2015.06.08. 08:03
Díjazták a magyar ízeket
Brüsszel, Mátészalka - Nyolc magyar terméket tüntetett ki a Nemzetközi Íz és Minőség Intézet (iTQi) június első hetében, és a Kiváló Íz Díját a mátészalkai Nobilis Zrt. is kiérdemelte Brüsszelben.
Brüsszel, Mátészalka - Nyolc magyar terméket tüntetett ki a Nemzetközi Íz és Minőség Intézet (iTQi) június első hetében, és a Kiváló Íz Díját a mátészalkai Nobilis Zrt. is kiérdemelte Brüsszelben.
– Természetesen nagy öröm az újabb elismerés, amely tovább növeli a termékeink, és persze a cégünk iránti bizalmat az egész világon – kommentálta a hírt Novák Tibor, az 1992-ben alapított családi vállalkozás ügyvezetője.
Elsőként Japánban
Az eltelt több mint húsz év munkájából a család minden tagja kivette a részét, így a sikerben is osztoznak. A zászlóshajóvá vált étcsokoládéval borított almaszirom (almachips) is az élelmiszeripari mérnök Éva lánya diplomamunkája, amely hatalmas karriert futott be: többek között első magyar édesipari termékként került be Japán piacára, onnan pedig egész Ázsiába.
– Sok ember vándorol el Szabolcsból, Szamárból nyugatabbra, de úgy gondolom: sokkal jobb, ha a termékeink kelnek útra, s nem a munkaerő – fogalmaz meg egy nagy igazságot az ügyvezető. Maga is ennek szellemében építette, fejlesztette a vállalkozását, amelyet a termelés mellett egy szellemi műhelynek is tekint.
Mérnöki kihívás a javából
– Aki figyelmesen járja a megyét, láthatja, mennyi gyümölcs terem meg itt, de nem elég leszedni. Mi azon gondolkodunk szakadatlan, hogy mit kezdhetünk a terméssel, hogy valami mást kínáljunk a vevőknek, mint a versenytársak. A most díjazott termékről is úgy gondolhatnánk: nincs abban semmi különös, hiszen csak csokival leöntött almaszeletekről beszélünk.
A laikus elképzelni sem tudja, mennyi munka van ebben a termékfejlesztésben, míg megtaláltuk az ideális párosítást: az optimális sav-cukor arányt, a gyümölcsöt és a hozzá illő csokoládét, mely együtt a legnagyobb élvezeti értéket produkálja – érzékelteti Novák Tibor a mérnöki kihívást, melynek meg is lett az eredménye.
A brüsszeli megmérettetésen ugyanis 120 szakács és sommelier kóstolta, zsűrizte, vizsgálta kritikus szemmel a termékek külső megjelenését, ízeit, szerkezetét, az ízharmóniáját. Tették ezt vakon, vagyis senki nem tudta előzetesen, mely cég termékét bírálják éppen, kizárva ezzel az esetleges elfogultságot.
KM-NyZs
A teljes cikk elolvasható a Kelet-Magyarország június 6-i számában.