2022.12.09. 18:06
Újabb évtizedekre terveznek
A neurológián belül kiemelt profilt jelent az agyi érbetegek ellátása.
Fotó: Dodó Ferenc
Ha azt mondjuk, neurológia, az emberek többsége rávágja stroke (agyvérzés vagy agyi érkatasztrófa), másik része pedig hozzáteszi, Parkinson-kór. Kétségtelen, hogy az ideggyógyászat szakterületéről talán ez a két legismertebb betegség, ám a neurológia sokkal szerteágazóbb. A nyíregyházi neurológiai osztály alapvető feladata a szervi idegrendszeri betegségek vizsgálata és kezelése, s ez a hatvan évvel ezelőtti megalakulása óta nem változott. Azonban a folyamatos, egyes időszakokban rohamos fejlődés új lehetőségeket és távlatokat nyitott a gyógyításban, a betegek ellátásában.
S talán az sem véletlen, hogy a jeles születésnap alkalmából szervezett pénteki ünnepséget összekötötték egy tudományos üléssel is, ahol dr. Oláh László professzor, a Debreceni Egyetem Neurológiai Klinikájának klinikaigazgatója azokról az újdonságokról beszélt, amelyek az ischaemiás stroke terápiában ma segítik a betegek ellátását, gyógyulását, az életminőségük javulását. Dr. Varannai Lajos, a Jósa András Oktatókórház Neurológiai Osztályának osztályvezető főorvosa pedig a Parkinson-kór kezelési lehetőségeiről, az osztály jövőbeni terveiről szólt előadásában.
A kezdetektől napjainkig
Az elmúlt hat évtizedet ki más idézhette volna fel, mint dr. Diószeghy Péter, aki a 60 évből 26-ot töltött az osztályon, 24-ben pedig, 1996-2020 között osztályvezető főorvosként irányította a munkát. A Neurológiai Osztályt 1962. október 15-én nyitották meg Nyíregyházán, s tíz éven át dr. Faragó Lajos, majd 1973-tól dr. Pintér Nándor vezette az osztályt. Ő szervezte meg a pszichiátriai, az epilepszia, fejfájás, SM-szakrendelést, kialakította az agyi érbetegségekkel foglalkozó részleget, folyamatosan bővültek a diagnosztikai és terápiás lehetőségek és a hat évtized alatt nagy hangsúlyt helyeztek arra, hogy ezekkel lépést is tartsanak.
60 éves a neurológiai ellátás a megyei kórházban
Fotók: Dodó FerencAz osztály tudományos aktivitásának fontos területét jelenti az új gyógyszerek klinikai kipróbálása. Az osztályt II. fázisú vizsgálatok végzésére is akkreditálták, 2000-től a Debreceni Egyetem Klinikai Központ akkreditált oktató helye, ami komoly szakmai elismerés.
Megőrizni az értékeket
Ahogy az is, hogy a Neurológiai Osztály Parkinson Centrum lett, amivel már újfajta, eddig csak nehezen hozzáférhető terápiák is elérhetőek a betegeknek.
– A betegség során azok a sejtek pusztulnak el, amelyek a dopamin nevű ingerületátvivő anyagot termelik az agy egy külön magcsoportjában. A tüneteket kiváltó sejtpusztulás okait ma sem ismerjük pontosan – mondta előadásában dr. Varannai Lajos. A Parkinson-kór lassú lefolyású, progresszív betegség, nem gyógyítható, de a rendelkezésre álló, elsősorban a dopaminhiányt kezelő gyógyszerekkel enyhíthetők a tünetek, a levodopa hatóanyag pedig a betegség minden szakaszában javítja a beteg állapotát. Lehetséges kezelési mód a gyomorszondán át folyamatosan adagolt levodopa készítmény, ami elérhető a nyíregyházi centrumban is.
– Szeretnénk a következő évtizedekben is megőrizni, tovább javítani az elért eredményeket, értékeket, a betegellátás minőségét, a tudományos munkát. A jövő tervei között szerepel többek között a perifériás idegek UH vizsgálatának, a DBS implantált, azaz mély agyi stimuláción átesett betegek programozásának, gondozásának, az Apomorfin pumpa-kezelés bevezetése – sorolta az osztályvezető főorvos, aki elismeréssel szólt az osztályon dolgozók elhivatottságáról és felkészültségéről.
KM