Helyi közélet

2017.10.17. 11:40

A bükkszentkereszti füves ember, Gyuri bácsi nagysikerű előadása Kisvárdán

Kisvárda - Napi 2,5 – 3 liter nem cukrozott folyadékkal pótolhatjuk csak, amit izzadáskor veszítünk főleg betegségünk idején.

Kisvárda - Napi 2,5 – 3 liter nem cukrozott folyadékkal pótolhatjuk csak, amit izzadáskor veszítünk főleg betegségünk idején.

Kilencvenedik életévében jár, Bükkszentkereszten él, és a környező hegyekben gyűjti a gyógynövényeket. Tudománya, legendás személyisége, híres felfedezése, a cukorbetegség elleni tea tették országszerte ismertté a nevét. Tudását nagymamájától, a javasasszonytól tanulta még gyerekkorában. 150 féle gyógynövényt ismer és használ. Számos olyan gyógynövényekből készülő teája van, melyekkel komoly betegségeket lehet megelőzni és gyógyítani. Tudományát ő is tovább adta a lányának és az unokájának, akikkel „A bükki füvesember gyógynövényei” című könyvben összefoglalják azt az ősi, népi gyógyító tudást, melyet családjuk évszázadok óta birtokol.

Ajándék a várostól

Gyuri bácsi folyamatosan tart előadásokat országszerte, hogy minél több emberrel megoszthassa tudását a gyógynövények csodás tulajdonságairól.

A nagy érdeklődés mellett tartotta meg előadását, október 16–az esti órákban a Várszínház és Művészetek Háza színháztermében, a „füves ember.

Az előadása megkezdése előtt Kántorné Sárközi Katalin művelődésszervező kérte színpadra és köszöntötte az előadót. S jött a meglepetés. Kántorné Sárközi Katalin a színpadra kérte Szeifried Zoltán festő–grafikus, aki ajándékkal, egy portréval, s a vele járó emléklappal köszöntötte, mindeni Gyuri bácsiját. Az emléklapot Kisvárda városa polgármestere Leleszi Tibor és az alkotó Szeifried Zoltán írták alá. Nem ült le az oda készített székre az asztal mellett, hanem állva szólt a jelenlevő hallgatóságához. Rendezvényen résztvevők nem csak hallgatták, hanem végig jegyzetelték a népi gyógyító tanácsait. Az előadás előtt, közben és a végén folyamatos volt a Gyuri bácsi teáinak, készítményeinek árusítása. De többen kértek személyes tanácsadást, személyre szabottan Gyuri bácsitól.

Április 15–én lesz 90 éves

Egy egészségtől kicsattanó ember lépett a mikrofon elé, aki miközben beszélt, elárulta, hogy jövőre 90 éves. Célja az, hogy közkinccsé tegye ezt a rég elfeledett tudást, melynek az egyik leghivatottabb őrzője a bükkszentkereszti füves ember, a 90. évébe lépő Gyuri bácsi.

–A mai világban, amikor az ember nagymértékben elfordult a természettől, –kezdte beszélgetésünket a „füves ember”– épp ideje, hogy még az utolsó pillanatban megragadjuk azt a kezünkből lassan kicsúszó tudást, melyet az emberiség hosszú fejlődéstörténete alatt felhalmozott. Már alig vannak köztünk olyanok, akik emlékeznek még a szüleik, nagyszüleik bölcsességére, arra, hogy minden családban tudtak valami praktikát a léz csillapítására, a köhögésre, a gyomorrontásra. A természet csodálatos, csak le kell hajolni érte, s ezzel szerveinknek segítünk a védekezésben, hogy ki tudjuk védeni a különböző káros hatásokat. Megfázáskor –mint a mostani időjárásban is– még több folyadékot kell innunk, mint egyébként. Napi 2,5 – 3 liter nem cukrozott folyadékkal pótolhatjuk csak, amit izzadáskor veszítünk főleg betegségünk idején. Erre kiválóan alkalmasak a gyógyteák: napi három csésze bodza, hársfa, menta, kakukkfű vagy zsálya teák a nap folyamán elkortyolgatva csökkentik a különböző tüneteket, a lázat, a torokfájást, köhögést. Segítenek feloldani a légutakra tapadt váladékot, köptető hatásúak. Én magam is és a családom minden tagja reggel elkészíti magának a két–három liter napi folyadékát, s azt iszogatjuk napközben. Közben nyomon követhető, hogy mennyit fogyasztottunk. Ha délelőtt keveset iszunk, akkor délután bepótoljuk a hiányzó mennyiséget.

150 féle gyógynövény ismerete

Majd szólt az anyagcsere–folyamatokról, a szív–és érrendszer teáiról, gyógynövényeiről a bükki füves ember. A közismert bükki füves–ember, Szabó Gyuri bácsi, aki régi családi hagyományt követve sok évtizede készíti egyedülálló gyógyteáit, a növényekkel való gyógyítás tudományát, a gyógynövények titkait osztja meg hallgatóival. Ma már több mint 150 féle gyógynövényt ismer és alkalmaz. Gyógyteái számtalan bajra adnak enyhülést, köztük a cukorbetegségre is. Gyuri bácsi a füves ember, azt szereti leginkább, ha népi gyógyítónak nevezik, hiszen a népgyógyászat ősi hagyomány. Évezredek alatt tapasztalták ki, hogy melyik növény mire való, melyik rendelkezik gyógyító hatással, hogyan kell alkalmazni. Ez a tudás nem veszhet kárba, mint ahogy Gyuri bácsiéknál sem. Ő ezt a nagymamájától, a falu mindentudó javasasszonyától már 6 éves kora óta kezdte átvenni, és adja tovább Zsuzsa lányának, hogy majd ő vigye tovább az örökséget. Bükkszentkereszten él, és úgy ismeri a gyógynövényeket, mint ahogy ma már kevesen. A környező hegyeket, erdőket járva keresi a gyógynövényeket, gyűjti a gyógyító füveket.

A népi gyógyítás művelőjeként elért sikereinek köszönhetően 2013 szeptemberében a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében a díjazott „évezredes népi gyógyászatunk” nevében – Marcalik Ernővel együtt – ő vehette át a Magyar Örökség díjat. Szintén ebben az évben kapta meg Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztertől – a miniszter saját felterjesztése alapján – a Fleischmann Rudolf–díjat, az elismerés indoklása a következő volt: „a népi gyógyítás hagyományainak megőrzése, a gyógynövények gyógyhatásának, egészségmegtartó erejének széles körben történő megismertetése területén végzett több évtizedes példaértékű munkája elismeréseként”.

Gyuri bácsi járja az országot, s folyamatosan tart előadásokat –általában hetente kettőt– országszerte, hogy minél több emberrel megoszthassa tudását a gyógynövények csodás tulajdonságairól. Most újabb területeket kapcsolt be előadássorozatában. Az egyetemeket, s nagy örömére a fiatalok nagy érdeklődéssel hallgatják élettapasztalatairól, a gyógynövényekről előadásait.

 

- Vincze Péter -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában