2020.10.16. 20:51
Az űrkutatás a kedvenc témája
A vírushelyzet miatt Réka otthonról kezdte el a londoni UCL egyetem első tanévét.
Réka a Bessenyei-gimnáziumban érettségizett, most egy londoni egyetemen tanul
Forrás: KERESZTES RÉKA ARCHÍVUMA
Keresztes Réka a kisvárdai Bessenyei-gimnázium diákjaként másodszor nyerte el a Gábor Dénes Középiskolai Ösztöndíjat az Űr–technológia–Föld című pályázatával. Felsőoktatási tanulmányait már egy londoni egyetem vegyészmérnök szakán kezdte el. Pályázati tapasztalatokról, egyetemi élményekről és szabadidőről egyaránt beszélgettünk vele.
– Újra részt venni ugyanazon a pályázaton, különleges érzéseket kelt az emberben: az első ösztöndíj átadója hatalmas élmény volt, olyan előadásokat hallgattam, amik nagy segítséget jelentettek a további munkámhoz. Gábor Dénes Találjuk fel a jövőt! című könyvét, amit a díj mellé kaptam, többször is elolvastam, teljesen lenyűgözött, és nagyon sokat tanultam belőle. Számítottam rá, hogy a nyertesek között leszek, az első pályázat tapasztalatainak köszönhetően már tudtam, mit vár a zsűri, és annak igyekeztem megfelelni.
Találkozott Farkas Bertalannal
– Az űrkutatás a kedvenc témám, ezért nagyon örültem, hogy az idén ezt a feladatot kaptuk. Abba a középiskolába, ugyanarra a tagozatra jártam, ahová Farkas Bertalan, volt szerencsém személyesen is találkozni vele. Sok űrkutatással kapcsolatos könyvem van, csak a meglévő ismereteimet kellett felfrissítenem a pályázathoz – árulta el érdeklődésünkre Réka. Hozzátette: a legnagyobb kritikusa és támogatója pedagógus édesanyja, őt jelölte meg felkészítő tanárnak is.
Érettségi után a londoni UCL egyetemre nyert felvételt. Azért is választotta az angol intézményt, mert ott négy év alatt szerezheti meg azt a diplomát, amit idehaza hat és fél esztendő alatt.
– Több londoni egyetemre is jelentkeztem, de a UCL volt a legelőkelőbb helyen a ranglistán, 2019-ben a világ nyolcadik legjobb egyeteme volt a QS World University Rankingsen. Ez egy nyitott, befogadó szellemiségű iskola, ahol folyamatosan várják a kreatív ötleteket, például augusztusban meghirdettek egy versenyt, arra voltak kíváncsiak, hogyan tennénk fenntarthatóbbá a vegyészmérnöki kart és a campust. Több mint száz hallgatóból én lettem az első, amire nagyon büszke vagyok – mesélte Réka, akivel márciusban vette fel a kapcsolatot a UCL a motivációs levele alapján, de még hátravolt számára az emelt szintű érettségi és a londoni egyetem követelményének megfelelő nyelvvizsga.
Online oktatás
– Amióta először hallottam a UCL-ről, az volt az álmom, hogy ott tanulhassak, és még mindig nem tudom elhinni, hogy sikerült bekerülnöm.
A vírushelyzet azonban a továbbtanulási terveket is átírta. Július elején, amikor felkérték, hogy tartson előadást a díjátadón, még úgy tűnt, hogy szeptemberben Angliába költözhet, de máshogy alakult a helyzet.
– Már májusban kaptunk egy e-mailt, amiben az állt, úgy készüljünk, hogy online kezdődik a tanév mindenkinek. Aki úgy döntött, hogy mégis kiutazik, a kollégiumi szobájából vesz részt az órákon, ezért nem volt sok értelme nekivágni. Itthonról kapcsolódtam be az oktatásba – árulta el a kisvárdai lány.
A kikapcsolódás legalább olyan fontos, mint a tanulás, ezt Réka is tudja, aki nagyon szeret táncolni, olvasni – magyar és angol nyelvű könyveket egyaránt.
KA