a kérdésekre is válaszolt a dietetikus. – Az étrendben az egészséges táplálkozás alapelveit kell követni, naponta kisebb adagokban a négyszeri vagy inkább ötszöri étkezés javasolt – mondta Sorosinszki Katalin dietetikus.
Egészséges étrend: hússal vagy hús nélkül?
– A termelődő anyatej mennyisége átlagosan 850 milliliter, ennyi anyatej elválasztásához az anyának kb. 500 kalóriával több energiára van szüksége, mint a várandósság előtt. Gabonafélékből a teljes kiőrlésű lisztek és belőlük készített kenyerek, magvakkal dúsított kenyerek, tészták, pelyhek, müzlik, barna rizs hasznosak, a magas élelmirost-, vitamin- (E-, B1-, B2-, B6-vitamin), ásványianyag- (kálium, magnézium) tartalmuk miatt.
– Húsokat naponta 1-2 alkalommal fogyasszon, ezek közül az alacsonyabb zsírtartalmúakat részesítse előnyben, a napi B12-vitamin-szükséglet mintegy 70 százaléka húsokkal és húskészítményekkel kerül a szervezetbe. Gyakori kérdés, hogy aki szoptat, függessze-e fel a vegetáriánus életmódját. Szoptatás alatt a kizárólag növényi eredetű táplálékot tartalmazó – vegán – étrend semmiképpen nem javasolt, mert az anya hiányos táplálkozása miatt a csecsemőnél hiánybetegségek alakulhatnak ki. A szemivegetáriánus étkezésbe befér a tojás, a tejtermék vagy a hal. A kiegyensúlyozott táplálkozásban ugyanis nagy szerepük van a tengeri halaknak, heti egy alkalommal szoptatós anyáknak mindenképp ajánlott a hal – emelte ki a dietetikus, aki beszélt a leggazdagabb kalciumforrásokról, a tejtermékekről is. A túró, kefir, joghurt, sajtok szintén beillenek az étrendbe, mindamellett annyit meg kell jegyezni, hogy az erősen ízesített sajtok aromája átjut az anyatejbe is, és megváltoztatják az anyatej ízét.
Átjut az anyatejbe az aromaanyag
– A gyümölcsök közül az alma, banán, sütőtök, cseresznye, görögdinnye, szilva, szőlő, barack mind-mind vitaminforrás. A citrom, narancs, mandarin megváltoztathatják az anyatej ízét, a kisbabák egy része ezért idegenkedhet az anyatejtől – említett újabb példákat Sorosinszki Katalin. Majd azzal folytatta, hasonló a helyzet a zöldségekkel is, a sárgarépa, uborka, zöldpaprika, fejes saláta, paraj, padlizsán, cukkini, tök, burgonya jól beilleszthető a szoptatós anyák menüjébe, kerülendők, illetve a mérséklendők közé tartoznak: a kelkáposzta, fejes káposzta, karfiol, karalábé, kukorica, bab, lencse, zöldborsó, paradicsom, fokhagyma.
A felsorolt zöldségek egy része puffasztó hatású, hasfájást okozhatnak a kisbabának, az aromaanyagok átjutnak az anyatejbe, ahogyan a markáns ízű, magas illóolaj-tartalmú fűszernövények (hagyma, fokhagyma, fahéj, bors, erős fűszerpaprika, zsálya, borsmenta).
Egy tejes kávé, zéró alkohol
– A legfontosabb folyadék a víz, a szoptatós anyák a szénsavmentes fajtát válasszák, és egyáltalán nem tilos a tejtermelést segítő teák napi rutinba illesztése sem. Örök dilemma: ihat-e kávét a szoptatós anyuka, és mennyit? Csak mértékkel. Egy tejes kávé két szoptatás között belefér, de a koffeintől a csecsemő nyugtalanná, élénké válhat, megzavarhatja az alvását – mondta a szakember. S persze az alkohol, amivel tényleg vigyázni kell – leginkább semennyire ne fogyasszák, a szervezet 2-3 óra alatt bont le 1 egység alkoholt, a bevitt mennyiség körülbelül 0,2 százaléka jut át az anyatejbe, így a csecsemő szervezetébe is.